Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

timp de crestere

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Primii pasi in hobby
View previous topic :: View next topic  
Author Message
oliver
New entry
New entry


Joined: 02 Mar 2009
Posts: 4

PostPosted: Tue Mar 03, 2009 11:49 am    Post subject: timp de crestere Reply with quote

salutare! multumesc pentru sfaturidar mai am o intrebare(ma rog 2-3) puii de discus cam in cit timp cresc de la 5cm la 9-10 si care ar fi frana ideala pentru a creste mai repedesi cite mese pe zi? tanks
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Tue Mar 03, 2009 1:58 pm    Post subject: Re: timp de crestere Reply with quote

In cam 4-5 luni. Cu mixtura cresc repede dar se si inbolnavesc mai usor, cu granulat si artemia cresc mai incet, dar se inbolnavesc mai rar.
Exista hrana incomparabil mai buna, dar pentru scopuri normale prea scumpa si greu de procurat.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Wed Mar 04, 2009 12:37 pm    Post subject: salut Reply with quote

OCEAN NUTRICION - hrana umeda congelata.
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Wed Mar 04, 2009 1:54 pm    Post subject: Reply with quote

Am luat asa ceva, inima cu spanac si 30% artemia. Un fel de meniu complet pentru discusi. Lor le place, mie mai putin, pentru ca tocatura mi se pare cam fina.
In ce priveste responsabilitatea cu care belgienii au curatat inima de grasime, tendoane si pielite... ma inchin la fiecare administrare.
Pretul este cam piparat (8,6 lei), dar nu cred ca Ioan se referea la aceste produse.
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
ciprian01
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Apr 2009
Posts: 236
Location: Bucuresti

PostPosted: Sun Apr 12, 2009 10:16 pm    Post subject: Reply with quote

Din experienta mea, cea mai buna hrana este cea naturala. Doar sunt rapitori! Eu i-am hranit multi an cu tubi si nu am avut nicio problema! Dar pt ca au avut altii, si pentru ca itre timp se gaseste hrana congelata si diversificata, am adoptat aceasta metoda de hranire! Este f importanta temperatura la care se congeleaza acesta hrana! Daca este congelata la mai putin de -20 de grade, atunci se si sterilizeaza (mor bacteriile), pastrandu-si nealterate celelalte proprietati.
Tot personal nu sunt adeptul hranirii cu inima de vita! Din mai multe motive, care au mai fost cu siguranta discutate.
In legatura cu alternativa artificiala...s-au atins performate deosebite in ceea ce priveste calitatea acestui tip de hrana! Indifernt insa de compania producatoare, NU este posibil ca hrana artificiala sa atinga vreodata calitatile hranei naturale! Si este firesc sa fie asa....!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Tue Apr 14, 2009 6:02 am    Post subject: Reply with quote

Exista si o hrana artificiala la care uneori am vazut rezultate uimitoare . Am avut vreo 3 discusi care ramasesera mult in urma iar dupa ce am bagat si hrana respectiva in dieta pestilor (astiua 3 fiind primii care s-au apucat sa o manince deoarece la restul hranei nu prea ii lasau ceilalti) in 2-3 sapt i-au ajuns pe ceilalti . Nu cred ca mai e nevoie sa zic care e tipul respectiv de granulat deoarece majoritatea il stiu .Dealtfel in acest caz dupa parerea mea pretul spune tot .
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
PapaKarlo
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 16 Mar 2009
Posts: 130
Location: Chisinau

PostPosted: Tue Apr 14, 2009 7:28 am    Post subject: Reply with quote

dragos wrote:
Exista si o hrana artificiala la care uneori am vazut rezultate uimitoare . ........................................Nu cred ca mai e nevoie sa zic care e tipul respectiv de granulat deoarece majoritatea il stiu .Dealtfel in acest caz dupa parerea mea pretul spune tot .



Scuza-ma, dar sunt "foarte incepator" te referi cumva la granulatul, Sera, Tetra, JBL sau.... la altele?
_________________
The journey gives us true plasure, not the destination!


Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Tue Apr 14, 2009 10:36 am    Post subject: Reply with quote

raspunsul, pe pm!
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Tue Apr 14, 2009 11:55 am    Post subject: Reply with quote

Stai linistit adi ca nu vreau inca o rubrica cu reclame si antireclame icon_lol

Cu toate ca daca as scrie am mai avea ce discuta vreo saptamina ca parca e cam plictiseala pe forum evilgrin0041 icon_twisted
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Tue Apr 14, 2009 12:44 pm    Post subject: Reply with quote

Ti-am trimis explicatia pe pm... si oricum, nu de discutii de-astea avem nevoie ca sa "animam" atmosfera.

Pentru a creste mari si armonios, discusii trebuie, in primul rand, sa fie sanatosi. Schimburile de apa si calitatea acesteia, au un rol deosebit de important.
O hranire variata este superioara oricarei hraniri cu un singur produs (si asta este un postulat de la care trebuie sa plece o astfel de discutie). In acest sens, pot fi impartasite si discutate diverse scheme de hranire pe care forumistii le-au experimentat... dar sa vina cineva si sa proclame superioritatea absoluta a unui produs, e cam mult...
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Tue Apr 14, 2009 10:37 pm    Post subject: Reply with quote

ADX wrote:

O hranire variata este superioara oricarei hraniri cu un singur produs ......... dar sa vina cineva si sa proclame superioritatea absoluta a unui produs, e cam mult...


Perfect de acord cu tine.E normal ca un peste care e hranit cu un singur tip de hrana sa nu creasca la fel de bine ca unul hranit variat . Eu de altfel hranesc pestii cu granule de la mai multe firme , cu hrana congelata de diverse tipuri si cu hrana vie(grindal) . Am vrut sa spun ca exista un tip de hrana artificiala care echivaleaza cu hrana vie in cea ce priveste calitatile nutritive si cu , care eu am obtinut niste rezultate foarte bune .
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Primii pasi in hobby All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group