Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Poze si videoclipuri cu crescatorii din lume
Goto page Previous  1, 2
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Hardware & DIY
View previous topic :: View next topic  
Author Message
neica
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 29 Mar 2009
Posts: 252
Location: Dr.Tr. Severin

PostPosted: Fri Jan 15, 2010 12:42 pm    Post subject: Reply with quote

Un ghid de montare a unui filtru extern tetratec 700


_________________
Nu furati!! STATUL detesta Concurenta!!!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
sorinhc
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 349
Location: Bucuresti

PostPosted: Mon Jan 18, 2010 7:37 pm    Post subject: Reply with quote

Uite o ferma din Israel:


In ce bazine sunt crescuti !





Atentie la sfarsit (era sa ma lase inima) la bazine!





Alta ferma tot acolo !





Se vede intre acvarii un filtru din siporax as vrea sa stiu cum este facut, cum functioneaza .....Stie cineva?







Sa trecem la asiatici.



Din ce sunt facute bazinele fermei:



Aproape in fiecare bazin exista un pleco. De ce?





Uite si discus farm Serbia nu numai asiatici.



Discus Croatia



Tot pe la asiatici.



Hop si aia mici.









Yat Cheung Discus





Pigeon haki-miko.com



Si mai pune frana ca ai postat cam mult fighting0056 fighting0076 sick0010

De la parintele Pigeon Blood http://www.kittidiscus.com/ Ce parere aveti despre exemplarele de acolo?
_________________
Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
sorinhc
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 349
Location: Bucuresti

PostPosted: Fri Jan 29, 2010 9:45 pm    Post subject: Reply with quote

Postul anterior a devenit cam lung asa aca am facut altul.

In videoclipul de mai jos am observat un filtru si as vrea sa discutam despre el. Aveti acest gen de filtru in acvariile voastre? Cum functioneaza? ....?....?


_________________
Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Fri Jan 29, 2010 10:01 pm    Post subject: Reply with quote

Acest tip de filtru(intern) este in dotarea acvariilor Juwel,ce este de remarcat materialul filtrant (Siporax).
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
sorinhc
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 349
Location: Bucuresti

PostPosted: Fri Jan 29, 2010 10:35 pm    Post subject: Reply with quote

mmdiscus wrote:
Acest tip de filtru(intern) este in dotarea acvariilor Juwel,ce este de remarcat materialul filtrant (Siporax).


Poti sa sa ne spui mai multe.
_________________
Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Fri Jan 29, 2010 11:18 pm    Post subject: Reply with quote

Exista scheme pe net cu diferite filtre biologice interne iar ca sa intelegi mai bine cum functioneaza te poti uita la un acvariu Juwel (ex:pet shop).Avantajul acestui filtru este ca nu-ti va inunda casa ca un filtru extern caruia i-a cedat o garnitura iar dezavantaj ca reduce din volumul net al acvariului.
Siporax sau sticla sinterizata este ,cred,cel mai bun material pentru filtrarea biologica oferind o suprafata foarte mare ca substrat pentru bacterii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Fri Jan 29, 2010 11:28 pm    Post subject: Reply with quote

http://www.sera.de/index.php?id=473&L=1&no_cache=1&sword_list[0]=siporax

Mai sint si alti producatori nu numai Sera care vinde astfel de material dar cel de la Sera este cel mai cunoscut.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
marian4232
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 08 Feb 2009
Posts: 439
Location: Bucuresti - Trafic Greu

PostPosted: Sat Jan 30, 2010 12:23 am    Post subject: Reply with quote

Mentionez ca filtrul intern Juwel este cel mai bun filtru intern din cate stiu.
Are o dimensiune considerabila pentru a sustine suficiente bacterii, este foarte silentios, estetic si ascunde foarte bine incalzitorul.
_________________

Symphysodon Discus
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Sat Jan 30, 2010 7:55 am    Post subject: Reply with quote

Hai sa spunem totul despre ele totusi ,si bune si rele :

Parti bune : Volum mare de material filtrant pt un filtru intern, poti regla curentul din acvariu de la foarte mare la aproape inexistent miscind stutul de evacuare in diverse pozitii ,Se umbla foarte usor in el .

filtrele jwvel au si niste dezavantaje totusi - Nu e la fel de bun ca o canistra buna (dar e mai bun chiar ca o canistra mai proasta) ,Ocupa loc in acvariu si daca vrei sa il scoti nu poti pentru ca e lipit fooarte bine de sticla acvariului in loc sa fie prins printr-un sistem care sa-l faca demontabi ,.Filtrul arata bine dar totusi intr-un plantat....parca nu-si are locul ditamai cutia de plastic. Partea cu demontatul filtrului e singurul motiv pt care urmatorul acvariu mare pe care il voi cumpara nu cred ca va fi juwel.
Sunt negre asa ca nu prea poti sa folosesti acvariul la inmultit discusii deoarece toti puii vor sta calare pe filtru .
Pot intra pesti mici sau creveti in el pe linga stutul de evacuare daca nu se pune un burete acolo (asta la acvariile mai mari deoarece la cele mici e un alt sistem) . In rest isi face treaba super bine pt un filtru intern ,nu am vazut un altul mai bun dar....e totusi filtru intern si se vede in acvariu..... ,
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
sorinhc
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 349
Location: Bucuresti

PostPosted: Sat Jan 30, 2010 9:38 am    Post subject: Reply with quote

L-am intrebat pe google si am vazut acest filtru. Si am cateva intrebari si anume:
# Nu trage alevinii daca as vrea sa-l folosesc la un acvariu de reproducere? Este dotat cu pompa de apa si asta ar fi o problema pt. ei.
#Daca raspunsul este "da" cum putem adapta pt. a nu fi o "masina de ucis" alevini?
_________________
Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Sat Jan 30, 2010 9:48 am    Post subject: Reply with quote

Apa intra prin niste fante situate in partea de sus/jos,daca pui un burete acolo nu mai intra decit apa.Pentru un acvariu cu pui eu as pune un filtru "atirnat",in exterior,cu burete pe aspiratie;ma refer la filtrele gen cascada.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
sorinhc
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 349
Location: Bucuresti

PostPosted: Sat Jan 30, 2010 10:49 am    Post subject: Reply with quote

Dupa cum se vede si din filmulet acolo au o cantitate foarte mare de material filtrant si nu cred ca incape asa mult intr-un filtru cascada.

Edit:

La unele ferme poti sa fac si un tur ca vizitator.



_________________
Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Hardware & DIY All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2
Page 2 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group