Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

parametrii ideali ai apei pentru discus
Goto page Previous  1, 2
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Apa
View previous topic :: View next topic  
Author Message
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Wed Oct 07, 2009 7:21 pm    Post subject: Reply with quote

On topic . cred ca trebuia sa anunt lucrul asta icon_mrgreen

In habitatul lor natural discusii salbatici traiesc in general in apa cu duritate foarte mica (aproape 0) .Daca vei incerca totusi sa tii discusii domestici in apa cu duritate zero sau chiar ceva mai mare vei observa ca sunt si unii care nu se vor simti deloc bine deoarece ei in ultimul timp din generatie in generatie nu au mai crescut in apa cu duritate o . E ca si cum ai intreba care sunt cele mai bune conditii pentru om .....nu cred ca eschimosii si negrii de la ecuator se vor simti bine in aceleasi conditii ,sau ca un om care a trait toata viata in himalaia se va simti bine in conditiile preferate de unul care traieste pe amazon ..... . Si eu am incercat pina nu demult sa le asigur apa ,,perfecta'' (apa de osmoza tratata cu saruri ) pestilor mei si nu pot sa zic ca se simteau rau.....dar nici extraordinar de bine . Acum vreo citeva saptamini dupa ce am fost plecat de acasa citeva zile ,din diverse motive era absolut necesar sa schimb o cantitate mai mare de apa dar.....nu aveam nici un pic de apa de osmoza strinsa .....asa ca am strin in citeva ore vreo 30 de litri de aoa de osmoza si am mai pus in acv si vreo 50 litri apa de robinet (kh 8 , gh 16-17 , ph 8 ---- deci la prima vedere .......absolut mizerabila pt discusi ) . Nu mica mi-a fost surpriza sa constat ca discusii mei prefera aceasta apa in locul apei mele de osmoza cu adaos de saruri ...... Cele scrise mai sus sunt valabile pentru cresterea discusilor nu si pt inmultirea lor .

Concluzie : Doar tu poti sa descoperi ce apa prefera discusii tai .... sau il intrebi pe cel de la care i-ai cumparat in ce apa creste discusii ....dar orice ai face tot nu vei putea sa ai exact aceiasi apa cu a lui(doar sa te duci cu bidoanele sa iei apa de la el icon_mrgreen ) .... chiar daca kh , gh , ph , etch icon_mrgreen vor fi identice ....
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Porcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Apr 2008
Posts: 205
Location: Baia Mare

PostPosted: Thu Oct 08, 2009 8:07 am    Post subject: Reply with quote

dragos wrote:
In habitatul lor natural discusii salbatici traiesc in general in apa cu duritate foarte mica (aproape 0) .Daca vei incerca totusi sa tii discusii domestici in apa cu duritate zero sau chiar ceva mai mare vei observa ca sunt si unii care nu se vor simti deloc bine deoarece ei in ultimul timp din generatie in generatie nu au mai crescut in apa cu duritate o .

Dac-au fost crescuti de mici in apa foarte dura e foarte posibil si logic sa ai probleme cu adaptarea la apa moale. Si invers .......
Io-i cresc p-ai mei in apa moale, duritatea e 1 sau mai mica icon_mrgreen , si n-au nici o problema cu asta, nici macar pH-u' uneori extrem de scazut nu-i da pe spate pentru ca ....... asa-s obisnuiti.

dragos wrote:
Doar tu poti sa descoperi ce apa prefera discusii tai .... sau il intrebi pe cel de la care i-ai cumparat in ce apa creste discusii ....

Intr-adevar, cel mai important aspect pe care ar trebui sa-l urmareasca cel care achizitineaza discusi e apa in care au fost crescuti de mici, mai bine zis parametri ei happy0034 , din pacate majoritatea neglijeaza asta .......
_________________
Poze: party0040
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Thu Oct 08, 2009 8:22 am    Post subject: salut Reply with quote

Asta cu conditia sa stim parametrii apei fermei reproducatoare.Putin probabil sa aflam parametrii fermei...xi o lin din Singapore.Daca sunt de la noi mai putem.Ce as vrea eu sa fac de cand am intrat pe acest forum este sa incurajez cat mai multi oameni sa creasca discusi.Daca noi ii spunem unui incepator sa lucreze la parametrii apei( asta in cazul in care stie cu ce se mananca ), daca nu se lasa de discusi inainte de a se apuca, se lasa dupa ce-i omoara incercand sa faca apa "perfecta".Eu nu am mai avut boli la discusi de ceva ani si am respectat doar 3 lucruri.1 schimb de apa.2 papa bun.3 temperatura.ATAT!
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
ciprian01
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Apr 2009
Posts: 236
Location: Bucuresti

PostPosted: Thu Oct 08, 2009 10:38 am    Post subject: Reply with quote

Total de acord cu drdiscus!!!!!!! Nici eu nu ma chinui sa urmaresc alti indicatori decat cu totul ocazional! Daca o perche de discusi depune in apa pe care o avem, este buna! Stiu ei mai bine decat noi!
Este adevarat ca sunt o multime de produse care fac apa ,,ideala,,! Doar ca noi si ei (discusii) de multe ori avem gusturi diferite...! icon_smile Si mai este si un marketig...!

Sa mai spun ca instalatia de osmoza am folosit-o de vreo 2 ori....?! icon_smile
Serios vorbind...! Daca sunt bine si manaca cu pofta, si daca mai si depun, chiar nu ma intereseaza cat de repede trece curentul electric prin apa...!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
harry-ab
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 05 Apr 2009
Posts: 195
Location: Sebes-Alba

PostPosted: Thu Oct 08, 2009 6:47 pm    Post subject: Reply with quote

ciprian01 wrote:
Nici eu nu ma chinui sa urmaresc alti indicatori decat cu totul ocazional!
Serios vorbind...! Daca sunt bine si manaca cu pofta, si daca mai si depun, chiar nu ma intereseaza cat de repede trece curentul electric prin apa...!


Super!!! Dar cand nu mananca, nu depun, nu ies puii???
Probabil acesta este motivul aparitiei acestui topic, ce putem face cand NU se simt bine pestii in apa in care ii tinem...
E tipic...aplicam romanescul "las ca merge si asa".
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
ciprian01
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Apr 2009
Posts: 236
Location: Bucuresti

PostPosted: Thu Oct 08, 2009 8:09 pm    Post subject: Reply with quote

,,de 4 luni cresc si eu discusi si am tot citit diverse pe forum dar inca nu mi-am facut o idee clara,,

1. Cred ca daca are discusi de 4 luni...mai si manaca uneori..., chiar fac si greseala sa traiasca!
2. Daca erau bolnavi, banuiesc ca post-ul era la alta sectiune!
3. Daca dorea sa ii inmulteasca, nu ma indoiesc ca cerea sfaturi tot la alta sectiune!

Tipic romanesc mi se pare sa ne pricepem la toate si sa facem un ghiveci...!!

Omul a inceput de putin timp sa creasca discusi! Este evident ca nu are o cantitate de informatie (practica) relevanta! Poate pentru tine pare usor sa intelegi si sa aplici, dar pentru el este greu la inceput! Si este normal sa fie asa! Lucrurile se invata treptat! Si multe dintre solutiile miraculoase de prin petshopuri, sau ,,n,, tipuri de instalatii sunt mai mult decat inutile de cele mai multe ori!
Daca pestii se hranesc, cresc, si sunt sanatosi cu apa avuta, orice interventie suplimentara poate face mai mult rau decat bine!
Uitam ca asa am inceput majoritatea dintre noi! Cand poate nu erau aqua... sau ro, sau x minune care face pestele sa creasca intr-o zi cat altul intr-un an!
Livrand informatii in cantitati mari, atunci cand nu este nevoie, oricine va avea impresia ca a creste discusi este unul dintre cele mai grele lucruri si se va lasa de acest sport! Realitatea este putin alta...! Cresc f bine cu apa de la robinet (in cele mai multe zone ale tarii)! Se inmutesc f bine in aceeasi apa, sunt sanatosi si se si reproduc!

soringeorge2003: Este mai usor decat pare! Daca nu au murit pana acum si daca manaca bine este ok! Temperatura, apa schimbata periodic, spatiu suficient, hrana...si o sa fie ok! Restul le inveti in timp! Atunci cand ai nevoie este acest forum si cu siguranta gasesti raspuns la orice problema! In rest...multa bafta!

P.S.1: Uitam de multe ori de unde am plecat si suntem experti in a da sfaturi complicate, elaborate si academice altora care acum incep!
P.S.2: Nu mai intru in polemici pe forum decat daca afirmatiile ma privesc personal!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Thu Oct 08, 2009 9:12 pm    Post subject: Reply with quote

Daca le merge bine ai timp sa afli ce-i de facut cand o fi altfel. Cum trebuie sa fie cea mai buna apa nu-i greu de aflat. Trebuie sa fie moale, usor acida si sa nu contina ceva daunator pestilor, dar in schimb sa contina tot ce au nevoie.
Coloizii au un rol important pentru pesti. Fac apa mai catifelata, mai agreabila pentru pielea lor, evita iritatii. Se gasesc in "Aquasafe", dar si bacteriile din filtrul biologic ii produc. Cea mai buna apa depinde in mare masura de bacteriile din filtre. O apa buna se poate obtine combinand permeat cu saruri, minerale, coloizi si turba de calitate, potrivita cu nevoile discusilor. Exista si turba care nu-i buna pentru ei!
Ce-i mai greu este sa obtii apa aceea in cantitati suficiente si s-o pastrezi buna in acvariu, cand nu curge din robinet. Ar fi bine sa se creeze si posibilitati de stocare a unor rezerve suficiente. Rezervele de apa se termina surprinzator de repede cand nu se pot reface la timp.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
soringeorge2003
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 27 Jul 2009
Posts: 44
Location: Constanta

PostPosted: Mon Oct 12, 2009 11:49 am    Post subject: Re: parametrii ideali ai apei pentru discus Reply with quote

Continui prin a raspunde intrebarilor extrase din randurile dumneavoastra, si voi incepe astfel:
1. In prezent am 11 discusi, 1 p. pearl, 2 b. diamond, 2 pigeoni portocalii, 1 malboro, 2 gost, 3 turq. blue. Ca dimensiune, 4 buc. 10-12 cm, 5 intre 7-9 cm, si 2 buc unul de 7 cm, si unul de 5 cm, acestia din urma au fost bolnavi flagelate, pe care i-am facut bine , dar au ramas in urma cu cresterea si nu cred ca vor mai progresa.
Pesti au fost cumparati astfel: 2 din Bucuresti de pe Lipscani, acestia fiind pingeonii portocalii au fost primii mei discusi, unul a crescut normal celalt fiind cel de 7 cm care s-a imbolnavit. 8 i-am cumparat de la Onesti, la marimea de 4-6 cm, si au progresat conform cifrelor de mai sus. Ca sfat pentru ca eu am fost mai ambitios de preferat sa cumparati minim 6 pesti de acelasi tip pentru ca discusii nu cresc toti la fel, unii cresc mai repede altii mai incet, si apar diferente de marime. Stiu ca o sa imi zice-ti ca nu m-am documentat dar am facut-o inainte dar am sperat ca vor creste la fel, iar alegerea de a cumpara 2 din cate mai multe tipuri a fost alegerea mea datorita nerabdarii si pt ca am vrut sa ii am cat mai diversificati, acum as face altfel, cumparat mai multi din acelasi tip, crescut, pastrat ce vrea inimioara mea si restul la vanzare daca se vor gasi doritori.
Al 11 discus de 12 cm unul malboro zic eu este cumparat cu 70 lei din piata de duminca de la Brick din Constanta, dar de la un cetatean bulgar din Dobrici, care s-a adaptat foarte bine.
2. ca hrana : mixtura facuta de mine dupa retetele de pe net, ca sfat morcovul stoarceti-l in storcatorul de fructe si in mixter puneti numai zeama, pt ca la mine au mai ramas si bucatele mici de morcov pe care mixerul nu le-a taiat si logic nu le mananca nimeni.
Fulgi pt discusi la desen are o capatana de urturoi intr-un colt, tetra discus, aquadiscus parca, acestea din urma granule rosii, fishfix nr. 1, grill granule nr.1, si inima de vita. Ca mese dimineata granule, la ora 17 mixtura sau inima alternativ, la ora 20 granule fulgi , hrana uscata, si pe la orele 23 iar mixtura sau inima si daca nu vad ca sunt cersatori le mai dau si ceva granule. Acum toti papa foarte bine, tot, geamul dupa masa fiind curatat de orice fel de mancare, cu mentiunea ca pigeonul de 7 cm mananca putin se vede ca nu are un stomac mai mare, cel de 5 cm mananca de se face rotofei dar nu mai creste zic eu.
Ca experiente am, incercat cu acvariu plantat pt ca am o experienta de aproximativ 15 ani dar numai pe vivipari, reproducand toata gama, in general pastrandu-mi din puii crescuti ce am dorit eu, restul donandu-i pe la cunostinte, de multe ori la acvariul din Constanta, cei de acolo fiind mirati de faptul ca, le donez asa pesti mari erau 4 buc xifo berlinezi voalati de 10 cm dar erau masculi si cum acestia nu sunt activi nu aveam de ce sa ii mai pastrez, sau ii dadeam im piata la comercianti pe acolo pt ceva hrana sau plante si care se uitau stramb la tine, asa preferam sa-i duc la acvariu, si revenind la incercarea cu acvariu plantat am renuntat intrucat mixtura intra sub pietris si se punea si pe plante ori buturuga, pt ca pestisorii mei luau bucatica in gura o tineau putin si o expulza in apa si va da-ti seama ce nor de particule se facea. Acum pe steril curatenie, filtrarea efectuandu-se cu un filtru extern, unul intern, suplimentar pompa de apa cu furtun perdea de aer.
Revenind la numele topicului o sa trec si valorile mele pentru care am deschis discutia si voi incerca sa postez si poze la galerie , pentru ca am mai incercat si nu am reusit.
Ca socializare se inteleg bine neexistand conflicte decat mici ,, tatonari" cand le administrez hrana animala.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
mariusvlad
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Dec 2009
Posts: 203
Location: Sibiu

PostPosted: Tue Dec 15, 2009 9:05 am    Post subject: Reply with quote

feridisc wrote:
Valorile conductivitatii apei de reproducere la discusi,sint poate paramertii cei mai importanti,in vederea reusitei.

Si totusi, cat ar trebui sa fie aceasta valoare? Eu personal o pot masura, dar ma intereseaza valoarea.
_________________
In general, arta de a guverna consta in capacitatea de a lua cit
mai multi bani de la o parte de cetateni, pentru a o da altora.
(Voltaire)
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Apa All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2
Page 2 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group