Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Scalari+Discusi in plantat

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Date personale
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Allex
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 20 Dec 2009
Posts: 47
Location: Bucuresti

PostPosted: Tue Dec 29, 2009 10:09 pm    Post subject: Scalari+Discusi in plantat Reply with quote

Salut,
Sunt Alex, stau in Militari (Lujerului) si am un acvariu de 200l de vreo 8 luni care este plantat mediu.

Pesti :
-5 scalari
-4 discusi : 2 de cam 8 cm si 2 de 9 cm (2 red, 2 blue turquoise) luati de la discusmaniac din Onesti. Sincer nu vad diferenta intre blue si red da poate se mai schimba pe parcurs.
-vreo 14 neoni rosii
-6 rasbore
-6 corydoras mici
-3 ancistrusi mici

Discusii i-am bagat aseara iar astazi am dizolvat 4 pastile de metronidazol in vreo 2 litri de apa si apoi am pus solutia in acvariu. Mi-a spus cineva ca bine de facut preventiv impotriva flagelatelor.

Temperatura apei este cam de 29.5-30 grade , iar ca hrana am larve rosii si artemia salina congelate urmanad in viitor sa cumpar tetra diskus de la colegul puiutu. Astazi i-am hranit de 2 ori cu cate 1 cub din fiecare, au mancat toti 4 , dar scalarii au mancat mai mult pt ca sunt mai curajosi si mai rapizi. Am inteles ca ar trebui sa le dau sa manance de mai multe ori pe zi dar imi e frica de scalari sa nu manance pana plesnesc.
Pana acum surprinzator nu exista lupte intre specii (scalarii sunt cam agresivi intre ei dar mi se pare ca se tem de discusi acestia fiind putin mai mari).
Planul era ca in cazul in care scalarii sunt agresivi sa-i dau dar acum vazand ca se impaca as dori sa-i pastrez. (am vazut ca mai sunt persoane care ii cresc in acelasi acvariu).
Intentionez sa schimb cam de 2 ori pe saptamana cate 50 l de apa, iar filtrarea este asigurata de un EX1200. Am oprit temporar aditia de co2 pt plante pana cand imi iau un test de ph(momentan am un 5in1.... icon_rolleyes ).
De citit citesc despre acesti pesti de ceva vreme dar cu siguranta mai am multe de invatat, asa ca astept critici si sfaturi din partea voastra.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
sorinhc
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 349
Location: Bucuresti

PostPosted: Tue Dec 29, 2009 10:37 pm    Post subject: Re: Scalari+Discusi in plantat Reply with quote

sign0016 sa ai pestisori mari si sanatosi.

Allex wrote:
Discusii i-am bagat aseara iar astazi am dizolvat 4 pastile de metronidrazol in vreo 2 litri de apa si apoi am pus solutia in acvariu. Mi-a spus cineva ca bine de facut preventiv impotriva flagelatelor.
Ai uitat de carantina (am invatat pe pielea mea asta) si fighting0056 nu se fac tratamente preventive ! Flagelatele devin imune in timp la metro iar apoi nu mai au efect.

Edit: Ce tare eram chiar la discusmaniac (in vizita) cand se pregatea sa trimita pestisorii si cred ca pt. tine erau. Discusmaniac = foarte buna alegere!
_________________
Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
neica
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 29 Mar 2009
Posts: 252
Location: Dr.Tr. Severin

PostPosted: Tue Dec 29, 2009 10:46 pm    Post subject: Reply with quote

sign0016 sign0016
_________________
Nu furati!! STATUL detesta Concurenta!!!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
mariusvlad
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Dec 2009
Posts: 203
Location: Sibiu

PostPosted: Tue Dec 29, 2009 10:47 pm    Post subject: Reply with quote

Bine ai venit. O sa ai pace in acvariu pana se maturizeaza scalarii. Apoi incep luptele. Asa ca nu te atasa mult de scalari. In rest...pesti sanatosi.
_________________
In general, arta de a guverna consta in capacitatea de a lua cit
mai multi bani de la o parte de cetateni, pentru a o da altora.
(Voltaire)
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
marian4232
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 08 Feb 2009
Posts: 439
Location: Bucuresti - Trafic Greu

PostPosted: Tue Dec 29, 2009 10:48 pm    Post subject: Reply with quote

Of, of domnu Allex icon_smile.

De ce nu ma intrebi inainte de a face prostii?
Se va vedea diferenta intre turquoise cand vor mai creste.
Ancistrusii au un obicei sa se urce pe discusi si sa le suga mucusul asa ca fi cu ochii pe ei.
Sorin ti-a zis ca nu se face tratament preventiv.
Are dreptate, mai ales cu metro.
Temperatura si mancarea sunt bune dar sa nu ii inveti pe larve rosii si artemia ca dupa aceea vor face figuri la granule.Introdu-le in meniu granule cat mai repede.
Scalarii vor manca cea mai mare parte din mancare si discusii or sa manance doar ce apuca (nu e bine, mai ales ca sunt in crestere).
Trebuiesc hraniti mai des, 3-4 ori as spune in cazul tau ca sunt marisori.
Scalarii nu vor plesni.
Lupte nu exista intre discusi si scalari doar la depuneri.
Schimburile de apa sunt destul de rare - 50% pe sapt.
Schimba-le macar de 2 ori pe saptamana cate 50%.


Succes si daca ai intrebari, nu ezita sa ne intrebi.


Numai bine.
_________________

Symphysodon Discus
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
Allex
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 20 Dec 2009
Posts: 47
Location: Bucuresti

PostPosted: Tue Dec 29, 2009 11:21 pm    Post subject: Reply with quote

@mariusvlad am o pereche de scalari care a depus de vreo 2 ori pana acum si stiu cat de agresivi sunt, de asta ma si mir de ce sunt asa pasnici acum cu discusii. 2 scalari sunt cam de 9 cm si cred eu ca sunt maturi.
Scalarii se bat intre ei zilnic si azi am vazut ca si discusii se cam fugareau intre ei... ma gandesc ca e semn bun asta.
Multumesc pt sfaturi... icon_cool
_________________
google "problemefiat"
Discusii mei
acvariu


Last edited by Allex on Wed Dec 30, 2009 9:23 am; edited 1 time in total
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
elgreco
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 206
Location: Tulcea

PostPosted: Wed Dec 30, 2009 7:54 am    Post subject: Reply with quote

sign0016
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
puiutu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 Sep 2008
Posts: 452
Location: Bucuresti, Brancoveanu

PostPosted: Wed Dec 30, 2009 9:34 am    Post subject: Bine-ai venit! Reply with quote

sign0016
_________________
Vand TETRA DISCUS-AICI
DISCUSII MEI-AICI

Leopard from avatar is THE GREATEST discus I had!
REST IN PEACE!
icon_cry
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
hobbydiscus
DiscusMaster
DiscusMaster


Joined: 13 Sep 2007
Posts: 218
Location: BUCURESTI MILITARI

PostPosted: Wed Dec 30, 2009 10:02 am    Post subject: Reply with quote

sign0016
_________________
hobbydiscus
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
izetserghiun
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 17 Feb 2008
Posts: 123
Location: constanta

PostPosted: Wed Dec 30, 2009 4:08 pm    Post subject: Reply with quote

sign0016 sign0016 sign0016
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
smil3y20
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 23 Jun 2009
Posts: 59
Location: craiova

PostPosted: Wed Dec 30, 2009 11:36 pm    Post subject: Reply with quote

sign0016
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
czcc
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 29 Nov 2009
Posts: 75
Location: giurgiu

PostPosted: Sat Jan 02, 2010 10:16 am    Post subject: Reply with quote

bun venit!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
radu777
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 31 May 2009
Posts: 246
Location: Sibiu

PostPosted: Sat Jan 02, 2010 4:03 pm    Post subject: Reply with quote

bine ai venit pe forumul trasnitilor cu discusi pe creier! icon_smile
_________________

ai mei
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Thu Feb 11, 2010 2:17 pm    Post subject: Reply with quote

Restul topicului se gaseste aici.
Lasati topicurile de la sectiunea asta doar pentru prezentarea initiala si pentru primiri.
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Chriss-T
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 16 Jun 2009
Posts: 210
Location: Mioveni Arges

PostPosted: Thu Feb 11, 2010 2:40 pm    Post subject: Reply with quote

bine ai venit alex... sign0016
_________________
...:::I Love Discus:::...
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Date personale All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group