Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

filtrarea apei
Goto page 1, 2  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Apa
View previous topic :: View next topic  
Author Message
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Mon Jan 07, 2008 1:54 pm    Post subject: filtrarea apei Reply with quote

Eu am un filtru intern in acvariu si nu sint multumit.Apa este limpede dar daca te uiti atent vezi mici particule.Vata de perlon eu o spal zilnic si aspir suprafata nisipului in fiecare seara.Cred ca mi-ar fi necesar inca un filtru.

Intrebare:ce filtru extern(sau) credeti ca mi-ar fi de ajuns?
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Mon Jan 07, 2008 2:34 pm    Post subject: Reply with quote

Un tetratec (canistra), eventual 1200 (cu toate ca la volumul tau ar merge si 800. dar ia in considerare un bazin mai mare; daca lucrurile merg la fel de bine in continuare, te vei gandi sigur la asa ceva).
Micile particule pot fi si infuzori.
Aspirarea zilnica a substratului poate de asemenea sa ridice particule de nisip sau resturi fine.
Mai poate fi si de la turba sau blackwater.
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Mon Jan 07, 2008 5:35 pm    Post subject: Reply with quote

nu sunt infuzori.cred ca sint resturi.
trebuia sa iau un acvariu mai mare,dar sigur pina la vara voi avea unul mai mare.as merge tot pe varianta "de firma" pt ca nu stiu cit de bune sint cele "home made".
multumesc pt sfaturi.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Tue Jan 08, 2008 8:20 am    Post subject: Reply with quote

La populatia ta actuala de discusi, nu-ti trebuia un acvariu mai mare, poate chiar dinpotriva.
Recomandarea mea:
Este timpul sa-ti suplimentezi colectia cu inca 5-7 discusi. Juvenilii au nevoie de card. Mai tarziu vei avea probleme cu introducerea de exemplare tinere intr-un grup adult (cu alte cuvinte nu repeta greseala mea). Aparitia unui bazin mai mare va fi astfel la timpul oportun.
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Tue Jan 08, 2008 4:11 pm    Post subject: Reply with quote

la un bazin de cca 220l net (am pus cateva poze oribile in galeria personala), cu o populatie de 7 - 10 discusi folosesc un TetraTec EX 700 si un filtru intern Resun (modelul cu cutie). impreuna, isi fac treaba foarte bine, dar as vrea sa remarc Resunul, prin faptul ca acest gen de filtru intern este foarte indicat, in primul rand datorita faptului ca ai acces foarte usor la mediile filtrante, facand astfel intretinerea foarte usoara.
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...


Last edited by ADX on Sat Jan 26, 2008 3:06 pm; edited 1 time in total
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Tue Jan 08, 2008 9:35 pm    Post subject: Reply with quote

Deci serios mai pot sa-mi mai cumpar discusi???
Super veste ,mai ales ca eu credeam ca sint prea multi(7 bucati,cel mai mare 9cm,cel mai mic 5 cm).
Saptamina viitoare sint la Bucuresti.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Tue Jan 08, 2008 10:38 pm    Post subject: Reply with quote

scuzati exprimarea ....emotiile
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Thu Apr 17, 2008 7:33 pm    Post subject: Reply with quote

Nu mai deschid un topic nou pentru ca intrebarea mea are oricum legatura.
Ce sistem de filtrare mecanica recomandati?
Si altceva:solutii pentru a face apa "cristal" de limpede sau pe aproape.
Am la acvariu filtru intern din dotare cu pompa de 600l/min si unul extern de 700l/min si nu sint multumit de filtrarea mecanica.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Fri Apr 18, 2008 12:26 am    Post subject: Reply with quote

Dac-o sa hranesti si mai multi pesti n-o sa devina apa mai limpede ci mai ...altfel, adica invers.
Mai ales daca nu filtrezi apa biologic.
Eu o sa-ti dau niste sfaturi, tu faci cum vrei.
Nu lasa mizeria s-ajunga-n canistra. Daca are carbune activ in dotare scoate-l si pastreaza-l inchis ermetic, adica sa nu ajunga aer la el.
Nu pune turba-n canistra. N-o lasa sa mearga cu debit maxim, ca-i mai eficienta daca merge mai incet.
Daca vrei neaparat apa cristal, filtreaz-o printr-o lampa cu UV pentru acvarii, de 11Watti.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
ionutlatcan
New entry
New entry


Joined: 23 Apr 2008
Posts: 15
Location: Focsani

PostPosted: Wed Apr 30, 2008 2:09 pm    Post subject: Reply with quote

cineva imi spunea ca ar fi indicata prezenta turbei in canistra.......
poti sa imi spui de ce recomanzi acest lucru??
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
remus
DiscusMaster
DiscusMaster


Joined: 07 Sep 2007
Posts: 126
Location: tg.ocna,jud.bacau

PostPosted: Wed Apr 30, 2008 3:00 pm    Post subject: Reply with quote

@ionut,acel cineva iti recomanda turba pentru scaderea ph-ului,nu pentru filtrarea mecanica sau biologica icon_lol
dealfel,varianta optima pentru folosirea turbei e punerea ei in saculeti din ciorapi de dama,de exemplu,si introducerea acestor saculeti in bazine.masuratori cat mai dese ale ph-ului iti vor spune cand e cazul sa-i scoti din apa.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
ionutlatcan
New entry
New entry


Joined: 23 Apr 2008
Posts: 15
Location: Focsani

PostPosted: Wed Apr 30, 2008 4:22 pm    Post subject: Reply with quote

eu la mine am instalatie CO2 cu ph-controller. am bagat si turba in filtru. pana acum nimic suspect.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Fri May 02, 2008 4:29 pm    Post subject: Reply with quote

Daca KH-ul e mare turba nu face mare lucru din punct de vedere al reducerii pH-ului. Si CO2 trebuie mai mult sa scada pH-ul in cazul asta.
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Sat May 03, 2008 2:24 pm    Post subject: Reply with quote

ionutlatcan wrote:
cineva imi spunea ca ar fi indicata prezenta turbei in canistra.......
poti sa imi spui de ce recomanzi acest lucru??

Adica? Care lucru? Sa nu pui turba in canistra?
Pentru ca turba degaja permanent acid humic in apa acvariului si o poate face prea acida, daca nu se controleaza si nu se schimba apa la timp. Pe de alta parte nu se schimba apa ca sa nu devina prea acida, ci pentru a elimina nitratul din ea. Filtrul biologic trebuie sa functioneze constant, neinfluentat de alti factori decat de variatia concentratiei de amoniu, amoniac si nitrit, in functie de variatia cantitatii de materie organica aflata in descompunere in acvariu. Introducerea turbei in filtru duce la munca inutila si la reducerea volumului rezervat suportului pentru bacterii, scazand eficienta acestuia. Mai daunatoare este inca asezarea turbei in asa fel incat acidul humic sa fie degajat direct intre bacterii, care isi reduc substantial eficacitatea in mediu acid. Turba poate sa foloseasca, dar intrebuintata inadecvat poate sa produca si pagube mari. As dori sa aflu ce avantaje are pentru pesti turba pusa in canistra sau alt filtru biologic. Ideal este ca apa sa fie filtrata prin turba inainte de a fi introdusa in acvariu, si numai dupa ce are aceeasi aciditate masurata timp de cel putin o ora.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Sat May 03, 2008 3:15 pm    Post subject: Reply with quote

Din cite stiu eu carbunele activ nu are influente asupra ph dar poate ma insel. Acum vreo 10 zile am cumparat un filtru cu uv care are si un strat de carbune activ .Atunci aveam ph 7.4-7.6 iar acum am in acvariu ph 6.8-7.2 (am masurat cu acelasi tester) . Eposibil sa fi scazut ph asa mult de la carbunele activ?
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Apa All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2  Next
Page 1 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group