Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

acvariu deciclat, va rog o opinie

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Apa
View previous topic :: View next topic  
Author Message
qumatru
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 03 Apr 2009
Posts: 103
Location: Iasi

PostPosted: Thu Feb 18, 2010 12:50 pm    Post subject: acvariu deciclat, va rog o opinie Reply with quote

Buna ziua. Am de ceva timp o problema destul de serioasa cu o alga pe care n-am mai intalnit-o in acvariile mele de pana acum. Dupa multe lupte cu ea si cu diferite substante anti-alge, am hotarat sa sting lumina vreo cateva zile poate macar asa dispare.
Astfel. ieri la pranz am stins lumina la acvariu si acum m-am dus intr-o mica inspectie. Acvariul deciclat. E prima data cand s-a deciclat de cand l-am facut(1 an si ceva) iar mancarea nu cred sa fie o problema pentru ca folosesc un feeder automatic si cu o zi inainte apa era cristal.

Stie cineva ce-ar putea fi sau s-a mai lovit de chestia asta? Poate sa fie doar de la faptul ca am stins lumina mai mult de 24 ore?

am uitat sa mentionez ca a mai avut loc si o depunere in acest interval in care lumina a fost stinsa
_________________

Rio 180 plantat, TetraEx 700, Tetratec UV400, CO2
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Thu Feb 18, 2010 1:19 pm    Post subject: Reply with quote

Masoara nivelul nitritilor sau a amoniacului ca sa vezi daca s-a deciclat acv sau e altceva .Daca s-a deciclat acv in mod normal unii discusi ar trebui sa nu mai prea aiba pofta de mincare si poate sa fie si mai speriosi . Scapi foarte usor de algele din masa apei folosind o lampa uv-c .Aceasta costa cam de la 150 ron in sus .
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Matteo
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 19 May 2009
Posts: 45
Location: Deva

PostPosted: Thu Feb 18, 2010 1:25 pm    Post subject: Nu cred Reply with quote

Pai ce intelegi prin deciclat? Bacteriile denitrificatoare nu mor decat de la lipsa acuta de oxigen sau de la chimicale - lipsa luminii nu le afecteaza - deci ori s-au descompus plantele - ceea ce intr-o zi e putin probabil - ori antialgele le-au facut de petrecanie sau oxigenarea acvariului are o problema si cat timp au "functionat" plantele nu ai observat (desi e cam putin probabila varianta).
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
qumatru
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 03 Apr 2009
Posts: 103
Location: Iasi

PostPosted: Thu Feb 18, 2010 1:41 pm    Post subject: Reply with quote

schimbul de apa e facut prea de curand pentru probleme de nitriti ma gandesc, lampa uv am avut mereu, dar asta nu a impiedicat algele despre care vorbesc eu(uv400 de la tetra am) poate nu s-a deciclat, dar asta e prima impresie. apa este foarte tulbure in orice caz... cam ca atunci cand faci hranire in exces... e densa si cu multe suspensii
_________________

Rio 180 plantat, TetraEx 700, Tetratec UV400, CO2
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
qumatru
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 03 Apr 2009
Posts: 103
Location: Iasi

PostPosted: Thu Feb 18, 2010 1:42 pm    Post subject: Reply with quote

oare s-a infiripat o batalie epica asta noapte despre care eu nu stiu si de fapt tot ce-i in apa provine din substrat?

ma rog... mai important ar fi ce sa fac... sa incerc sa schimb iar din apa sau sa o astept pe asta sa se linisteasca?
_________________

Rio 180 plantat, TetraEx 700, Tetratec UV400, CO2
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
mariusvlad
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Dec 2009
Posts: 203
Location: Sibiu

PostPosted: Thu Feb 18, 2010 2:24 pm    Post subject: Reply with quote

Testele de nitriti sunt singurele care vor da verdictul corect.
Esti sigur ca nu a fost intrerupt curentul? Altfel nu vad cum s-ar fi putut decicla.
_________________
In general, arta de a guverna consta in capacitatea de a lua cit
mai multi bani de la o parte de cetateni, pentru a o da altora.
(Voltaire)
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Thu Feb 18, 2010 2:49 pm    Post subject: salut Reply with quote

Este posibil sa se fi descompus din alge sau sa-ti fi murit multi melci spiralati de substrat(daca ai asa ceva) din cauza solutiilor contra algelor.De obicei cand se folosesc solutii contra algelor, se opreste lumina 1-2 zile.Eu as schimba jumatate din apa acum.
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
hans
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 23 Oct 2008
Posts: 127
Location: Bucuresti, Crangasi

PostPosted: Thu Feb 18, 2010 3:49 pm    Post subject: Reply with quote

Aca cum au mai spus si ceilalti oameni, nu avea cum sa se decicleze acvariul dupa o zi de "fara lumina". Poate de la algicide. Fa niste teste de no2 si nh4 si abia atunci iti vei da seama daca este sau nu deciclat acvariul.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
qumatru
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 03 Apr 2009
Posts: 103
Location: Iasi

PostPosted: Thu Feb 18, 2010 4:08 pm    Post subject: Reply with quote

incredibil... am adaugat acum o ora aqua safe si easy balance... cantitati generoase.

ma uit la acvariu acum si nu pot sa cred ca apa este cristal... n-am facut nimic, ma pregateam sa schimb apa si cand ma uit la ea, zici ca-i de izvor icon_smile
_________________

Rio 180 plantat, TetraEx 700, Tetratec UV400, CO2
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
bazil88
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 17 Jan 2008
Posts: 89
Location: Alba Iulia

PostPosted: Thu Feb 18, 2010 4:19 pm    Post subject: Reply with quote

Tu faci reclame la produse icon_mrgreen ...glumesc, bine ca ai rezolvat treaba.
_________________
Sa fii liber nu inseamna sa faci tot ce vrei, ci sa
stii ca poti sa vrei.


http://www.youtube.com/user/bazil88#p/a/u/1/ex_IPv22fHk
http://www.discus-club.ro/cpg14x/index.php?cat=10040
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
qumatru
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 03 Apr 2009
Posts: 103
Location: Iasi

PostPosted: Thu Feb 18, 2010 6:13 pm    Post subject: Reply with quote

le-am mentionat pe amandoua pentru ca nu stiu care din ele a facut treaba, cert este ca a functionat. acum sper ca saptamana viitoare, daca reusesc sa prind toti neonii din acvariu si sa-i mut in altul, voi avea poze cu primii pui de discus icon_smile sunt cam la a 6-a depunere si mereu dupa ce incepeau sa inoate erau mancati de neoni. perechea e de yellow snakeskin icon_smile
_________________

Rio 180 plantat, TetraEx 700, Tetratec UV400, CO2
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Apa All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group