Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Acvariu 300l - DISCUSI + poza + PRIMELE TESTE APA
Goto page 1, 2  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Primii pasi in hobby
View previous topic :: View next topic  
Author Message
shlap
New entry
New entry


Joined: 21 Nov 2009
Posts: 13
Location: Brasov

PostPosted: Sat Nov 21, 2009 8:15 pm    Post subject: Acvariu 300l - DISCUSI + poza + PRIMELE TESTE APA Reply with quote

Buna,
Doresc sa va povestesc ce vreau sa fac si sa imi spuneti unde gresesc si ce trebuie sa corectez. Vreau sa introduc in acvariu 10 discus 5 cm, 20 neoni, 10 tetras albi, 4 ancistrus (poate si cory sau Hoplosternum thoracatum) si 4-6 melci.

Acvariu Rio 300l:
Filtrare ex 1200 Tetra si filtrul intern
Incalzitor 300W,
Doua neoane originale de la acvariu.

Ce urmeaza sa fac:
Am scos tot din acvariu si maine (duminica) vreau sa curat acvariu cu apa si solutie de albastru metil. Spal substratul si filtrele. Clatesc tot acvariul. Voi lipi cu silicon fundalul 3d. Adaug substratul si decoratiunile. Pozitionez tevi filtre, incalzitor, termometrul.
Umplu jumate si pun cateva plante de fundal si mijloc (ceva cu frunze mari plus firiform). Umplu tot acvariu.

Urmeaza intrebarile mele:

1. Ce solutii indicati pentru ciclare si intretinere tinand cont de vietati(jbl,tetra?)? Care sunt pasii corecti si solutiile pt ciclare. Turnati bacterii lichide si in filtru?
2. Vi se par prea multi pesti raportat la vol de apa? Tetra e o alegere proata? cu ce ar trebui sa asociez discusii din cei enumerati?
3. Recomandati schimbarea cu Siporax a sertarului din EX 1200 de ceramica sau de bile? Sau las asa cum e filtru cu mediile lui?


Last edited by shlap on Wed Dec 09, 2009 2:25 pm; edited 3 times in total
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
narcis.b
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 20 Sep 2009
Posts: 26
Location: Constanta

PostPosted: Sun Nov 22, 2009 9:18 am    Post subject: Reply with quote

1.Pentru ciclare merg amandoua desi poate mai mult inclin spreJBL,pentru intretinere probabil te referi la conditioneri...la discusi cea mai buna intretinere este :un acvariu bine ciclat si schimburi dese de apa.
Da poti sa pui in filtru bacteriile,dar asta nu inseamna ca s-a ciclat!testerele iti vor spune cand s-a produs ciclarea.
2.Din punctul meu de vedere doar cu Corry,neonii vor incepe sa dispara icon_mrgreen cand se fac discusii mari,iar restul vorderanja puii de discusi de la masa cel putin pana se vor acomoda,dupa ,nici o problema.
Tetra e un filtru bun ca si filtrare biologica,problema lui este ca se intampla adesea sa curga pe la garniturile mici din sistemul mobil de conectare al asamblului de furtune la canistra,asa ca recomand spalari cat mai rare,penru asta ar fi bun un filtru de burete atasat peste sorbul filtrului,pe care il poti spala de cate ori vrei.
3.Da Siporax e foarte bun poate cel mai bun,ar fi chiar indicat sa ai macar 2 sertare de siporax,in schimb poti lasa si biobolurile,mai degraba renunti la un sertar de burete.
A! sa nu uit icon_biggrin discusi de care vobesti sunt micuti asa ca recomand cel putin pana vor mai creste,adica pana pe la 10 cm,acvariul steril,fara substrat,ii vei hrani cu minim 4 mese pe zi,asa ca si curatenia trebuie sa fie foarte riguroasa.Si inca ceva nu uita de acomodarea discusilor cu apa din acvariul tau!!
Apa cristal si succes iti urez!
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Sun Nov 22, 2009 11:26 am    Post subject: Re: Acvariu 300l - alt inceput - DISCUSI -nevoie ajutor Reply with quote

shlap wrote:
Ce urmeaza sa fac:
Am scos tot din acvariu si maine (duminica) vreau sa curat acvariu cu apa si solutie de albastru metil. Spal substratul si filtrele. Clatesc tot acvariul. Voi lipi cu silicon fundalul 3d. Adaug substratul si decoratiunile. Pozitionez tevi filtre, incalzitor, termometrul. Umplu jumate si pun cateva plante de fundal si mijloc (ceva cu frunze mari plus firiform). Umplu tot acvariu.

Murdarie grosiera e bine sa fie eliminata, dar ar fi bine si sa ramana unde este. Contine bacterii care ar grabi ciclarea. Albastrul de metil nu desinfecteaza decat foarte superficial. Germeni patogeni care ar produce inbolnaviri grave vor supravietui. Ce rost are atata munca? Atentie daca-ti vin idei nastrusnice! Acvariul nu se spala cu apa fierbinte ca se produc tensiuni in sticla si crapa peste 2 saptamani, tocmai cand esti in cabana la Predeal. Daca torni apa pe un burete cu porii mari nu se distruge frumusete de aranjament. Poti sa-l tii cu mana in fata jetului pe suprafata apei.
shlap wrote:
Urmeaza intrebarile mele:
1.Ce solutii indicati pentru ciclare si intretinere, tinand cont de vietati (jbl,tetra)?
Ambele contin aceleasi bacterii, diferenta poate fi doar la pret.
shlap wrote:
2.Care sunt pasii corecti si solutiile pt ciclare.
In afara de bacterii mai sunt necesare solutii (lichide, nu teste pe fasii de hartie de tip 5 in 1!) pentru testarea concentratiilor de amoniu/amoniac, nitrit si nitrat. Mai tarziu, dupa ciclare, inainte de a introduce pestii, va trebui masurat ph si duritatea temporara, pentru a se putea potrivi pentru Discusi.
shlap wrote:
3.Turnati bacterii lichide si in filtru?
Si din struguri se poate face vin? In alta parte nu-si au rostul! icon_smile
shlap wrote:
4.Vi se par prea multi pesti raportat la vol de apa?
Daca poate fi mentinuta concentratia de nitrat sub 50mg/1L nu-s prea multi, dar asta cere multe schimburi de apa si va aparea o mare problema cu algele.
shlap wrote:
5.Tetra e o alegere proasta?
Depinde in ce privinta. Produce produse si mai bune si mai rele decat alte firme.
shlap wrote:
6.Cu ce ar trebui sa asociez discusii din cei enumerati?
Cu oricare, dar cu ancistrusii depinde de care sunt. Unii sunt activi noaptea, si deranjeaza Discusii de la somn, sau incearca sa le manance mucusul de pe corp. Multi dintre ei cresc prea mari.
shlap wrote:
7.Recomandati schimbarea cu Siporax a sertarului din EX 1200 de ceramica sau de bile?
Eu recomand eliminarea oricarui material din filtre, in afara de sticla sinterizata sau pietris marunt, ca. 0,5-0,8 cm de lava pentru acvarii, care nu contine metale sau minerale toxice.
shlap wrote:
8. Sa las asa cum e filtru cu mediile lui?
Asa nu va atinge randamentul sau posibil. Biobals si inelele ceramice fac acvaristica de rusine. Astea ar fi bine sa dispara cat mai repede din orice domeniu al filtrarii, indiferent daca-i rapida sau biologica. E ca si cum ar trebui sa sari din avion, de la 10000m s-ai alege umbrela-n locul parasutei.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
shlap
New entry
New entry


Joined: 21 Nov 2009
Posts: 13
Location: Brasov

PostPosted: Mon Nov 23, 2009 12:51 am    Post subject: Reply with quote

multumesc de sfaturi.

In periada ciclarii cum se schimba apa: dupa cate zile si ce cantitate?
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
ReBella
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 26 Oct 2008
Posts: 387
Location: Galati

PostPosted: Mon Nov 23, 2009 11:54 am    Post subject: Reply with quote

Depinde cum vei face ciclarea .
_________________
True love and true friendship are God's gifts from above.Cherish them above everything else and you will find happiness!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Mon Nov 23, 2009 12:08 pm    Post subject: Reply with quote

Lasa-l in pace macar 7 zile, dupa care fa cateva teste (NO3, NO2, pH, gH) zilnic. Ar trebui sa observi "jocul" nitratului. Cand NO2 tinde spre 0 cateva zile la rand, poti incepe cu pestii. Discusii ultimii.
Poti pune linistit neonii, mai ales daca sunt rosii (cardinal tetra). Mai greu daca apuca discusii sa creasca.
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Mon Nov 23, 2009 2:06 pm    Post subject: Reply with quote

Apa nu se schimba deloc in timpul ciclarii, pentru ca odata cu apa se elimina si o parte din bacteriile care inca nu s-au asezat pe substratul filtrului si substantele de care au nevoie bacteriile, amoniacul si nitritul.
Apa trebuie schimbata cand dispare nitritul si creste concentratia de nitrat peste 50mg/1L. Scopul schimbului de apa este tocmai pastrarea concentratiei de nitrat sub 50mg/L. Daca se poate pastra la o valoare mai mica, cu atat mai bine. Ideal ar fi 0mg, dar si 20mg poate fi considerata foarte buna.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
shlap
New entry
New entry


Joined: 21 Nov 2009
Posts: 13
Location: Brasov

PostPosted: Mon Nov 23, 2009 8:57 pm    Post subject: Reply with quote

mersi. despre etapele cilcalrii am inteles.
Tocmai am lipit un fundat 3d root. Intrebarea este cum este cel mai indicat sa pozitionez sorbul si evacuarea filtrului extern, tinand cont si de cutia filtranta din dreapta acvariului RIO, pt a obtine un circuit al apei cat mai bun. Va intreb pt ca am auzit mai multe pareri.

De ex sa pun evacuarea in stanga si sorbul in cutia de la Rio..in compartimentul din spatele acesteia. Acum ca este si acest fundal 3d as putea pune sorbul in saptele acestuia fara probleme in stanga. Evacuarea o las in stanga, dar sa o las sa dea apa curata in fata fundalului sau in spatele acestuia?
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Tue Nov 24, 2009 3:00 pm    Post subject: Reply with quote

pune evacuarea filtrului intern cu care e dotat acv rio orientata exact in sus astfel incit sa nu se creeze un curent prea mare iar sorbul filtrului extern in capatul opus al acvariului fata de locul unde este filtrul intern . Evacuarea filtrului ext pune-o linga fi.ltrul intern dar nu in filtru deoarece debitul mai mare a filtrului ext va face sa iasa apa din cel intern si prin alte parti fata de locul pe unde trebuie sa iasa si va scoate si toata mizeria din filtrul intern in acvariu .Evacuarea filtrului extern este bine sa fie o teava cu multe gauri a.i. sa nu formeze curent puternic in acvariu atunci cind curge apa . In capatul tevii de la sorb a filtrului ext pune un burete ( astfel materialele filtrante din canistra nu se vorr murdari ) iar din canistra filtr ext scoate toti buretii si pune doar siporax , spartura de lava vulcanica sau alte materiale ,,de firma'' care pot sa sustina cit mai multe bacterii . Filtrul intern al acvariului are niste bureti in dotare . Iti recomand sa lasi toti buretii cu exceptia celor negri(cei de carbune activ) pe care sa ii inlocuiesti cu un burete pt filtrare biologica asemanator celorlalti bureti ai filtrului . Buretii negri pastreaza-i bine pt situatia cind vei dori sa elimini cine stie ce medicamente sau substante din acvariu fara sa schimbi prea multa apa . Astfel vei spala regulat doar buretele din capatul admisiei filtr. ext. si buretii filtrului int fara a fi nevoit sa umbli la canistra decit foarte rar (poate chiar deloc)
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
shlap
New entry
New entry


Joined: 21 Nov 2009
Posts: 13
Location: Brasov

PostPosted: Thu Nov 26, 2009 12:33 am    Post subject: Reply with quote

considerati ca am ales bine :
20 neoni , 4 cory, si 2 plecostomus - toti pui
+ 15 discus 5 cm?

e mult pt 300l?

ps momentan am in acvariu 4 neoni si 4 cory urmau restul, si am intrebat inainte. Sa ma rezum la 10 neoni total? Pleco m-am gandit tot la pui, pt eventualele alge si cory pt resturile de mancare.

Acestia vor manca si ei tot tetra discus?
Pleco sau ancistrus - care nu se dau la mucus? icon_smile


sugestii pt setup?
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Thu Nov 26, 2009 9:13 am    Post subject: Reply with quote

shlap wrote:
considerati ca am ales bine :
20 neoni , 4 cory, si 2 plecostomus - toti pui
+ 15 discus 5 cm?
e mult pt 300l?

Acum nu, dar daca totul merge bine, in cateva luni va fi inghesuiala, mai ales pentru un acvariu plantat.
Fara plecostomus. Pe langa ravagiile la plante, se mai si catara pe discusi. Or arata acum simpatici, la 5-6 cm, dar ia gandeste cum va arata bazinul cu 2 pesti de 30-40 cm.
shlap wrote:

Sa ma rezum la 10 neoni total?

Nu
shlap wrote:

Pleco m-am gandit tot la pui, pt eventualele alge si cory pt resturile de mancare.

Si cand cresc ce faci? I-am gasit pe discusi si la 6 cm. Se considera ca sunt mai activi impotriva algelor decat ancistrusii dar mai puturosi decat gibigeps (dar si astia se fac babani). Am testat si ancistrusii, si plecostomus si SAE (considerati maestrii, de unde si denumirea). Concluzia este ca in timp, toti se lasa de alge si trec exclusiv pe hrana oferita, mai ales ca la discusi oricum trebuie sa le oferim o componenta vegetala substantiala. Se pare ca odata cu varsta, necesarul de "nutret" scade.
Mai multa treaba am facut cu neritinele. Dar si aici e un necaz, ca au prostul obicei de a lasa oua pe orice suport posibil (si nici nu ecloseaza macar).
Oricum, schimburile frecvente impuse de discusi, lumina potrivita si cateva plante cu crestere intensa ar trebui sa tina populatiile de alge sub control.
Eu as pune 2-3 cory panda, 2-3 ancistrusi (eventual voalati), 2-3 loricaria si 2-3 khuly.
shlap wrote:

Acestia vor manca si ei tot tetra discus?

Da. Cu mare placere.
shlap wrote:
sugestii pt setup?

Nu dau deloc bine pietrele/stancile alea artificiale. Nu se potrivesc cu fundalul, iar cea din dreapta te va chinui la curatenie, ca se stranfe toata mizeria in "grota". Daca nu gasesti bolovani in tonul fundalului renunta la ei si limiteaza-te la ceva radacini.
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Thu Nov 26, 2009 9:14 am    Post subject: salut Reply with quote

In loc de pleco cumpara gibiceps.Cresc mai greu si sunt la fel de buni mancatori de alge ca si pleco.Prima data cumpara puii de discusi(eventual putin mai mari de 5cm), lasa-i o luna sa se acomodeze cu noua casa si apoi baga alti pesti.Ceilalti pesti vor fi primii la masa iar discusii or sa fie retrasi si bulversati de agitatia din bazin.
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
hans
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 23 Oct 2008
Posts: 127
Location: Bucuresti, Crangasi

PostPosted: Thu Nov 26, 2009 10:47 am    Post subject: Reply with quote

Poti sa folosesti ottocinculus pentru alge. Sunt mari mancatori si nu mananca mucusul discusilor.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
shlap
New entry
New entry


Joined: 21 Nov 2009
Posts: 13
Location: Brasov

PostPosted: Fri Nov 27, 2009 11:17 am    Post subject: Reply with quote

acum am in acvariu 20 neoni, 4 corry si 2 ancistrus galbeni
cele trei decoruri se vor vinde

intrebare:
am comandat si un uv de 18 jebo...cum recomandati folosirea lui (ore)
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
shlap
New entry
New entry


Joined: 21 Nov 2009
Posts: 13
Location: Brasov

PostPosted: Mon Nov 30, 2009 2:32 pm    Post subject: Reply with quote

am populat acvariul cu 20 neoni, 4 corry, 2 ancistrus galbeni si 5 melci pomacea + 8 discus 7 cm



folositi Tropol (cu extract de turba)?

am uv de 18w jebo...cum recomandati folosirea lui (ore pe noapte)?

sugestii finale pt setup?

Multumesc pentru ajutor tuturor
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Primii pasi in hobby All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2  Next
Page 1 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group