Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Probleme cu RO
Goto page Previous  1, 2
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Hardware & DIY
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Thu May 21, 2009 1:56 pm    Post subject: Reply with quote

Orice substanta organica (bumbac) se descompune in apa.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Thu May 21, 2009 2:37 pm    Post subject: salut Reply with quote

Corect.Si buturugile sau buretii din filtre se descompun dar in ani iar atunci ii schimbam.
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
goamanu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 May 2009
Posts: 174
Location: TIMISOARA

PostPosted: Thu May 21, 2009 6:13 pm    Post subject: Reply with quote

Hmm, eu habar n-am daca am filtru de bumbac sau din perlon. E un cilindru de plastic pe care e infasurata o sfoara poroasa alba. Cum as putea determina daca e bumbac? Si daca e bumbac, la ce interval ar trebui schimbat? Banuiesc ca si vata aia de perlon trebuie schimbata cind se colmateaza, nu?
Oricum, discutia e interesanta. Cred ca e foarte important ce punem in fata osmozei, pentru a salva membrana. Eu chiar azi mi-am pus osmoza noua dupa un filtru de ”bumbac” si unul de carbune. Ca sa intretin putin discutia, as mai pune o intrebare:
Am citit ca se poate recicla carbunele activ, arzindu-l la 500 grade. Oare se poate recicla etajul de filtrare cu carbune de la osmoza veche? Ar fi foarte convenabil sa am doi cilindri cu carbune pe osmoza, decit un ditamai filtrul in fata ei. Voi ce ziceti?
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Fri May 22, 2009 11:37 am    Post subject: salut Reply with quote

Asta daca poti sa desfaci cilindrul de la osmozor.De obicei sunt capsulate.Da, am auzit si eu ca se arde carbunele dar nu am facut niciodata asta.Daca poti sa desfaci filtrul de la aparatul de osmoza poti cumpara carbune activ din comert.
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Mon May 25, 2009 11:23 am    Post subject: Reply with quote

Nu se merita munca si nici riscul de piscina.
Mai simplu, mai ieftin, mai eficient este inserarea unui "clopot" ce se foloseste pentru decarbonatarea apei ce alimenteaza centralele termice. Pe toate gusturile de la 40 si ceva lei in sus. Aici poti folosi si un strat de perlon , ca un filtru fin. Am umblat la el dupa 3 luni, ocazie cu care am constatat ca inca nu era cazul, atat carbunele cat si vata de perlon nefiind colmatate. A se retine ca acelasi prefiltru actioneaza si pe teava ce alimenteaza acvariile.
Reactivarea carbunelui este mai dificila decat pare si nici nu ofera vreo garantie. Tot mai sigura este orice productie chinezeasca.
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Mon May 25, 2009 12:53 pm    Post subject: Reply with quote

Carbunele pentru osmoza nu se consuma! Indiferent cate milioane de tone de apa trec prin el. Nu ac tioneaza ca adsorbant, ci are rol de catalizator in oxidarea clorului. Poate fi folosit la infinit cu 456.789 de membrane. Se poate lua de la o instalatie de RO si pune la alta fara regenerare. Regenerarea carbunelui activ nu este posibila decat in laboratoare cu dotare adecvata. Prin incalzire in nici un caz, pentru ca mai este nevoie de un tratament care nu poate fi facut artizanal.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Hardware & DIY All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2
Page 2 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group