Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Zeolit ca material filtrant?

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Hardware & DIY
View previous topic :: View next topic  
Author Message
komisaru
New entry
New entry


Joined: 08 Nov 2009
Posts: 6
Location: Bucuresti-Politehnica

PostPosted: Mon Nov 09, 2009 9:51 pm    Post subject: Zeolit ca material filtrant? Reply with quote

Salut tuturor!Am o intrebare legata de acest material si anume daca merge sa il pun ca material filtrant si sunt confuz dupa ce am tot cautat pe net, unii spun ca este super bun altii asa si asa.Rog ceva pareri mai ales de la cei care au folosit sau folosesc inca!


Multumesc anticipat

P.S.- Voi trece si pe la Prezentari mai tarziu!
_________________
Aceste vorbe ne doare!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Wed Nov 11, 2009 12:00 am    Post subject: Reply with quote

Salut. Zeolitul e bun pentru filtrare chimica. Elimina amoniacul din apa. Dar nu este utilizat pentru filtrare biologica daca la asta te referi. Sunt alte materiale mai bune pentru asa ceva.
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
komisaru
New entry
New entry


Joined: 08 Nov 2009
Posts: 6
Location: Bucuresti-Politehnica

PostPosted: Wed Nov 11, 2009 5:26 pm    Post subject: Reply with quote

Ce alte materiale imi recomanzi Ciprian, atunci?
Multumesc.
_________________
Aceste vorbe ne doare!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Thu Nov 12, 2009 2:00 am    Post subject: Reply with quote

Depinde in ce etaj al filtrului vrei sa folosesti materialul si cum vrei sa utilizezi filtrul. Sunt mai multe medii de filtrare si diverse "filosofii". E indicat sa utilizezi materiale cu porozitate mare, si implicit o suprafata mare pentru a gazdui un numar cat mai mare de bacterii. Bureti, siporax, "pietris" vulcanic etc. Mediile cu porozitate foarte mare trebuie sa beneficieze de o prefiltrare pentru a nu se colmata si scadea eficienta.
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
Porcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Apr 2008
Posts: 205
Location: Baia Mare

PostPosted: Thu Nov 12, 2009 8:31 am    Post subject: Reply with quote

Se pare ca JBL si Eheim au mediile filtrante cu cea mai mare suprafata/litru, mai mare ca Siporaxu'. Cel putin asa se lauda ei.
_________________
Poze: party0040
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
komisaru
New entry
New entry


Joined: 08 Nov 2009
Posts: 6
Location: Bucuresti-Politehnica

PostPosted: Thu Nov 12, 2009 9:11 pm    Post subject: Reply with quote

Exact asta am citit si eu pe prospectul de la Jbl cum ca ar avea suprafata mai mare de filtrare.Mai am la dispozitie niste Zeranix 1400ml si niste roci vulcanice pe care le-am luat de la Hornbach pt ca nu am gasit roca sfaramata dar o voi sparge eu si niste inele ceramice de la JBL, Cermec se numesc. Acum intrebrea mea catre domniile voastre ar fi cum sa le asez in cosuri, in ce ordine, avand in vedere ca JEBO 809 are 5 sertare?

Multumesc anticipat!
_________________
Aceste vorbe ne doare!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Thu Nov 12, 2009 10:16 pm    Post subject: Reply with quote

Exista materiale cu suprafata totala mare, dar care nu permit accesul apei la bacteriile din centru, pentru ca porii interiori se colmateaza. Producatorii sustin ca acesti pori raman deschisi, pentru ca bacteriile produc gaze care trebuie sa iasa pe undeva.
Acum va intreb si eu: de ce ar produce bacteriile din centru gaze, daca nici nu ajunge nitrat la ele, din cauza colmatarii? In cazul inelelor pare mai plauzibil sa fie folosita toata suprafata, pentru ca peretii cilindrului au ca. 2mm si pot fi accesati de apa pe ambele suprafete. Producatorii ar trebuii sa fie in masura sa declare cat nitrat, nitrit, amoniac, se poate transforma, in care conditii, ca sa se poata face o comparatie intre materiale diferite. Altfel ne ramane doar sa aflam singuri cine ne minte mai mult. Deocamdata eu am incredere mai mare in "Siporax", pana la proba contrarie.
Inelele ceramice ar fi bine dac-ar disparea definitiv de pe planeta asta. Impreuna cu buretii cu pori mari si cu "Biobals" sunt cele mai nepotrivite materile pentru filtrele biologice. Categoric depasite, apartin epocii de piatra a acvaristicii.
Nu diversitatea materialelor aflate in sertare ridica calitatea filtrarii, ci suprafata lor si transparenta pentru apa.
Idealul este un material cu volum ocupat cat mai mic, cu suprafata accesibila bacteriilor cat mai mare si cu o forma care sa permita accesul usor al apei la toate bacteriile. Nitratul care nu ajunge la bacteriile anaerobe nici nu va fi transformat in azot!
Apropos de Zeolith: daca sta mult in filtru si uiti de el cand tratezi cu sare, va da afara tot ce a adunat si va otravi pestii.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Fri Nov 13, 2009 12:00 am    Post subject: Reply with quote

Cermec-ul e slab pentru cazarea bacteriilor care convertesc amoniacul-> nitriti->nitrati. Nu stiu de ce-i zice poros pentru ca arata si se simte la pipait ca niste inele simple fara pori. Daca chiar vrei sa-l folosesti, merge in primul etaj (unde intra apa in filtru). Sau poti sa folosesti filtrul dupa cum recomanda Ioan, cu spatiul folosit la maximum cu material filtrant considerat potrivit pentru treburile de mai sus, si un burete ca prefiltrare pe admisia filtrului. Si filtrare mecanica separata. La bazine fara substrat ar fi mai indicat de folosit asa.

Ioan wrote:
Inelele ceramice ar fi bine dac-ar disparea definitiv de pe planeta asta. Impreuna cu buretii cu pori mari si cu "Biobals" sunt cele mai nepotrivite materile pentru filtrele biologice. Categoric depasite, apartin epocii de piatra a acvaristicii.
Nu diversitatea materialelor aflate in sertare ridica calitatea filtrarii, ci suprafata lor si transparenta pentru apa.
Idealul este un material cu volum ocupat cat mai mic, cu suprafata accesibila bacteriilor cat mai mare si cu o forma care sa permita accesul usor al apei la toate bacteriile. Nitratul care nu ajunge la bacteriile anaerobe nici nu va fi transformat in azot!


Chiar degeaba nu sunt. Sunt utile pentru bacterii heterotrofe care descompun materia organica, apoi celelalte bacterii trec la treaba. De acord ca pentru filtre mici folosite in acvaristica de multe ori sunt in plus de multe ori si spatiul trebuie folosit mai eficient.

Ioan wrote:
Apropos de Zeolith: daca sta mult in filtru si uiti de el cand tratezi cu sare, va da afara tot ce a adunat si va otravi pestii.


Da, cu sare se reactiveaza.
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
sorinhc
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 349
Location: Bucuresti

PostPosted: Thu Feb 04, 2010 12:39 pm    Post subject: Reply with quote

Cand se recomanda folosirea zeolitului? Ar merita la un acvariu suprapopulat (nu este cazul la mine inca icon_mrgreen ) sa folosesti zeolit sau altceva?
_________________
Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Client
New entry
New entry


Joined: 14 Jan 2010
Posts: 4
Location: Bucuresti

PostPosted: Thu Feb 04, 2010 2:39 pm    Post subject: Reply with quote

Salut. Pentru filtrarea acvariillor suprapopulate se folosesc sisteme mari, trickle sau wet/dry, la care se preteaza bine acele bioballs, material filtrant din perioada prestiintifica a acvaristicii, pentru cei ce nu vor sa precizeze faptul ca se iau in considerare mere si pere. Daca aveti impresia ca bioballs reprezinta un mediu filtrant pentru filtrele canistra sub 40 litri, problema nu este pusa tocmai corect. Sunt rotunde si mari pentru a sta cand umede cand uscate! Suprafata e suprafata, volumul e volum. Bioball-urile, care ocupa 34 de volume, pentru aceeasi eficienta, comparativ cu un singur volum de siporax, mediu filtrant pentru canistra, sunt rupte in bucati de diferiti producatori si vandute ca multiballs ori sunt produse in dimensiuni mici pentru sisteme trickling mai mici. Bilele care stau in camere inchise au alta poveste si nu se folosesc fara feeding-ul regulat al bacteriilor. O buna oxigenare, cu canistra si siporax, se poate obtine prin specificitatea segmentului terminal al traseului ce aduce apa in acvariu. Mai simplu, un diffusor. Zeolitul face parte din categoria sand filtering.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
sorinhc
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 349
Location: Bucuresti

PostPosted: Thu Feb 04, 2010 4:57 pm    Post subject: Reply with quote

Client wrote:
Zeolitul face parte din categoria sand filtering.


Si cam pe aici am vrut sa ajung. Am vazut in pozele de la un concurs ca substratul era format din zeolit la acvariile cu discusi. Acum se pune problema ca daca pui substrat-ul de zeolit ce faci atunci cand vrei sa tratezi cu sare pt.ca e cam mare batai de cap sa scoti substratul.
_________________
Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Client
New entry
New entry


Joined: 14 Jan 2010
Posts: 4
Location: Bucuresti

PostPosted: Thu Feb 04, 2010 5:54 pm    Post subject: Reply with quote

De ce nu se foloseste dolomite pe post de bed filter, daca in substrat se vrea niste "sare" ?! N-am auzit de vreun sistem carantina cu materiale final touch sand filtering type de tipul nisipului/carbunelui activ.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
sorinhc
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 349
Location: Bucuresti

PostPosted: Thu Feb 04, 2010 6:01 pm    Post subject: Reply with quote

Nu era vorba de acvariu carantina. Probabil ca pt. perioade scurte, in cazul prezentarilor/concursurilor cu vanzare este eficient un substrat din zeolit. Altfel care ar fi motivul prezentei substratului la acvariile din concurs? Revin cu poze cand ajung acasa de la concursul repectiv (daca mai gasec icon_evil ). Care este diferenta dintre dolomite si zeolit?
_________________
Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Thu Feb 04, 2010 10:01 pm    Post subject: Reply with quote

Dolomit este un mineral din grupa carbonaţilor anhidri, frecvent īntālnit īn natură. Mineralul cristalizează īn sistemul trigonal-romboedric, avānd formula chimică CaMg(CO3)2, dominānd cristalele romboedrice, sau agregatele masive de culoare albă cenuşie cu variante de culoare ce pot fi pānă la brun deschis. Are o duritate relativ mică, īntre 3,5 şi 4 cu o densitate de 2,9 g/cm³. O proprietate caracteristică a dolomitului care o deosebeşte de calcare este solubilitatea redusă īn acizi, iar reacţia cu acidul sulfuric spre deosebire de calcită este o reacţie lentă. O altă caracteristică a dolomitului este luminiscenţa īn culori diferite, de la portocaliu la alb, verde şi brun. Roca dolomit care are acelaşi nume are un conţinut īn mineral de cel puţin 90 %
Alte proprietăţi
Caracterul sfărămicios, sau plasticitatea redusă a mineralului, se explică mineralogic prin faptul că la calcită care are o structură cristalină asemănătoare cu o suprafaţă netedă a cristalelor, dar cu grupări de legături ionice mai mari, spre deosebire de dolomit unde ionii de Mg blochează formarea unor legături ionice mai mari de Ca.
Intensitatea şi viteza de reacţie cu acizii a dolomitului este cu peste 100 de ori mai lentă ca şi calcitei, aceasta fiind cauzată de mărimea redusă a grupărilor ionice de Ca.
Dacă se dizolvă dolomit īn acid sulfuric, se va obţine īn cantităţi egale gips şi sulfat de magneziu (sare amară). Această reacţie are loc pānă la capăt numai īn prezenţa căldurii şi dacă dolomitul īn prealabil a fost măcinat.

sursa Wikipedia.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Thu Feb 04, 2010 10:33 pm    Post subject: Reply with quote

Zeolit,zeoliţi Minerale care reprezintă aluminosilicaţi naturali hidrataţi de calciu,stronţiu,sodiu ,potasiu, bariu,magneziu. Se găsesc īn natură sub formă de depozite de tuf vulcanic. Acest mineral a fost descris pentru prima dată de chimistul Axel Fredrik Cronstedt īn 1756. Īn natură zeoliţii s-au format prin depunerea cenuşii vulcanice īn lacuri cu apă sarată. Zeoliţii au extrem de multe aplicaţii practice,īn cosmetică ,medicină,inginerie nucleară,petrochimie,agricultură,dedurizarea apei,purificarea apei,separarea metalelor grele. Īn prezent există tehnologii de producere a zeoliţilor sintetici. Īn Romania depozite importante de zeoliţi se află īn judeţul Cluj.


sursa wikipedia
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Hardware & DIY All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group