Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

duritate
Goto page 1, 2  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Apa
View previous topic :: View next topic  
Author Message
teo
New entry
New entry


Joined: 09 Jul 2009
Posts: 17
Location: Sulina

PostPosted: Wed Sep 23, 2009 11:45 am    Post subject: duritate Reply with quote

azi am masurat ph-ul si kh-ul si mi-a iesit ph 7 si kh 4. apoi am testat si apa direct de la robinet si avea kh 7.care este cauza duritatii mai mici in acvariu? schimbul de apa il fac cu apa de la robinet care a stat 2,3 zile pentru eliminarea clorului.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Wed Sep 23, 2009 11:47 am    Post subject: salut Reply with quote

gH-ul reprezinta duritatea.De ce ti apa la declorinat daca o schimbi partial?
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
teo
New entry
New entry


Joined: 09 Jul 2009
Posts: 17
Location: Sulina

PostPosted: Wed Sep 23, 2009 11:52 am    Post subject: Reply with quote

schimb la o saptamina 30-40l.am crezut ca e bine sa se elimine din clor.altfel cum as putea sa fac ? test gh nu am asa ca am gasit kh ce reprezinta acesta ? ps am gasit duritate temporara.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Wed Sep 23, 2009 12:12 pm    Post subject: salut Reply with quote

Tie iti trebuie un test pentru duritatea permanenta.Pe flacon scrie GH.Atentie!Se umbla la parametrii apei doar daca vrei sa reproduci discusi.Daca vrei doar sa-i cresti, stau bine merci in apa de la robinet.Altfel te complici modificand pH sau GH si risti sa-i dai peste cap.Nu este nevoie sa scoti clorul daca shimbi 30-40% din apa din acvariu.
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
teo
New entry
New entry


Joined: 09 Jul 2009
Posts: 17
Location: Sulina

PostPosted: Wed Sep 23, 2009 12:15 pm    Post subject: Reply with quote

acvariul are aproximativ 300l.la schimb de apa pot sa pun direct de la robinet ?
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
ReBella
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 26 Oct 2008
Posts: 387
Location: Galati

PostPosted: Wed Sep 23, 2009 12:16 pm    Post subject: Reply with quote

Faptul ca nu indepartam clorul e un risc asumat.In general e ok intr-adevar,insa daca se nimereste sa fie o doza mai mare de clor in acea apa ? Sau metale,pesticide,etc ? Au fost destule persoane care au plans dupa pesti dupa un schimb de apa in care n-au pus nici un produs pentru legarea clorului si a metalelor grele.Asa ca daca ii recomanzi asta, spune-i si ce riscuri isi asuma...poate nu stie omul. icon_mrgreen
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Wed Sep 23, 2009 12:30 pm    Post subject: salut Reply with quote

Crezi ca daca lasi apa 2-3 zile la declorinat dispar metalele grele si pesticidele?
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
ReBella
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 26 Oct 2008
Posts: 387
Location: Galati

PostPosted: Wed Sep 23, 2009 12:40 pm    Post subject: Reply with quote

Cred ca trebuie sa recitesti ce am scris , poate observi ca am mentionat produsele pentru indepartarea lor icon_razz
LE Uite dau si ceva exemple : JBL Biotopol, Tetra Aqua Safe , etc.
Pesticidele nu cred ca merg indepartate cu astfel de produse,si poate mai sunt si alte chestii care pot ramane in apa chiar daca o tratam.Insa macar stii ca scapi de clor si metalele grele,care sunt cele mai intalnite chestii prin apa.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
PapaKarlo
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 16 Mar 2009
Posts: 130
Location: Chisinau

PostPosted: Wed Sep 23, 2009 2:18 pm    Post subject: Reply with quote

@teo, @ReBella are dreptate, insa eu si multi alti colegi de pe forum atunci cand schimabam 30% din volumul apei bagam apa direct de la robinet si experienta arata bine apana acum.

Eu unul o trec printr-o masa de carbune activ la un jet foarte foarte mic adica imi ia 2 ore sa adun 50 de litri de apa. Si nu am probleme.
Din cauza apei sau nu dar am avut mai multe probleme cand bagam in apa schimbata la fiecare schimb si Aquasafe.

Probabil clorul care mai ramane in apa care o adaog mai omoara si ea din bacterii... nocive si nu.

P.S. iar daca tii neaparat se declorinezi cel mai ieftin si mai sigur este sa bagi in apa respectiva o piatra cu aer pentru agitare, anume asa elimeni clorul si nu tyrebuie sa o tii 2-3 zile timp in care apa aia moare... sa zicem asa
_________________
The journey gives us true plasure, not the destination!


Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
teo
New entry
New entry


Joined: 09 Jul 2009
Posts: 17
Location: Sulina

PostPosted: Wed Sep 23, 2009 3:21 pm    Post subject: Reply with quote

cred ca am sa incerc si eu la schimbul de apa sa pun direct de la robinet,pentru ca nu e o placere sa am casa plina de bidoane.va multumesc tuturor.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
ReBella
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 26 Oct 2008
Posts: 387
Location: Galati

PostPosted: Wed Sep 23, 2009 3:37 pm    Post subject: Reply with quote

Ai grija la temperatura apei de schimb...trebuie sa fie cat mai apropiata de cea din acvariu,altfel pestii pot muri de la socul termic.Daca ai centrala sau boiler e super ca poti incalzi apa rece la temperatura dorita inainte s-o bagi in acvariu.Daca nu...apa calda de la retea nu e recomandata din ce stiu eu,fiind apa menajera.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Thu Sep 24, 2009 12:02 am    Post subject: Reply with quote

ReBella wrote:
Ai grija la temperatura apei de schimb...trebuie sa fie cat mai apropiata de cea din acvariu,altfel pestii pot muri de la socul termic.Daca ai centrala sau boiler e super ca poti incalzi apa rece la temperatura dorita inainte s-o bagi in acvariu.Daca nu...apa calda de la retea nu e recomandata din ce stiu eu,fiind apa menajera.


Este tot apa rece,potabila,dar incalzita;problema vine se pare la incalzirea apei reci prin schimbatoare de caldura din plumb,fier etc.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Thu Sep 24, 2009 5:18 am    Post subject: Reply with quote

La apa calda singurele centrale care scot apa buna sunt cele care dedurizeaza pe baza de rasini schimbatoare de ioni (si din astea sunt foarte putine ) si au mai aparut in ultimul timp niste centrale care in loc sa dedurizeze apa ionizeaza particolele de minerale a.i. acestea nu se mai lipesc de tevi si am inteles ca si apa calda de la aste centrale e buna pt consum uman deci e buna si pt pesti probabil . Celelalte filtre folosite la centrale sunt pt apa menajera asa ca e posibil sa scoti apa calda mai rea decit apa calda de la retea....
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
elgreco
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 206
Location: Tulcea

PostPosted: Thu Sep 24, 2009 8:39 am    Post subject: Reply with quote

sunt de parere ca va complicati prea mult si inutl cu centrale, boilere&co.
la anumite temperaturi apa incepe sa-si schimbe proprietatile si la un moment dat riscati sa dati peste cap acvariul cu discusi cu tot... si toata munca va fi in zadar.

cum procedam eu... aveam un butoi din plastic de 80 litri. butoi alimentar, nu industrial (intelegeti voi ce vreau sa zic) in care aveam un incalzitor de 300w (asta aveam la indemana) setat la temperatura necesara discusilor si o piatra de aer conectata la o pompa de aer reglata astfel incat sa-mi asigure o miscare a apei pentru incalzire uniforma.
tot in acest butoi puteam sa intervin daca era cazul cu turba sau carbune... in functie de necesitatile discusilor si in functie de rezultatele testelor.
nu spun ca metoda mea e cea mai buna insa, eu o gasisem foarte practica pentru spatiul pe care-l aveam la dispozitie intr-un apartament. acolo unde exista o instalatie de schimbarea apei la picatura se schimba intreaga kalimera icon_razz.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Thu Sep 24, 2009 10:12 am    Post subject: salut Reply with quote

Eu schimb apa pentru cresterea discusilor combinand apa rece cu cea calda de la robinet de 14 ani si nu am avut nicio problema din cauza asta.Acelasi lucru il fac de 30 de ani cu celelalte specii.
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Apa All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2  Next
Page 1 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group