Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Rog o parere

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Apa
View previous topic :: View next topic  
Author Message
mariusrudaru
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 26 Nov 2008
Posts: 95
Location: Pantelimon /ILFOV

PostPosted: Thu Dec 18, 2008 11:45 pm    Post subject: Rog o parere Reply with quote

Sa lut stimati colegi,
de ceva timp am o problema cu acvariul de acasa si anume pe geamuri se depun mereu niste chestii cam de aprox 1 mm care stau agatate intr-un singur punct mic mic mic si restul se misca in bataia curentului de apa.Precizez ca au culoarea alba si REapar a 2 a, a 3 a zi dupa ce curat geamul cu magnetul.
Ideea e ca la acvariul de la serviciu care are 50 l apa fata de cel de acasa 240l nu apare nimic nimic si este foarte foarte curat,( asta de cand am aflat de sifonare.)
V-as fi foarte recunoscatori daca mi-ati da si mie niste informatii despre acea `alga ` sau ce o fi ea ca sa pot sa ii aplic ceva corespunzator.

Cu cel mai profund respect ,Marius Rudaru!
_________________
Trebuie sa vrei mai mult. Asa razbesti in viata!
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Thu Dec 18, 2008 11:52 pm    Post subject: Reply with quote

s-ar putea sa fie hidra,seamana cu asta:http://www.lostinlost.globolog.com.br/Hidra.jpg
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
mariusrudaru
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 26 Nov 2008
Posts: 95
Location: Pantelimon /ILFOV

PostPosted: Fri Dec 19, 2008 8:51 am    Post subject: Reply with quote

9o % parca e ea.
Se trateaza cu ceva?
_________________
Trebuie sa vrei mai mult. Asa razbesti in viata!
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Fri Dec 19, 2008 10:45 am    Post subject: Reply with quote

http://discus-club.ro/phpBB2/viewtopic.php?t=466&highlight=hidra


cred ca o saramura le-ar omori.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
mariusrudaru
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 26 Nov 2008
Posts: 95
Location: Pantelimon /ILFOV

PostPosted: Fri Dec 19, 2008 11:02 am    Post subject: Reply with quote

putina sare, pesti sunt, si apoi leustean proaspat taiat.
acum serios , trebuiesc scosi pestucii?
_________________
Trebuie sa vrei mai mult. Asa razbesti in viata!
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Fri Dec 19, 2008 5:53 pm    Post subject: Reply with quote

Daca sunt hidre poti sa incerci o solutie comerciala de sulfat de cupru. Ceva anti-melci de exemplu. In cazul asta nu trebuie scosi pestii dar trebuie sa nu pui prea mult ca se lasa cu lacrimi. icon_mrgreen Conform prospectului sa n-ai emotii.
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
ovidiuaylin
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 16 Jun 2008
Posts: 253
Location: cluj-napoca

PostPosted: Fri Dec 19, 2008 6:21 pm    Post subject: Reply with quote

eu le-am eliminat cu botia,sau poti sa incerci cu un beta sau scalar.nu am pus nici un fel de solutii in apa si am avut multe de tot
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
PapaKarlo
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 16 Mar 2009
Posts: 130
Location: Chisinau

PostPosted: Sat Apr 04, 2009 2:43 pm    Post subject: Reply with quote

Frumoasa vreme la noi, la voi? sign0006
INtervin si eu cu o alta rugaminte. Sa ma ajute va rog cineva sa inteleg.
Inelele de ceramica di dotarea standard Tetra Tec EX 600/700/1200, sunt innele de ceramica sau sunt inele de Siporax? Sau ambele sunt acelasi lucru, desi nu cred poentru ca am facut un test cu ambele bagate in otet. Inelul de ceramica care l-am avut a facut o reactie specifica ceramicii, insa inelul din dotarea Filtrului Extern Tetra nimic. Se poate sa am acest noroc sa fie anume siporax si sa nu-mi durizeze apa. Eu anume din acest motiv, crezand ca sunt ceramica le-am inlaturat din filtru si am bagat in el doar Lava vulcanica.

Si inca ceva.... Are rost sa bag si Siporaxul ca sa creez un alt suport pentru un alt fel de bacterii?

MUltumesc
_________________
The journey gives us true plasure, not the destination!


Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
robert18
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 02 Mar 2008
Posts: 123
Location: Satu Mare

PostPosted: Sat Apr 04, 2009 3:02 pm    Post subject: Reply with quote

Ceramica cu care vin tetratec-urile , nu se poate compara cu siporaxul.Ceramica de la tetra e pentru filtrare mecanica mai degraba decat biologica, si eu lam inlocuit cu siporax.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
qumatru
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 03 Apr 2009
Posts: 103
Location: Iasi

PostPosted: Sat Apr 04, 2009 3:06 pm    Post subject: Reply with quote

totusi sarea e foarte eficienta si usor de folosit. nu mai stiu exact cantitatile dar parca o lingura la 5l de apa. sa ma corecteze cineva daca gresesc
_________________

Rio 180 plantat, TetraEx 700, Tetratec UV400, CO2
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Sat Apr 04, 2009 6:52 pm    Post subject: Reply with quote

0,04-0,05g/1l, pe timp indelungat, daca ai motiv sa crezi c-ar putea aparea nitrit in apa si nu-l filtreaza bacteriile.
2--5 g / 1l, pentru 1-3 saptamani, inlesnesc/sprijina metabolismului si sist. imunitar dupa boli, stres, sau in timpul transportului prelungit. Ajuta si la vindecarea mai rapida a ranilor. Pestii suporta trecerea de la apa dulce la apa sarata relativ usor, dar nu si invers. E bine sa se faca schimburi mai mici de apa cand se elimina sarea din acvariu. (Osmoza prin piele!)
Dozele mai mari, 10-20-30g / 1L, pentru 10-20 min. se aplica cu scopul de a omora organisme unicelulare si de a desprinde paraziti de pe pielea sau branchiile pestilor. Daca se inclina pestii pe o parte trebuie scosi imediat si pusi in apa normala. Doze cu concentratie peste 5g / 1l dauneaza plantelor in functie de timpul expunerii.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
costi-discus
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 24 Jan 2009
Posts: 64
Location: Tg.Mures

PostPosted: Sat Apr 04, 2009 10:45 pm    Post subject: Reply with quote

Sa stii ca am avut si eu Hidre in acvariu plantat si le-am adus cu ceva plante ,cum scapi de iele simplu de tot ,cumperi de la sera Snail ex-este pe baza de sulfat de cupru,si vezi ca scrie ce trebuie sa faci inainte sa bagi solutia de ex. sa scoti ;sanitarii, ancistrusii,melcii de care ai nevoie si ieste trecut pe o fituica tot ce tre sa faci mai departe vezi cum le dai de mincare la pesti in timpul tratamentului caci mincarea care leo dai tre sa fie in cantitati foarte mici ca sa nu ajunga la fundul acvariului caci pestii nu tre sa manince de pe fundul acvariului caci nu ie bine.sper sa iti fie de folos cele scrise de mine mai departe mult succes in combaterea Hidrelor .
_________________
vrajit de discusi
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Tue Apr 07, 2009 12:53 pm    Post subject: Reply with quote

costi-discus wrote:
pestii nu tre sa manince de pe fundul acvariului caci nu ie bine

Sper sa nu vada ancistrusii & co ce-ai scris ca sar din acvarii si-ti trimit vreun reply.
Acasa la mama lor, discusii "scurma" prin stratul vegetal in descompunere de pe fundul baltilor amazoniene in cautarea unor crustacee ce constituie meniul de baza. Chiar si dupa atatea generatii europene si asiatice, continua sa studieze cu maxim interes substratul si aplica aceeasi metoda de hranire (sufla un jet de apa ce ridica depunerile si vaneaza in acel nor hrana).
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Apa All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group