Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

EHEIM

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Hardware & DIY
View previous topic :: View next topic  
Author Message
alecsblondu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 23 Jul 2008
Posts: 315
Location: bucuresti

PostPosted: Sat Nov 21, 2009 4:10 pm    Post subject: EHEIM Reply with quote

La ultimul schimb de apa am reusit sa o fac lata....si anume pe admisie am un burete si murdarindu se l am scos impreuna cu cele 2 piese de la filtru- e vorba de un EHEIM 2224- numai ca dupa ce am curatat filtru apa fiind murdara nu mi am dat seama ca am lasat alea in galeata si am aruncat o in WC....Acum va intreb : gasesc undeva chestiile alea 2 ?....adika tuturul ala cu gratar pe unde trage filtru apa? Eu am improvizat ceva si vad ca merge dar nu sint super multumit.....
_________________
viata e scurta !!! asa ca traieste-o nu o pacali!
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
ReBella
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 26 Oct 2008
Posts: 387
Location: Galati

PostPosted: Sat Nov 21, 2009 8:31 pm    Post subject: Reply with quote

Eu am buretele pus direct pe teava cu care trage apa filtrul .... incerca sa-l pui si tu asa , macar pana faci rost de piesele respective . La mine is noi noute , stau degeaba , insa eu am JBL .
_________________
True love and true friendship are God's gifts from above.Cherish them above everything else and you will find happiness!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
puiutu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 Sep 2008
Posts: 452
Location: Bucuresti, Brancoveanu

PostPosted: Sun Nov 22, 2009 2:53 am    Post subject: Eheim prefilter Reply with quote

Decat sa dai 33-40 RON pe piesele alea de filtru, mai bine iti iei cu 50 RON(poate s-a mai scumpit intre timp) din Hornbach un Eheim prefilter.
Avantajul fata de varianta clasica e ca mizeria nu mai curge inapoi in acvariu cand scoti buretele sa-l speli, sau curge foarte putina.
Eu am cumparat un Eheim prefilter, am scos materialul filtrant din interior si am indesat acolo burete.
Cand se colmateaza, se vede cum buretele se turteste in cilindrul de plastic, deci trebuie scos si spalat - fac asta saptamanal.



Eheim prefilter si materialul filtrant inlocuit cu burete

_________________
Vand TETRA DISCUS-AICI
DISCUSII MEI-AICI

Leopard from avatar is THE GREATEST discus I had!
REST IN PEACE!
icon_cry
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
alecsblondu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 23 Jul 2008
Posts: 315
Location: bucuresti

PostPosted: Sun Nov 22, 2009 3:40 am    Post subject: EFEIM Reply with quote

super buna idee.o sa mi iau si eu prefilter.mersi
_________________
viata e scurta !!! asa ca traieste-o nu o pacali!
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Hardware & DIY All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group