Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

apa dura

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Apa
View previous topic :: View next topic  
Author Message
STRESRO
New entry
New entry


Joined: 08 Oct 2009
Posts: 14

PostPosted: Sat Nov 28, 2009 9:11 pm    Post subject: apa dura Reply with quote

salut,
sunt din buzau si m-am apucat si eu de crescut niste discusi.
Problema e ca aici in buzau duritatea apei e foarte mare..
pe easytest 5 in 1 am
ph 7.2-8
kh 10-15
si la GH toate cele 4 se coloreaza.. adica >21d
no2 si no3 sunt ok

dar problema e la gh... am tot citit si aici si am si cautat pe google de aceea va rog sa ma lamuriti si pe mine

1) osmoza inversa: face apa de la robinet de duritate... cat? 0 si apoi o combin sau cum lucreaza? se fixeaza exact cat as dori eu sa am duritatea?
2) am vazut ca exista dedurizante caznice... sunt mai ieftine? sunt mai bune? nu am gasit prea multe lucruri despre ele
3) am citit pe net la niste crescatori de koi ca ei mai folosesc pastile de sare dedurizanta... a incercat cineva asa ceva? sunt bune de ceva? sunt mai ieftine si mai comode ca ambele aparate de mai sus.. dar sunt bune de ceva?

in concluzie as dori si eu niste sfaturi despre ce ar trebui sa cumpar/fac sa reduc duritatea apei... daca s-ar putea si niste exemple concrete cu preturi ar fi ok icon_smile

ms
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Sun Nov 29, 2009 8:29 am    Post subject: Reply with quote

1. Osmoza inversa face apa cu kh si gh aproape zero . Da poti sa o combini cu o apa mai dura ca sa obtii apa pe care o doresti . De ex. daca vrei pa cu gh 5 care e foarte buna pt discusi combini 3 parti apa de osmoza si o parte apa cu gh 20 . Sau poti sa folosesti doar apa de osmoza + saruri minerale .
2. Dedurizatoarele casnice sunt pt apa calda in general iar apa care trece prin ele nu mei este potabila . Singurele dedurizatoare casnice care sunt bune (din cite stiu eu cel putin) sunt cele cu rasini schimbatoare de ioni , dar astea nu se prea gasesc
3. Nu am folosit niciodata pastile de dedurizare asa ca nu stiu .


Eu iti recomand sa cumperi un osmozor . Daca vrei rasini schimbatoare ded ioni iti pot da eu daca ai drum prin Focsani .
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
narcis.b
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 20 Sep 2009
Posts: 26
Location: Constanta

PostPosted: Sun Nov 29, 2009 11:03 am    Post subject: Reply with quote

Dap,cea mai buna varianta ramane RO,in cartea osmozorului vei avea si schema de combinare a apei dure cu cea osmozata pt a scoate duritatea ce ti-o doresti.In cea c priveste genul de testere pe care il folosesti ,rezultatul e destul de ...evaziv Incearca si cu testere picaturi la sticluta suntceva mai aproape de adevar!
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
cosmin79n
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 17 Mar 2009
Posts: 31
Location: buzau

PostPosted: Sun Nov 29, 2009 11:56 am    Post subject: Reply with quote

daca tot esti din bz da o fuga pina la group romet (zona industriala ,iesirea spre braila).
eu am cumparat acum 11 luni un ro-3c in valoare de 1050 ron,debit 384l/zi, de care sunt foarte multumit.duritatea nu o poti masura pe 5 in 1 pentru ca e mai mica decit poate sa-ti arate testeru adica nu se inroseste nici o patratica,ph7 kh5-6.
il poti folosi si pentru apa potabila, are 3 filtre, carbune activ,filtru de 0,5 si filtru de 0,1 care se schimba o data la 6 luni(in functie de utilizare,eu nu le-am schimbat pina acum si apa e in parametri) +membrana cea care osmozeaza apa si care se schimba o dara la 2 ani si costa in jur de 200 ron.
eu folosesc exclusiv apa de osmoza in care pun saruri speciale pentru discusi.acestea costa 50-60ron si-mi ajung cam 2-3 luni.
in acest timp n-am avut nici cea mai mica problema cu discusii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Mon Nov 30, 2009 3:35 pm    Post subject: salut Reply with quote

Din punctul meu de vedere ai 2 variante.Una comoda si una complicata.Eu am ajuns la acelasi rezultat cu amandoua in ceea ce priveste cresterea discusului.Varianta comoda este cea cu apa direct de la robinet fara sa umbli deloc la ea.Si in Constanta este apa dura dar de 10-12 ani de cand cresc discusi nu am avut nicio problema cu apa pana acum.A doua varianta este cea complicata.Iti cumperi un osmozor, iti faci un bazin sau butoi in care sa aduni apa si ai grija mare la pH.Pentru ca membrana osmozorului sa tina mai mult ii pui un filtru casnic cu carbune activ si cu hartie, inaintea osmozorului.
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Wed Dec 02, 2009 11:00 am    Post subject: Reply with quote

Si eu am apa dura la retea. gH pe la 15-16, kH 9-10 si asta la teste cu picatura. Valorile obtinute cu 5 in 1 sunt relative, dar am observat ca erorile sunt constante (la acelasi lot si metoda, evident) asa ca poti stabili o corelare cu ce obtii cu testele mai precise.
Am observat ca la discusii pui si mai ales la cei importati duritatea are totusi importanta, oricat de atent as face adaptarea. La adulti s-a intamplat sa sara direct de la gH 8 la gH 15, iar dupa o scurta perioada de dezorientare sa treaca la mancare si bataie.
Poti lua un osmozor si pe la 300 lei, iar pentru cerinte de amator este super-suficient. Foloseste totusi o prefiltrare prin carbune activ, chiar daca are si el in dotare. Vei prelungi cu mult durata membranei ce costa cam cat ansamblul.
PH-ul e cam marisor, mai ales ca am observat ca benzile dau valori ceva mai acide. Se mai corecteaza cu apa de osmoza, dar numai daca scazi si kH-ul sub 5. Iti recomand sa introduci treptat apa RO, pentru a evita socuri osmotice.
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Apa All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group