Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Molima

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Radio Discus
View previous topic :: View next topic  
Author Message
viobank
Discusar EROU
Discusar EROU


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 201
Location: BUCURESTI

PostPosted: Mon Jan 07, 2008 11:53 pm    Post subject: Molima Reply with quote

mad0012 ...se aude prin gura targului, ca exista o molima printre discusi... rolleye0018
_________________
schimburi dese de de apa = discusi mancaciosi = discusi mari si frumosi
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Tue Jan 08, 2008 1:31 am    Post subject: Reply with quote

ce, care, cum, cand, cine??? (de unde si pana cand?)
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Tue Jan 08, 2008 8:23 am    Post subject: Reply with quote

Da, asa este; am auzit si eu. Cica ar fi o boala letala cu evolutie super rapida (cateva zile). Ceva mai multe informatii se pare ca are @heckelcross.
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Tue Jan 08, 2008 8:58 am    Post subject: Reply with quote

sa fie vorba despre odioasa "ciuma a discusului"? au aparut cazuri si in Ro? si daca da, care a fost sursa? (apa, hrana vie, importul din Asia... ???)
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...


Last edited by ADX on Wed Jan 09, 2008 10:33 am; edited 1 time in total
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Tue Jan 08, 2008 1:29 pm    Post subject: Reply with quote

Importul... (cred eu). Inca un "cadou" de la comercianti!
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Tue Jan 08, 2008 9:41 pm    Post subject: Reply with quote

Pai atunci eu de unde NU cumpar discusi???

Preventia fiind tratamentul cel mai bun pentru orice boala.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
sebaolariu
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 09 Sep 2007
Posts: 36
Location: timisoara

PostPosted: Wed Jan 09, 2008 9:57 am    Post subject: Reply with quote

i se spune " epidemia discusului" si cica se poate trata cu doua medicamente si cu schimburi de apa care ajung pana la 100% de chiar 2 sau 3 ori pe zi si asta cateva zile la rand pana ce boala dispare.nu stiu procentual care sunt sansele de reusita a tratamentului dar se pare ca este singurul si daca nu ai discusi asa valorosi mai bine renunti si-ti iei altii.este o combinatie de dozaje intre cele doua medicamente pe care nu o cunosc pentru ca nu am avut nevoie si sper sa nici nu fie cazul.daca cineva vrea mai multe amanunte singurul care stie cu exactitate retzeta este ioan ( heckelcross ).medicamentele folosite pentru aceasta teribila maladie sunt sulfatul de neomicina si nitrofurantoinul.sper sa nu aiba nimeni nevoie de acest tratament
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Wed Jan 09, 2008 11:05 am    Post subject: Reply with quote

mmdiscus wrote:
Pai atunci eu de unde NU cumpar discusi???

ai vrut sa intrebi "de unde nu ar fi indicat sa cumperi discusi" ?

sebaolariu wrote:
i se spune " epidemia discusului" ...

eu nu mai inteleg nimic... va rog eu, fiti mai clari... este o boala aparuta recent in lume, sau macar aparuta recent in Ro? daca da, ii rog pe cei care stiu mai clar despre ce este vorba sa faca precizarile de rigoare...

in ce ma priveste, in continuare am banuiala ca este vorba despre asa numita "ciuma a discusului" (in engleza: discus plaque), dar care nu este deloc "o noutate", nici macar in Ro... referitor la aceasta maladie, facand si legatura cu Ioan (pe care il asteptam cu drag si pe DCR), am descoperit un articol pe Aquarium.ro, unde este descris si tratamentul. mai stiam si eu o varianta de tratament cu bai scurte (de cca 3 minute) intr-o solutie de permanganat de potasiu (ca si proportie, o jumatate de lingurita la 300l de apa), iar ca adjuvant se foloseau sarea si gentamicina (si bine-inteles, schimburi masive de apa). interesant este faptul ca un peste care a trecut prin aceasta boala, capata imunitate pt tot restul vietii...

deci: daca aveti cunostinta despre un eventual focar aparut recent in Ro, spuneti-mi si mie, macar pe pm...
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...


Last edited by ADX on Thu Jan 10, 2008 1:44 pm; edited 1 time in total
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
sebaolariu
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 09 Sep 2007
Posts: 36
Location: timisoara

PostPosted: Wed Jan 09, 2008 11:38 am    Post subject: Reply with quote

am citit si eu acuma acest articol de pe aquarium.ro despre ciuma discusului si se pare ca este acelasi lucru cu " epidemia discusului " de care spuneam eu.deci.....nu este o noutate.acum cateva luni am avut si eu o boala in acvariu pe care nici acum nu am reusit sa o identific,cert este ca pestii mei semanau intocmai cu cei din poza de la sfarsitul articolului iar aceasta boala a aparut in urma achizitionarii a 2 exemplare noi de discus un leopard si un red marlboro.interesant ca tocmai cei 2 noi achizitionati nu s-au imbolnavit in schimb toti ceilalti discusi aratau ca cei din poza.rezultatul a fost un discus mort din cei initiali.acum toti sunt ok.tot in acelasi loc de unde i-am luat pe cei 2 purtatori de boala am mai vazut recent cateva exemplare minunate dar......mi-e teama sa mai iau.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Wed Jan 09, 2008 1:48 pm    Post subject: Reply with quote

Seba, in nici un caz pestii tai nu au avut boala in discutie. Dovada ca mai ai discusi...
Dar aspectul ridicat de tine trebuie discutat: "ciuma" are primele manifestari foarte asemanatoare cu bine-cunoscutele crize de adaptare, excesul de mucus fiind declansat si de factori de stress (impuritati fine in apa, parametrii apei nu tocmai pe placul "domnilor discusi" , companie nepotrivita, un debut al hexamitozei etc.) Cum evolutia este galopanta, care ar fi simptomul definitoriu? Ma gandesc ca pot observa ceva-ceva inainte de a pleca in concediu 2-3 zile, iar cand ma intorc sa ma pun pe inmormantari...
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
sebaolariu
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 09 Sep 2007
Posts: 36
Location: timisoara

PostPosted: Wed Jan 09, 2008 2:10 pm    Post subject: Reply with quote

da exact asta spuneam si eu semana mult la simptome dar cu sigurantza nu era vorba de ciuma discusului insa nici acum nu stiu exact ce au avut cu sigurantza era o boala dar.....care?nu am fost singurul care am patit-o cu pestii luati din acel loc dar nimeni nu a stiut exact despre ce boala e vorba.i-am aratat la ioan poze cu pestii bolnavi .la inceput a crezut ca e vorba de ciuma discusului dupa cum aratau in poze dar mai apoi si-a dat seama ca nu era vorba de asta pentru ca nu se manifestau ca cei cu ciuma doar aratau ca ei.ce a fost habar nu am dar cert este ca cei 2 noi achizitionati nu au avut nimica in timp ce toti ceilalti discusi din acvariu aratau de ziceai ca acum se duc .....toti.dupa cateva zile au inceput incet incet sa-si revina.interesant era ca veneau la mancare cu totii desi aratau asa de ziciai ca nu-i mai prinde ziua de maine.nu stiu ce sa mai zic....bine ca am scapat. icon_biggrin
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Radio Discus All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group