Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

vreau si eu ceva pareri si sfaturi

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Reproducerea discusilor si cresterea puilor
View previous topic :: View next topic  
Author Message
mory35
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 01 Apr 2008
Posts: 105
Location: Bucuresti

PostPosted: Fri Feb 27, 2009 1:25 pm    Post subject: vreau si eu ceva pareri si sfaturi Reply with quote

am separat acum 2-3 sapt o presupusa pereche pentru depunere.spun presupusa deoarece in acvariul comun linga con nu stateau numai cei doi ci se mai rinduiau din cind in cind si alti 2 discusi.
in tot acest interval (de la separare) femela (de care sint sigur pt ca a depus in comun) a mimat de vreo 2,3 ori depunerea dar nu am vazut nimic iar asa zisul mascul statea sau nu pe linga ea.
in aceste conditii ieri am introdus linga cei 2 un alt discus (care pare mai mascul) care statea si el pe linga femela in comun ,dar de cind l-am introdus cei 2 au navalit ca sacalii pe el reusind pina dimineata sa-i franjureze coada.
as dori o parere sau un sfat ,daca sa-l tin in continuare cu ei sau sa-l scot ca sa nu-l distruga.
multumesc
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Fri Feb 27, 2009 1:39 pm    Post subject: salut Reply with quote

Scoate-l cat mai repede, altfel vei avea o victima.Trebuia sa ai rabdare ca perechea sa depuna in acvariu comun ca sa vezi daca intr-adevar este o pereche.Acum ai 2 variante - ori mai astepti o luna si vezi daca depun si daca iti iese macar un puisor, ori ii bagi la loc in acvariu comun si astepti pana depun macar odata acolo.
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
mory35
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 01 Apr 2008
Posts: 105
Location: Bucuresti

PostPosted: Fri Feb 27, 2009 1:54 pm    Post subject: sfaturi Reply with quote

multumesc.
in acvariul comun femela a depus de vreo 3 ori dar ce nu stiu eu este daca a depus ca face parte dintr-o pereche sau a depus ca asa a apucat-o.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Fri Feb 27, 2009 6:14 pm    Post subject: Reply with quote

Este putin probabil sa depuna de capul ei, fara mascul.
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
florinmacri
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 03 Apr 2008
Posts: 109
Location: Brasov

PostPosted: Sun Mar 01, 2009 10:14 am    Post subject: Reply with quote

Este foarte probabil ca o femela sa o apuce depunerea datorita faptului ca femelele se maturizeaza mai repede decat masculii. In ce priveste perechea ta , intr-adevar scoate masculul "caftit" ca s-ar putea sa ajunga mai rau , apoi urmareste evolutia celorlalti 2. Eu stateam si cate 2-3 ore nemiscat in fata acvariului sa urmaresc orice detaliu. In mod normal o pereche sanatoasa iti va depune in fiecare saptamana pana prind simtul puilor si incep sa-i pastreze, dar totodata se poate intampla acest lucru chiar de prima data (prima depunere). Se poate intampla ca o femela sa depuna in acvariul comun iar altii doi care stau pe langa ea sa inceapa sa se infrupte iar atunci te-au bagat in ceata de tot. Sunt multe posibilitati iar rabdarea este mama succesului ! Trebuiesc urmariti indeaproape.
Bafta!
_________________
http://s274.photobucket.com/albums/jj246/florinmacri/
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
mory35
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 01 Apr 2008
Posts: 105
Location: Bucuresti

PostPosted: Mon Mar 02, 2009 11:38 am    Post subject: sfaturi Reply with quote

multumesc mult pentru sfaturi.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Reproducerea discusilor si cresterea puilor All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group