Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Problema filtru extern Tetratec 1200

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Hardware & DIY
View previous topic :: View next topic  
Author Message
ciprian01
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Apr 2009
Posts: 236
Location: Bucuresti

PostPosted: Tue Oct 27, 2009 4:40 pm    Post subject: Problema filtru extern Tetratec 1200 Reply with quote

Am un filtru extern Tetratec 1200. Vechime aproximativa 1 an. De ceva vreme debitul s-a injumatatit! Trage pe undeva aer fals! Nu curge in conditii normale, dar daca incerc sa amorsez si sa elimin aerul, pierde vizibil apa pe langa butonul de amorsare!

Poate sa ma ajute cineva, care eventuala s-a intalnit cu aceasta problema, cu o solutie?

Multumesc
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
marian4232
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 08 Feb 2009
Posts: 439
Location: Bucuresti - Trafic Greu

PostPosted: Tue Oct 27, 2009 4:53 pm    Post subject: Reply with quote

Situatia prin care am trecut a fost cat de cat asemanatoare cu a ta.
Eu am EX700 iar debitul sau masurat in urma cu 2 sapt era 240L/ora.
Din cate stiu ar trebui sa scoata 700L/ora.
Un 500-600 s-ar intelege dar 240L ....
Sunt puturoase.
Si pe langa asta, a si curs pe la clapetele de strangere.
L-am dus la service de 2 ori si nu s-a oprit din curs pana nu mi-au schimbat adaptor hose unit (partea neagra in care intra furtunele).
Al meu nu tragea aer.

Succes.
_________________

Symphysodon Discus
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
Chriss-T
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 16 Jun 2009
Posts: 210
Location: Mioveni Arges

PostPosted: Tue Oct 27, 2009 5:04 pm    Post subject: Reply with quote

asa am avut si eu un ex 1200 si un ex 700...le-am dat la pret de discus icon_smile adica ala ex 1200 la 2mil si ex 700 la 1mil 500.acu am un eheim 2228 nou...3ani garantie...debit de 1050L/h la acvariu de 300.e perfect icon_biggrin .nu sunt bune tetratec-urile...incercati alceva,parerea mea.
_________________
...:::I Love Discus:::...
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
ciprian01
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Apr 2009
Posts: 236
Location: Bucuresti

PostPosted: Tue Oct 27, 2009 5:10 pm    Post subject: Reply with quote

Pe cuvant ca m-am convins ca nu sunt bune! icon_smile Dar suna bine reclama a timpul ei...! Acum daca il dau cuiva se cheama ca ii dau teapa! Asa ca as preferasa gasesc o solutie! Trebuie sa fie una! Dar care?!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Chriss-T
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 16 Jun 2009
Posts: 210
Location: Mioveni Arges

PostPosted: Tue Oct 27, 2009 5:33 pm    Post subject: Reply with quote

dute si cumpara niste garnituri si schimba toate garniturile,inclusiv alea de la capacu mare si alea unde intra furtunele sau le vinzi la cineva cum am facut eu si ii zici ce are.EU LE-AM zis ce are...au fost de acord si le-au cumparat si le-au reparat ei.Acu tu faci ce crezi ca e mai bine,dar nu se merita sa tii tetratec.
_________________
...:::I Love Discus:::...
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
petersimpf
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 04 Feb 2008
Posts: 156
Location: Satu Mare

PostPosted: Tue Oct 27, 2009 8:01 pm    Post subject: Reply with quote

si eu am un filtru tetratec 1200... am avut si eu problema cu debitul... o spalare buna a motorului si toate gaurile care le are in capac + spalarea furtunelor o sa-ti rezolve problema... iar cu butonul de amorsare: desfaci cu surubelnitza partea de capac si gasesti butonul, il desfaci il cureti bine apoi (asa am facut eu ca nu mai aluneca garnutura de cauciuc pe plastic) il ungi cu un strat foarte subtire de vaselina... la ce sa te astepti ? LA MINUNI ! eu pana nu am facut asta am tot injurat toti inginerii care pot inventa asemenea aparate/mecanisme... acum sunt multumit de el :d
_________________
www.diskus.ro
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Hardware & DIY All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group