Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

EHEIM biopower

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Hardware & DIY
View previous topic :: View next topic  
Author Message
sorinhc
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 349
Location: Bucuresti

PostPosted: Tue Sep 29, 2009 5:59 pm    Post subject: EHEIM biopower Reply with quote

As vrea sa stiu daca foloseste cineva asa ceva http://www.eheim.de/eheim/inhalte/index.jsp?key=liniendetail_35205_ehen si daca da sa ne spuna parerea despre el. Este un produs care se comercializeaza in Romania? Cat este de eficient?

Multumesc,
_________________
Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Tue Sep 29, 2009 8:38 pm    Post subject: Reply with quote

Pare ok pt un filtru intern .Spatiu mai mult pt filtrarea biologica deoarece poti baga siporax in sertare in loc de bureti , interesanta si idea cu teava prin care iese apa (nu creaza curenti). Nu am avut asa ceva pina acum dar la prima vedere pare mai bun decit ce se gaseste de obicei in pet shopuri .
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Porcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Apr 2008
Posts: 205
Location: Baia Mare

PostPosted: Wed Sep 30, 2009 6:43 am    Post subject: Reply with quote

dragos wrote:
poti baga siporax

Sau ceva asemanator tot de la Eheim, sau de la JBL, au suprafata mai mare decit Siporaxu' icon_mrgreen . Cel putin asa sustin producatorii si n-am motiv sa ma indoiesc.
_________________
Poze: party0040
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
tase.razvan
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 31 May 2009
Posts: 310
Location: Bucuresti Giurgiului

PostPosted: Wed Sep 30, 2009 6:46 am    Post subject: Reply with quote

Ca si filtru este ok,dar daca ar fi sa fac o comparatie intr-un Eheim intern si un alt filtru intern,din experienta mea personala asa opta pentru un Aquael-debit mult mai mare si filtrare mult mai accentuata
_________________
-->KlicK Pentru Albumul Cu Discusii Mei<--
_________________
Contact : 0762 / 932 /932 Mail : tase.razvan@yahoo.com
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
Porcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Apr 2008
Posts: 205
Location: Baia Mare

PostPosted: Wed Sep 30, 2009 7:00 am    Post subject: Reply with quote

Dintre toate filtrele interne pe care le-am folosit si vazut as alege oricind Fluval. Nu stiu Eheim cum e ca n-am avut.
_________________
Poze: party0040
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
sorinhc
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 349
Location: Bucuresti

PostPosted: Wed Sep 30, 2009 9:17 am    Post subject: Reply with quote

Porcu wrote:
Dintre toate filtrele interne pe care le-am folosit si vazut as alege oricind Fluval. Nu stiu Eheim cum e ca n-am avut.


Cum pot reduce curentul facut de filtrul Fluval. Se gasesc de cumparat accesorii pt. el si anume acea teava cu gauri? Cum pot face asta dar fara sa pun acel burete inestetic pe teava?
_________________
Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Porcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Apr 2008
Posts: 205
Location: Baia Mare

PostPosted: Wed Sep 30, 2009 12:09 pm    Post subject: Reply with quote

sorinhc wrote:
Cum pot reduce curentul facut de filtrul Fluval.

Are in fel de robinet happy0034 .
_________________
Poze: party0040
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
sorinhc
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 349
Location: Bucuresti

PostPosted: Wed Sep 30, 2009 4:44 pm    Post subject: Reply with quote

Porcu wrote:
sorinhc wrote:
Cum pot reduce curentul facut de filtrul Fluval.

Are in fel de robinet happy0034 .


Nu m-am referit la reducerea debitului prin folosirea acelui buton. Vreau sa am acelasi debit. Am vrut sa zic cum reduc efectul de curent puternic din acvariu fara sa pun acel burete pe iesirea de la filtru, alte modalitati. Sa confectionez o teava cu gauri?(cam inestetica daca o fac eu icon_redface ) Alte idei?
_________________
Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
sorinhc
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 349
Location: Bucuresti

PostPosted: Wed Sep 30, 2009 5:12 pm    Post subject: Reply with quote

tase.razvan wrote:
Ca si filtru este ok,dar daca ar fi sa fac o comparatie intr-un Eheim intern si un alt filtru intern,din experienta mea personala asa opta pentru un Aquael-debit mult mai mare si filtrare mult mai accentuata


*Eheim Filtru Intern Aquaball 2212 - debit pompa 210-650 l/h - volum filtrare 450 ml
*Aquael Fan 3 Plus - debit pompa max.: 700 l/h

Dupa cum vezi nu are un debit mult mai mare. Acum am un Aquael Fan 3 Plus in acvariu si nu prea sunt multumit de el.
_________________
Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Hardware & DIY All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group