Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

icre albite
Goto page Previous  1, 2
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Reproducerea discusilor si cresterea puilor
View previous topic :: View next topic  
Author Message
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Thu Jun 04, 2009 10:19 am    Post subject: Reply with quote

Ma bag si eu cu o observatie total neacademica, dar bazata pe experienta mea (si nu numai a mea): Am ajuns la concluzia ca in apa de la retea (chiar si in cea osmozata) e "ceva" (nu stiu ce) care, in bazin, in timp, dispare. Oricum, acel "ceva" omoara icrele (sau cel putin, nu le face bine). Cel mai probabil sunt bacterii care, in timp, mor in ph-ul mai mic din bazin (sau macar nu se mai reproduc), dar nu o lua ca pe o concluzie sigura. Eu daca fac un schimb de apa (chiar si unul f mic) dupa ce au depus pestanii, sunt sigur ca acele icre nu vor mai ecloza. Singura apa pe care au "acceptat-o" a fost cea demineralizata, cumparata din comert. In concluzie, cred ca ai putea sa incerci varianta sa nu mai schimbi apa vre-o saptama inainte de depunere, sau sa faci schimburi, numai cu apa demineralizata din comert. Nu ofer explicatii "de ce ar putea sa mearga" in varianta asta, pentru ca nici eu nu am un raspuns documentat si/sau rezultat in urma unei analize cu iz stiintific, dar o poti face, macar ca experiment si sa ne informezi si pe noi daca ai obtinut vreun rezultat...
Bafta!

p.s. Stiu ca Ioan, sau altii din alte zone ale tarii (sau chiar cartiere din Bucuresti), care au reprodus discus, s-ar putea sa ma contrazica (si pe buna dreptate), dar sa nu uitam faptul ca suntem deserviti de statii de epurare si tratare a apei "potabile" diferite (ba chiar si conductele pe care vine apa in casa, au un cuvant greu de spus).
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...


Last edited by ADX on Thu Jun 04, 2009 12:52 pm; edited 5 times in total
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
feridisc
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 18 Mar 2008
Posts: 54
Location: sf gheorghe

PostPosted: Thu Jun 04, 2009 10:27 am    Post subject: Reply with quote

Subscriu in totalitate ADX.Si la pestii mei, puii ies numai in apa mai~batrina~.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
petersimpf
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 04 Feb 2008
Posts: 156
Location: Satu Mare

PostPosted: Thu Jun 04, 2009 10:28 am    Post subject: Reply with quote

ADX wrote:
Am ajuns la concluzia ca in apa de la retea (chiar si in cea osmozata) e "ceva" (nu stiu ce) care, in bazin, in timp, dispare. Oricum, acel "ceva" omoara icrele (sau cel putin, nu le face bine). Cel mai probabil sunt bacterii, care mor in ph-ul mai mic din bazin (sau macar nu se mai reproduc)


si eu am ajuns recent la aceasta concluzie... in bazinele in care am schimb de apa la picatura s-au albit 3 serii de icre ... dupa care am oprit schimbul la picatura si dupa o saptamana au depus pestii, icrele au eclozat in proportie de 90%, am mai observat in bazinele unde schimb apa pestii se simt mai prost dupa schimb decat inainte
_________________
www.diskus.ro
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Thu Jun 04, 2009 11:07 am    Post subject: salut Reply with quote

ADX, mi-ai confirmat o banuiala.Eu m-am mutat cu cabinetul si cu pestii in septembrie anul trecut, pana atunci avand perechi de discusi la care icrele eclozau 90%.Cand m-am mutat au venit din urma alte perechi mai tinere si am pus pe seama asta procentajul mic de eclozare.Mai este o varianta sa car apa de acasa dar nu am timp de carat bidoane.Tinand cont ca am 4 bazine de 90l cu 4 perechi nu stiu daca apa demineralizata din comert este o varianta.
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Sat Jun 06, 2009 6:31 am    Post subject: Reply with quote

Pt a vedea daca sunt microorganisme in apa noua , sau daca altul e motivul albirii icrelor incercati sa fierbeti apa inainte sa o puneti in acvariu. Daca icrele se albesc in continuare si dupa ce ati fiert apa inseamna ca nu microorganismele sunt vinovate ci altceva din apa . Daca nu se mai albesc , nu mai trebuie sa cumparati apa demineralizata din comert icon_mrgreen
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
fishtanck
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 02 Apr 2009
Posts: 97
Location: craiova

PostPosted: Sat Jun 06, 2009 11:59 pm    Post subject: sal Reply with quote

mai intai imi cer scuze ca ma bag si eu ca musca in lapte.eu depun cu multe specii de pesti in apa de ploaie.de ceva vreme depun cu 2 perechi de discusi ,tot in apa de ploaie(trecuta prin uv).am o proportie de eclozare de circa95%.nu umblu la apa DELOC pana puii nu fac 1 saptamana iar dupa aceea aspir zilnic si completez cu apa cu parametri foarte apropriati.poate va este de ajutor si miniexperienta mea
_________________
iti ia 2 ani ca sa inveti sa vorbesti si iti trebuie o viata ca sa inveti sa taci!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Mon Jun 08, 2009 11:22 am    Post subject: salut Reply with quote

Multumesc frumos pentru sfaturi.
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Mon Jun 08, 2009 6:59 pm    Post subject: Reply with quote

Cu apa de ploaie am omorit mai demult niste neoni asa ca aveti grija daca o adunati sa o luati de undeva de la tara unde atmosfera e mai putin poluata ca altfel in loc sa postati la Reproducerea discusilor si cresterea puilor sunt sanse sa postati la necrolog
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Tue Jun 09, 2009 8:41 am    Post subject: Reply with quote

Cu apa fiarta si racita am capiat pestii. E drept ca se cam duc microorganismele, dar se pare ca ceva minuni cadou de la statiile de tratare intra in reactie.
Apa de ploaie idem, cu toate ca ieseam ca idiotul in plina furtuna (dupa ce consideram ca s-a spalat acoperisul) sa descoper bidonul. Pana si zapada topita, dupa experienta altora ar da efecte nedorite.
Nivelul de poluare inluenteaza categoric calitatea apei de ploaie, numai ca nu numai atmosfera locala poarta vina, ci si locul de formare a norilor si mai ales "samanta" pe care condenseaza picaturile, astfel ca te poti trezi cu o ploaie chimica si in varf de munte.
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Tue Jun 09, 2009 10:03 am    Post subject: salut Reply with quote

Si eu acum ceva ani adunam apa de ploaie dar m-am lasat cand am vazut ca are duritatea 14 si imi era frica si de poluanti tinand cont ca o adunam din centru Constantei.Probabil ca merita daca stai intr-o zona nepoluata.
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
fishtanck
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 02 Apr 2009
Posts: 97
Location: craiova

PostPosted: Wed Jun 10, 2009 11:39 am    Post subject: sal Reply with quote

eu am ph 6 si duritatea 3 la apa de ploaie.no2 este in limite normale
_________________
iti ia 2 ani ca sa inveti sa vorbesti si iti trebuie o viata ca sa inveti sa taci!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Mitica77
New entry
New entry


Joined: 09 Apr 2009
Posts: 11
Location: Craiova

PostPosted: Thu Jun 11, 2009 3:24 pm    Post subject: Reply with quote

cu apa de la instalatia de AC a incercat cineva eu numai cu aceasta am avut rezultate dar se gaseste numai pe timp de vara
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Reproducerea discusilor si cresterea puilor All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2
Page 2 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group