Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

schimbat apa

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Primii pasi in hobby
View previous topic :: View next topic  
Author Message
daniel.mitu
New entry
New entry


Joined: 25 Apr 2008
Posts: 8

PostPosted: Thu May 01, 2008 10:52 am    Post subject: schimbat apa Reply with quote

eu schimb apa din acvariu cam 20% la 1 saptamana maxim 2, dar s-a depus murdarie pe jos si as vrea sa o schimb de tot...
as vrea sa scot toti pestii sa ii pun in alt acvariu si sa il curat pe tot....ce ziceti e ok?
sau scot apa mai multa si agit tot pietrisul si il aspir?
merci frumos
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
ionutlatcan
New entry
New entry


Joined: 23 Apr 2008
Posts: 15
Location: Focsani

PostPosted: Thu May 01, 2008 11:31 am    Post subject: Reply with quote

mai bine aspiri substratul la 2-3 zile si completezi cu apa decat sa schimbi toata apa. daca ai da detalii despre bazin si sa mentionezi si data la care a fost setat am intelege mai bine.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Thu May 01, 2008 12:37 pm    Post subject: Re: schimbat apa Reply with quote

daniel.mitu wrote:
... si as vrea sa o schimb de tot... ce ziceti e ok?
nu e deloc ok. schimba maxim 50%. schimbul "safe" de 100% se face numai in anumite conditii si numai de catre anumite persoane care au un control deplin asupra chimismului apei. ma indoiesc de faptul ca ai o filtrare biologica atat de buna si mijloace de control astfel incat sa nu ai probleme.
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
daniel.mitu
New entry
New entry


Joined: 25 Apr 2008
Posts: 8

PostPosted: Thu May 01, 2008 1:25 pm    Post subject: Reply with quote

ionutlatcan wrote:
mai bine aspiri substratul la 2-3 zile si completezi cu apa decat sa schimbi toata apa. daca ai da detalii despre bazin si sa mentionezi si data la care a fost setat am intelege mai bine.




acvariul are 60 de litrii, pestii au fost bagati pe 9 aprilie....dupa 1 saptamana jumate de cand l-am pus...si ca sa aspir substratul trebuie sa scpot pestii? ca banuiesc ca o sa se sperie ..... merci frumos
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Thu May 01, 2008 3:31 pm    Post subject: Reply with quote

Ai si plante adevarate, naturale, adica nu de plastic in acvariu? Ai numai pietris grosier sau ai si nisip? Ai filtre? Daca da, de care? Nu te apuca sa scoti pestii sau altceva pana nu ne lamurim care-i situatia in acvariul tau!
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
daniel.mitu
New entry
New entry


Joined: 25 Apr 2008
Posts: 8

PostPosted: Thu May 01, 2008 4:58 pm    Post subject: Reply with quote

Ioan wrote:
Ai si plante adevarate, naturale, adica nu de plastic in acvariu? Ai numai pietris grosier sau ai si nisip? Ai filtre? Daca da, de care? Nu te apuca sa scoti pestii sau altceva pana nu ne lamurim care-i situatia in acvariul tau!


plante am naturale sunt 6.dar nu le stiu numele, doat ca una ii zice anubias sau ceva de genul asta...am pietris mic si pe deseasupra am putin pietris mai mare....da filtru si perdea de aer, si am intr-o parte si o ppiatra... merci frumos
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
armin
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 24 Jan 2009
Posts: 60
Location: bucuresti-titan

PostPosted: Mon Feb 16, 2009 7:12 pm    Post subject: Reply with quote

sa nu mai deschid alt topic...am pus de curand un nisip fin care imi place foarte mult cum arata, nu am nimic plantat, doar radacini cu anubiasi si vreo 3 ghivece cu plante...deci am doar nisioul asta pe fundul acvariului, grosime de 1,5-2cm.

intrebare: aspiratoarele care exista pe piata ma ajuta cu ceva? sau imi aspira si nisipul? nu am folosit niciodata, iar pe youtube am vazut filmulete in care era pietris destul de mare ca substrat.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Mon Feb 16, 2009 8:09 pm    Post subject: Reply with quote

Depinde cum iti faci mina la aspirat;dar poti pune in interiorul pilniei aspiratorului de substrat o bucata de plasa de tintari si nu mai aspira nisipul.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Mon Feb 16, 2009 9:03 pm    Post subject: Reply with quote

Daca ai unde sa tii plantele timp de citeva zile-o saptamina poti sa mai faci o alta chestie . Scoti plantele din substrat dar cu mare grija sa nu tulburi apa .Daca ai doar plante de tipul la anubias nu ar trebui sa fie prea greu si chiar ai putea doar sa le scoti din substrat si sa le lasi tot im acvariu .Dupa cauti un furtun mai gros si tare si tragi pitrisul de pe fund in galeata o data cu apa .Scoti astfel pietrisul in citeva zile a.i. sa nu trebuiasca sa schimbi mai mult de 20%-30% din apa pe zi sau daca stii ca apa pe care o ai e buna poti sa scoti si mai mult . Dupa ce ai scos tot pietrisul il speli si il bagi la loc . Sau si mai bine ar fi sa faci niste ghivece in care sa pui plantele pt a evita pe viitor sa faci chestii de genul asta .Acum depinde si cit de speriosi sunt discusii tai si daca nu ii vei stresa prea mult cu interventiile repetate in acv icon_rolleyes dar oricum stresul e mai mic decit sa-i prinzi sa-i tii intr-un alt acv si dupa citeva ore sa-i bagi la loc .
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
armin
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 24 Jan 2009
Posts: 60
Location: bucuresti-titan

PostPosted: Mon Feb 16, 2009 9:28 pm    Post subject: Reply with quote

anubiasii sunt prinsi pe radacini, iar restul plantelor sunt in ghivece...eu caut o solutie eleganta pentru intretinerea nisipului in conditii optime...o aspirare saptamanala si intrebam daca aspiratoarele din petshopuri sunt ok pentru nisipul meu fin.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Tue Feb 17, 2009 8:43 am    Post subject: Reply with quote

armin wrote:
anubiasii sunt prinsi pe radacini, iar restul plantelor sunt in ghivece...eu caut o solutie eleganta pentru intretinerea nisipului in conditii optime...o aspirare saptamanala si intrebam daca aspiratoarele din petshopuri sunt ok pentru nisipul meu fin.

Aspiratoarele sunt bune, nisipul tau nu. Granulatia prea fina, cu pericol de formare de zone cu activitate anaeroba. Daca nu permite aspirarea, mai bine renunta la el. Daca tii totusi neaparat, afaneaza-l spatamanal.
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
armin
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 24 Jan 2009
Posts: 60
Location: bucuresti-titan

PostPosted: Tue Feb 17, 2009 4:46 pm    Post subject: Reply with quote

am luat un aspirator de la SERA, cel care se conecteaza la o pompa de aer...face ceva treaba, decat deloc e bine si asa.

o sa cumpar si o ''scula'' pentru sifonare in profunzime si o data pe saptamana o sa rascolesc tot substratul cand fac si schimb de apa.

acum vreau sa incerc un schimb de apa 25% pe saptamana... sper sa reusesc sa mentin apa in parametrii, daca nu merge o sa schimb de 2 ori/saptamana cate 20%
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Primii pasi in hobby All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group