Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

administrare hrana congelata

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Acvaristica in general
View previous topic :: View next topic  
Author Message
dj_ando_83
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 20 May 2009
Posts: 82
Location: pitesti

PostPosted: Sat Feb 13, 2010 9:59 pm    Post subject: administrare hrana congelata Reply with quote

de ceva timp hranesc oscarii cu artemia si chironomus congelate. le aruncam cubul in acvariu si se dezgheta, fiecare adunand ce era prin apa. azi le-am dat mixtura din inimade vita, de "proba", 3 cuburi cam de 2/2 cm crezand ca se va dezgheta si vor apuca sa manance toti pestii din ea, dar tampitii (oscarii) si-au luat fiecare cate un cub si l-au mancat in mai putin de 2 minute. cum as putea sa ii fac sa mai lase si la ceilalti pesti ceva de mancare?
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
mariusvlad
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Dec 2009
Posts: 203
Location: Sibiu

PostPosted: Sat Feb 13, 2010 10:42 pm    Post subject: Reply with quote

Oscarul isi umple gura si apoi se chinuie sa inghita daca sunt bucati mari. In timpul asta (2-3 minute) hraneste-i pe ceilalti. Totul e sa le dai oscarilor bucati mari pe care sa nu le inghita repede.
_________________
In general, arta de a guverna consta in capacitatea de a lua cit
mai multi bani de la o parte de cetateni, pentru a o da altora.
(Voltaire)
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
dj_ando_83
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 20 May 2009
Posts: 82
Location: pitesti

PostPosted: Sat Feb 13, 2010 11:01 pm    Post subject: Reply with quote

le-am dat mai devreme cateva bucatele mai mici si o bucata mai mare. s-au alergat putin pentru bucata mai mare si pana la urma a ajuns la cel mai mare dintre ei. a mancat-o pe toata, cu toate ca era de 2 ori mai mare decat gura lui. am incercat sa il prind sa ii scot bucata din gura dar a fost mai rapid decat mine. maine o sa incerc varianta cu bucatele mai mici si mai multe, poate asa ii voi tine ocupati.
am dat si la discusi cateva bucatele dar nu au fost curiosi sa vada ce sunt. mai mult melcii pomaceea s-au ingramadit pe bucatele.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
harry-ab
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 05 Apr 2009
Posts: 195
Location: Sebes-Alba

PostPosted: Sun Feb 14, 2010 12:58 am    Post subject: Reply with quote

POATE Incerci si varianta cu dezghetatul inainte sa arunci cuburile in acvariu....
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Sun Feb 14, 2010 8:19 am    Post subject: Reply with quote

Sau cel putin taie bucatile in asa fel incat sa se dezghete repede in apa, mai lungi si mai subtiri, ca. 20-30 x 2-4 x 8-15 mm. Daca-i buna mixtura nu se vor lasa nici discusii invitati prea mult. Combinatia Discus x mixtura este un capitol deosebit de toate celelalte in discusarie. Merita sa fie bine aprofundat, ca sa nu duca la dezastre. Efectele sale sunt comparabile cu cele ale hranirii cu Tubifex.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
dj_ando_83
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 20 May 2009
Posts: 82
Location: pitesti

PostPosted: Mon Feb 15, 2010 12:38 pm    Post subject: Reply with quote

am taiat mai multe cubulete de vreo 7-8mm ca ii "pacalesc". in felul asta au mancat toti pestii, dar oscarii la cat de lacomi sunt, apucau cate 4-5 cuburi. varianta dezghetarii nu o pot aplica din cauza ca imi va tulbura prea mult apa.
am mai dat si la discusi sa ii obisnuiesc si au inceput si ei sa mai guste din ea, dar nu la fel ca scalarii.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Acvaristica in general All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group