Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Reconditionare acvariu

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Hardware & DIY
View previous topic :: View next topic  
Author Message
goamanu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 May 2009
Posts: 174
Location: TIMISOARA

PostPosted: Sat Jun 06, 2009 11:14 pm    Post subject: Reconditionare acvariu Reply with quote

Intreb ipotetic, INCA nu mi s-a intimplat, din fericire.
Eu stiu ca siliconul de lipit sticla nu e vesnic si dupa o vreme pot sa apara fisuri in stratul lipit. La acvariul mic de 100 l am observat cum inainteaza algele intre geamuri, probabil intr-o zi va incepe sa picure... icon_rolleyes
Acvariul mare nu il pot inspecta ca are folie neagra, dar e lipit cu nesimtire de mine, facut sa reziste la cutremure, dupa calculele mele icon_cool Am ranforsari aproape pe fiecare latura icon_lol
Deci, ce se poate face in cazul in care cedeaza siliconul?
Unica solutie este dezlipirea intregului geam, curatarea si lipirea la loc? Sau se poate „injecta” cumva silicon in spațiul ala?
_________________
Ce misto is pestii aia mari si rotunzi, dati-mi vreo 10! Asa scumpi!? Atunci vreau numai o pereche... dar cum le zice?
(Discus market made in Romania)
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
harry-ab
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 05 Apr 2009
Posts: 195
Location: Sebes-Alba

PostPosted: Sat Jun 06, 2009 11:24 pm    Post subject: Reply with quote

Nu se poate altfel. Desfaci, cureti, degresezi si o iei de la inceput.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
goamanu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 May 2009
Posts: 174
Location: TIMISOARA

PostPosted: Sun Jun 07, 2009 1:40 pm    Post subject: Reply with quote

Stiu ca suna a intrebare timpita, dar se desface tot acvariul sau numai geamul in cauza? Pentru ca daca desfaci numai geamul, inerent vei avea in anumite locuri silicon nou peste cel vechi (la colturi)...
_________________
Ce misto is pestii aia mari si rotunzi, dati-mi vreo 10! Asa scumpi!? Atunci vreau numai o pereche... dar cum le zice?
(Discus market made in Romania)
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
harry-ab
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 05 Apr 2009
Posts: 195
Location: Sebes-Alba

PostPosted: Sun Jun 07, 2009 1:43 pm    Post subject: Reply with quote

Se poate inlocuii si numai un geam.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Sun Jun 07, 2009 3:28 pm    Post subject: Re: Reconditionare acvariu Reply with quote

goamanu wrote:
Unica solutie este dezlipirea intregului geam, curatarea si lipirea la loc? Sau se poate „injecta” cumva silicon in spațiul ala?


Merge si sa lipesti doar in locul respectiv daca doar acolo e problema. Pentru un acvariu de 100l cred ca e mai simplu sa faci altul decat sa-l desfaci, sa-l cureti si sa-l relipesti. O sa-ti ia o gramada de timp sa-l cureti timp in care se pot lipi mai multe acvarii. icon_cool
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Mon Jun 08, 2009 11:31 am    Post subject: salut Reply with quote

Nu se desface niciun geam.Pe latura cu probleme se mai lipeste pe interiorul acvariului un straif de sticla(ca o ranforsare) lat de 2cm.
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
goamanu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 May 2009
Posts: 174
Location: TIMISOARA

PostPosted: Mon Jun 08, 2009 3:09 pm    Post subject: Reply with quote

Asta e o idee buna! icon_biggrin
_________________
Ce misto is pestii aia mari si rotunzi, dati-mi vreo 10! Asa scumpi!? Atunci vreau numai o pereche... dar cum le zice?
(Discus market made in Romania)
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Hardware & DIY All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group