Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

iluminare acvariu

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Hardware & DIY
View previous topic :: View next topic  
Author Message
alecsblondu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 23 Jul 2008
Posts: 315
Location: bucuresti

PostPosted: Thu Sep 17, 2009 6:55 pm    Post subject: iluminare acvariu Reply with quote

Am uitat cu se pun neoanele AquaGlo si SunGlo care se pune in fata si care in spate?Eu din ce imi aduc aminte AquaGlo in fata si SunGlo in spate....
_________________
viata e scurta !!! asa ca traieste-o nu o pacali!
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
elgreco
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 206
Location: Tulcea

PostPosted: Thu Sep 17, 2009 7:13 pm    Post subject: Re: iluminare acvariu Reply with quote

alecsblondu wrote:
Am uitat cum se pun neoanele AquaGlo si SunGlo care se pune in fata si care in spate?


alecsblondu wrote:
Eu din ce imi aduc aminte AquaGlo in fata si SunGlo in spate....


exact asa... icon_razz happy0034
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
neica
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 29 Mar 2009
Posts: 252
Location: Dr.Tr. Severin

PostPosted: Thu Sep 17, 2009 9:14 pm    Post subject: Reply with quote

alex vorbeste cu catattataee.Iti va spune el cum e cu iluminatul si poate sa-ti arate si poze la o instalatie de neoane (6 neoane la 200 litri)
_________________
Nu furati!! STATUL detesta Concurenta!!!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
alecsblondu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 23 Jul 2008
Posts: 315
Location: bucuresti

PostPosted: Fri Sep 18, 2009 12:46 pm    Post subject: Reply with quote

mersi eu vroiam doar sa mi amintesc cum se pun tuburile astea eu oricum am steril deci iluminare pentru plante nu am nevoie.
_________________
viata e scurta !!! asa ca traieste-o nu o pacali!
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
elgreco
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 206
Location: Tulcea

PostPosted: Fri Sep 18, 2009 1:19 pm    Post subject: Reply with quote

alecsblondu wrote:
[...] am steril deci iluminare pentru plante nu am nevoie.

in cazul asta, nu mai ai nevoie de sunglo.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
marian4232
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 08 Feb 2009
Posts: 439
Location: Bucuresti - Trafic Greu

PostPosted: Fri Sep 18, 2009 1:40 pm    Post subject: Reply with quote

Nu cred ca exista o anumita ordine pentru aranjarea tuburilor, mai ales ca acvariul tau e steril.
Nici pentru cele plantate nu cred ca exista aceasta regula.

Le aranjezi cum iti place, unele avand lumina calda si altele mai rece.

Numai bine.
_________________

Symphysodon Discus
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
hobbydiscus
DiscusMaster
DiscusMaster


Joined: 13 Sep 2007
Posts: 218
Location: BUCURESTI MILITARI

PostPosted: Fri Sep 18, 2009 1:45 pm    Post subject: Reply with quote

banuiesc ca folosesti aquaglo pentru a-ti accentua coloritul pestilor dar adaugand acel sunglo efectiv anulezi aquaglo-ul icon_biggrin , puteai merge linistit pe 2 aquaglo,avind bazin steril.
_________________
hobbydiscus
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
robert18
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 02 Mar 2008
Posts: 123
Location: Satu Mare

PostPosted: Fri Sep 18, 2009 3:51 pm    Post subject: Reply with quote

Salutare , nu stiti cumva , balasturile pentru neoane de T8 , sunt bune si la neoanele T5 , asa mia spus o doamna de la un magazin de specialitate.La un balast normal de 36 de w a zis doamna ca duce un t5 de 742 mm , de 35 de wati , voi ce ziceti?
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
marian4232
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 08 Feb 2009
Posts: 439
Location: Bucuresti - Trafic Greu

PostPosted: Fri Sep 18, 2009 3:54 pm    Post subject: Reply with quote

Poti lua fara grija.
Ai grija ca droserul sa fie electronic si nu electromagnetic
Eu am droser de 2x36W T8 si pe el am pus 2x Osram 39 W T5.
Nu se aprind la maxim dar functioneaza super bine.
Droserul este o chinezarie de 12 lei luat de pe la un magazin de electronice.
_________________

Symphysodon Discus
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
Porcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Apr 2008
Posts: 205
Location: Baia Mare

PostPosted: Sat Sep 19, 2009 2:36 am    Post subject: Reply with quote

Pai care-ar fi logica folosirii tuburilor T5 fara a beneficia de avantaju' lor principal: intensitatea? Nu-i pacat sa puneti T5 pe droser ieftin care nu-l aprinde la maxim si cine stie cum ii afecteaza spectru'? Nu cred ca Phillips a facut degeaba drosere diferite pentru T5 si pentru T8 ....... nu degeaba un astfel de droser dublu costa 90 lei. Cel pentru T5 e "warm start", cel pentru T8 e "cool start" ....... ceva e altceva acolo icon_mrgreen .......
_________________
Poze: party0040
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
marian4232
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 08 Feb 2009
Posts: 439
Location: Bucuresti - Trafic Greu

PostPosted: Sat Sep 19, 2009 10:32 am    Post subject: Reply with quote

Eu am dat exemplul meu.
Folosesc acest droser de aproape un an de zile pe neonele Osram 865 si 830 pe langa cele default de 45 W ale acvariului si merge fara probleme.
Poti vedea la galeria mea rezultatele.
Nu contest ceea ce spui.
Eu cand m-am hotarat sa mai adaug inca doua neoane, pur si simplu nu am gasit droser dedicat T5 care sa tina doua neoane de 39W aici in Romania sau poate ca nu am stiut unde sa caut.
Osram putea sa-mi aduca pe comanda dar era undeva peste 150 lei si m-am dat batut folosind aceasta chinezarie care isi face treaba.Eu zic ca nu se merita sa dau o diferenta de 150 lei pentru cativa lumeni in plus.
Aveam in plan ca pe viitor sa schimb, eventual sa fac o comanda din Germania, Ungaria ceva dar am si uitat de el, la cat de bine merge.

Numai bine.
_________________

Symphysodon Discus
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
mariusvlad
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Dec 2009
Posts: 203
Location: Sibiu

PostPosted: Fri Feb 12, 2010 10:43 pm    Post subject: Reply with quote

marian4232 wrote:

Ai grija ca droserul sa fie electronic si nu electromagnetic

Cine ma lumineaza si pe mine ca nu ma prea pricep. Care e diferenta?
Mi-am luat un aqua glo t8 de 30w. Care ar fi varianta cea mai buna? Ma refer la raportul pret-calitate.
_________________
In general, arta de a guverna consta in capacitatea de a lua cit
mai multi bani de la o parte de cetateni, pentru a o da altora.
(Voltaire)
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
dsg
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 28 Aug 2009
Posts: 35
Location: Tulcea

PostPosted: Sat Feb 13, 2010 12:07 am    Post subject: Reply with quote

Cele electromagnetice sunt cele clasice cu starter. Eu folosesc electronice ( chinezesti ), sunt mai usoare, se pot prinde usor de capac si sunt 5 lei. Daca nu au umiditate tin foarte mult!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
dj_ando_83
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 20 May 2009
Posts: 82
Location: pitesti

PostPosted: Sat Feb 13, 2010 1:40 am    Post subject: Reply with quote

marian4232 wrote:
Eu am dat exemplul meu.
.Eu zic ca nu se merita sa dau o diferenta de 150 lei pentru cativa lumeni in plus.

exact asa am hotarat si eu. la plantat folosesc 8 tuburi t5 de 21W(nu mi-a permis spatiul si bugetul mai mult). din astea 8 tuburi, 2 sunt montate pe niste chinezarii, iar celelate 6 sunt montate pe niste drosele marca :vito: si vad ca inca merg,iar plantele merg si mai bine. diferenta intre iluminare nu este perceptibila ochiului. am incercat sa folosesc aceleasi chinezarii pe niste tuburi de 28W dar nu am avut succes. asta din cauza ca unul din ele s-a ars in mai putin ce 30 min de la aprindere si poate din cauza ca un gibiceps a sarit dupa aer si a aruncat o "galeata" de apa pe tavan si imprejurimi, printre care si un drosel.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
radu777
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 31 May 2009
Posts: 246
Location: Sibiu

PostPosted: Sat Feb 13, 2010 3:13 am    Post subject: Reply with quote

hmmm aici nu pot fi de-acord cu tine. chiar de curand mi-am modificat o lampa resun si initial am folosit la ea chinezarii ieftine. dupa vreo luna si ceva am mai facut o lampa la fel dar mai mica cu vito si am observat cu ochiul liber diferenta de intensitate a neoanelor intre cele 2 lampi!

probabil depinde si modelul chinezariei...
_________________

ai mei
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Hardware & DIY All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group