Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Volum apa / discus ?

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Primii pasi in hobby
View previous topic :: View next topic  
Author Message
radu_1975
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 01 Nov 2009
Posts: 76
Location: Alba Iulia

PostPosted: Wed Nov 04, 2009 11:16 am    Post subject: Volum apa / discus ? Reply with quote

M-ati ajuta mult atat pe mine cat si pe cei incepatori intr-o mare problema legata de numarul de discusi intr-un acvariu. Si pentru a centraliza aceasta problema, asa vrea sa va intreb asa: c-am ce volum de apa are nevoie un discus de :
- pana in 5 cm diametru ?
- intre 5-10 cm diametru ?
- intre 10-15 cm diametru ?
- peste 15 cm ?
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
ciprian01
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Apr 2009
Posts: 236
Location: Bucuresti

PostPosted: Wed Nov 04, 2009 11:21 am    Post subject: Reply with quote

Depinde de multi factori!
cati discusi ai din fiecare?

Teoretic, atunci cand sunt maii mici trebuie sa gaseasca usor mancarea cu un efort minim si in acelasi timp sa iti fie si tie simplu sa faci curat!
Pe masura ce cresc si intervalul dintre mese creste, volumul de apa este mai mare!

Ex meu: 10 pui discus brown (wild) de 6-7 cm ii tin in 50 L si se dezvolta f ok! Schimbat zilnic 30% apa.
Discusi peste 15 cm, 14 bucati ii am in 350 L, plantat, si sunt ok si acestia! Schimbat saptamanal 40-50% apa cu sifonare de substart!
Hrana vie pentru ambele categorii!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
radu_1975
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 01 Nov 2009
Posts: 76
Location: Alba Iulia

PostPosted: Wed Nov 04, 2009 11:39 am    Post subject: Reply with quote

Intrebam la modul general, in cazul in care sunt c-am toti de aceeasi diametru, pentru a ne face o idee noi cei mai putin initiati.
Eu la momentul actual , intr-un acvariu plantat de 130 litrii util (apa) sunt 6 bucati de discusi de 8-9 cm, si ma gandeam daca mai pot adauga 2-3 discusi. Si sa zicem ca pot, si cand vor creste, cati pot ramane intr-un acvariu care are 130 litrii cu apa ? Vedeti , de asta am pus acea intrebare cu volumul de apa per discus !
Multumesc !!!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
ciprian01
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Apr 2009
Posts: 236
Location: Bucuresti

PostPosted: Wed Nov 04, 2009 12:15 pm    Post subject: Reply with quote

Teoretic ar ramane cam 2 perechi! Practic...
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
puiutu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 Sep 2008
Posts: 452
Location: Bucuresti, Brancoveanu

PostPosted: Wed Nov 04, 2009 12:36 pm    Post subject: Reply with quote

radu_1975 wrote:
... cu volumul de apa per discus...

Cred ca minim 30 l per bucata la maturi...
_________________
Vand TETRA DISCUS-AICI
DISCUSII MEI-AICI

Leopard from avatar is THE GREATEST discus I had!
REST IN PEACE!
icon_cry
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Wed Nov 04, 2009 4:36 pm    Post subject: Re: Volum apa / discus ? Reply with quote

radu_1975 wrote:
c-am ce volum de apa are nevoie un discus de :
- pana in 5 cm diametru ?
- intre 5-10 cm diametru ?
- intre 10-15 cm diametru ?
- peste 15 cm ?
Cel pe care-l poate tine acvaristul permanent curat, adica lipsit de toxine si nu streseaza pestele din cauza inghesuielii. Discusilor le place inghesuiala, daca-s sanatosi si le merge bine, dar le place si sa se poata rasfira, cand se simt in siguranta. Daca te orientezi dupa asta vor avea intotdeauna loc destul.
ciprian01 wrote:

Ex meu: 10 pui discus brown (wild) de 6-7 cm
Pui salbatici se importa doar in cazuri extrem de rare. Eu inca n-am auzit s-o fi facut cineva, ma gandesc ca nu-i imposibil, dar sa-i ai tu? Cu termenul asta-i mai bine sa fii atent cand il folosesti, ca la urma se formeaza rand la usa ta cu cei care vor "Wild" Ca urmare a unor asemenea exprimari se vand azi la "neinitiati" "Scalari Altum" din Rio Negro! La suprapret.icon_frown Noi, consumatorii, nu apreciem deloc chestia asta.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
ReBella
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 26 Oct 2008
Posts: 387
Location: Galati

PostPosted: Wed Nov 04, 2009 4:59 pm    Post subject: Re: Volum apa / discus ? Reply with quote

Ioan wrote:
Cel pe care-l poate tine acvaristul permanent curat, adica lipsit de toxine

Exact asta scrisesm si eu , apoi am vazut ca ai scris tu mai repede icon_mrgreen Radu , depinde in primul rand de filtrarea biologica , insa si de cea mecanica. Daca ai o canistra care face fata amoniacului si nitritilor produsi in bazin si la teste ies 0 mereu , e perfect pentru pesti. Depinde si de schimburile de apa pentru a tine nitratii la un nivel acceptabil , mai ales daca sunt pui. Si bineinteles , nu poti sa ii inghesui ca pe sardine in conserva icon_mrgreen
_________________
True love and true friendship are God's gifts from above.Cherish them above everything else and you will find happiness!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
ciprian01
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Apr 2009
Posts: 236
Location: Bucuresti

PostPosted: Wed Nov 04, 2009 5:26 pm    Post subject: Reply with quote

Ioan: Asa i-am luat! I-am adus de afara si am mers pe inredere ca sunt intr-adevar ai perechii respective. Nu i-am luat ca sa ii vand! Doar pt mine! Ce o sa iasa din ei am sa vad! Deocamdata sunt f putin colorati si abia ciugulesc, in conditiile in care ii haranesc cu hrana vie!
Referitor la puii din import, tocmai am primit o oferta pe mail! Heckel la vreo 10cm! Daca imi spui unde, pot sa iti dau un fw! Chiar ar fi nevoie de opinia ta!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Wed Nov 04, 2009 7:25 pm    Post subject: Reply with quote

Ahaaaa! Acuma pricep. Deci nu puii sunt "Wild", ci parintii lor. Asta-i mai usor de crezut, dar din ce ai scris tu reiese ca ar fi puii salbatici.
10 pui discus brown (wild), nu inseamna acelasi lucru ca si:
10 pui de discus brown (wild) icon_biggrin doua litere schimba aici toata treaba.
Cu Heckelii e iar altceva, si anume: acestia nu cresc ei de felul lor asa de mari ca ceilalti. Heckeli de 10 cm au deja desenul si culorile mult mai stabile decat alte variante si pot fi vanduti si ma tineri, asa ca se si aduc asa din Brazilia, spre deosebire de pesti ale caror culori nu sunt inca atractive la marimea aceea.
Scuze, fw? O fi ceva ca un "ID"?
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
ReBella
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 26 Oct 2008
Posts: 387
Location: Galati

PostPosted: Wed Nov 04, 2009 7:37 pm    Post subject: Reply with quote

Fw = forward .. la mail icon_mrgreen Adica adresa unde sa-ti trimita mailul icon_razz
_________________
True love and true friendship are God's gifts from above.Cherish them above everything else and you will find happiness!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Primii pasi in hobby All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group