Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

un pic de ajutor pls.
Goto page Previous  1, 2, 3
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Primii pasi in hobby
View previous topic :: View next topic  
Author Message
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Wed Apr 16, 2008 10:01 am    Post subject: Reply with quote

Cea mai mare parte dintre cei 13 pui au ajuns la 4.5 cm si am vreo 2 care au cca 5 cm dar inca 3 pui au ramas in urma cu cresterea , abia au vreo 3,5 - 4 cm cu toate ca maninca la fel de bine ca si ceilalti. Credeti ca e posibil ca cei 3 sa aiba vro un parazit intestinal? Oricum eu cred ca au crescut destul de bine in general ( aproximativ 1cm in 11 zile ) cu toate ca nu am mai avut discusi asa mici si nu stiu cit de repede ar trebui sa creasca la virsta asta (cind i am cumparat aveau 4-5 saptamini iat acum au aproximativ 6 saptamini ) . Am bagat acum 3 zile inca 3 dintre ei in acvariu mare (+inca 6 pui de ancistus ) si se pare ca s-au obisnuit . Le -am mai adaugat la hrana in afara de mixura si tetra discus o masa pe zi gel de chironomide(tetra fresh delica) si tetramin fulgi . Acum le dau cca 8-10 mese pe zi dar cred ca ei nu ar fi satui nici daca le as arunca o inima de vitel intreaga in acvariu icon_lol
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Porcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Apr 2008
Posts: 205
Location: Baia Mare

PostPosted: Wed Apr 16, 2008 10:45 am    Post subject: Reply with quote

dragos wrote:
3 pui au ramas in urma cu cresterea , abia au vreo 3,5 - 4 cm cu toate ca maninca la fel de bine ca si ceilalti. Credeti ca e posibil ca cei 3 sa aiba vro un parazit intestinal?
Daca maninca bine nu-ti fa probleme, o sa creasca ei cind le vine rindu'. Asa cresc ei, diferit.

dragos wrote:
aproximativ 1cm in 11 zile
E o crestere corecta happy0144 .
_________________
Poze: party0040
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
discusmaniac
DiscusMaster
DiscusMaster


Joined: 12 Feb 2008
Posts: 167
Location: onesti-bacau

PostPosted: Fri Apr 18, 2008 12:11 am    Post subject: salut,dragos Reply with quote

ma bucur sincer sa constat ca discusii luati de la mine iti merg atat de bine, pt. ca daca zici ca au ajuns la dimensiunile astea atat de repede, inseamna ca ti-au mers f. bine.si ca sunt sanatosi si norocosi sa aiba un stapan ca tine, care are rabdare sa le dea mancare de 8 ori pe zi.imi dsau seama ca ai grija de ei ca de ochii din cap, asa eram si eu la inceput, cand mi-am procurat primii pui de discus... prin februarie 2007...oricum, felicitari si bafta in continuare...si te astept sa-ti mai dau, cand consideri ca mai ai nevoie.pa.
_________________
pluteste inainte, si daca drumul pe care il cauti nu exista inca, fii sigur ca Dumnezeu ti-l va crea intr-adins pt. a-ti rasplati indrazneala(regina Izabela catre Cristofor Columb)
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Fri Apr 18, 2008 9:25 am    Post subject: Reply with quote

Multam frumos discusmaniac . Nu e nici o problema sa le dau mincare de multe ori pe zi dar pe la ce marime trebuie sa reduc numarul de mese?
O sa mai vreau niste pui cum scoti de la perechea blue diamond icon_biggrin Sa stii ca sunt abonat la inca vreo 6 animal0028 sign0020
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
discusmaniac
DiscusMaster
DiscusMaster


Joined: 12 Feb 2008
Posts: 167
Location: onesti-bacau

PostPosted: Fri Apr 25, 2008 2:06 pm    Post subject: salut,dragos Reply with quote

poti sa le dai cate mese pe zi vrei atat timp cat ei mananca tot si nu ramane mancare neconsumata.daca le dai putin dar des e cel mai bine.si daca le-ai da de 4-5 ori pe zi e bine.cand mai cresc putin le dai de 3-4 ori pe zi,apoi cand ajung spre maturizare se dau 2 mese pe zi.dar nu e nimic batut in cuie, e orientativ.referitor la blue diamond, am vesti bune, de 2-3 zile s-a ales o pereche si dupa cum vad azi or sa-mi depuna pt. prima data.si e o pereche superba, cei 2 care erau mai mari si mai faini s-au imperecheat.cu putin noroc poate s-or imperechea si ceilalti 2,eu asa sper.oricum, de acum e o problema de timp ca sa produc si blue diamond.bafta si ...paste fericit.
_________________
pluteste inainte, si daca drumul pe care il cauti nu exista inca, fii sigur ca Dumnezeu ti-l va crea intr-adins pt. a-ti rasplati indrazneala(regina Izabela catre Cristofor Columb)
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Sat May 17, 2008 9:00 am    Post subject: Reply with quote

Momentan am in acvariu 17 discusi . Cit erau mici era ok dar acum ca s-au marit (au acum 6,5-7,5cm) cred ca sunt cam multi . Pe la ce virsta (marime) discusii nu mai au nevoie de un cird mare ? Vreau sa dau vreo 7 dintre ei si nu stiu daca nu vor incepe din nou bataile daca fac lucrul asta . Deocamdata se pare ca majoritatea si-au invatat locul in turma si in ultimul timp nu mai ies batai prea mari ( ma refer la alea care se lasa cu aripioare franjurate sau cu solzi lipsa cum se intimplase imediat dupa ce i-am mutat in acvariul de 240 L) cu toate ca se mai ciondanesc si acum dar in limite acceptabile . Acum discusii mei au cca 2,5 luni (cel putin cei 13 pe care i-am cumparat de la discusmaniac ) deoarece aveau vreo 4-5 saptamini cind i-am cumparat si la mine au mai stat cam inca pe atita . Deasemenea as vrea sa mai cumpar si discusi de alte culori acum cit sunt astia pui si trebuie sa le fac loc si la aia
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
discusmaniac
DiscusMaster
DiscusMaster


Joined: 12 Feb 2008
Posts: 167
Location: onesti-bacau

PostPosted: Sun May 18, 2008 10:17 pm    Post subject: salut Reply with quote

poti sa dai oricand din ei, nu e nici o problema, dar la acvariul pe care il ai acum poti sa ii mai tii pe toti mult si bine, si sa mai dai din ei mai tarziu.bineinteles, cu conditia sa aiba aer suficient, filtrare adecvata si schimburile partiale de apa sa fie respectate cat de cat.si vei scoate discusi sanatosi si mari.pa.
_________________
pluteste inainte, si daca drumul pe care il cauti nu exista inca, fii sigur ca Dumnezeu ti-l va crea intr-adins pt. a-ti rasplati indrazneala(regina Izabela catre Cristofor Columb)
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Porcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Apr 2008
Posts: 205
Location: Baia Mare

PostPosted: Thu May 29, 2008 10:47 am    Post subject: Reply with quote

dragos wrote:
Momentan am in acvariu 17 discusi . Cit erau mici era ok dar acum ca s-au marit (au acum 6,5-7,5cm) cred ca sunt cam multi
Poti sa-i mai tii. Cu cit sint mai multi cu atit maninca mai cu pofta. In afara de asta ....... cu cit sint mai mari e mai usor sa-i alegi pe cei mai de calitate.
_________________
Poze: party0040
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Primii pasi in hobby All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3
Page 3 of 3

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group