Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Help!!!!

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Reproducerea discusilor si cresterea puilor
View previous topic :: View next topic  
Author Message
catalin
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 09 Feb 2009
Posts: 29
Location: Bucuresti

PostPosted: Thu Dec 17, 2009 5:26 pm    Post subject: Help!!!! Reply with quote

Am o mare problema.Haideti sa incep cu inceputul.Cu ceva timp in urma mi s-a format o pereche in bazinul comun,i-am lasat sa depuna de cateva ori pentru a fi sigur ca intradevar sunt o pereche,dupa care i-am separat intr-un acvariu de 50l,pe care l-am colantat in albastru,burete bolborositor,incalzitor(negru,n-am gasit altul),con,etc.Pana aici nimic anormal.Mi-au depus o data in noul bazin insa si-au mancat icrele.Dupa vreo maxim 5-6 zile,cand ma duc sa fac schimbul de apa,surpriza,mi-au depus iar.Am luat decizia de nu le schimba apa si sa-i las sa vad ce fac,ce se intampla.Precizez ca nu stau in apa osmozata,este apa normala,de la robinet.Timp de vreo2-3 zile m-am tot uitat sa vad cand dispar icrele,fiind convins ca nu le voi mai vedea,cand colo ele au ramas bine merci acolo dupa care...ce vad,niste mormoloci,mici,ba pe con,ba pe langa el.Sincer,nu stiu cati or fi fost,numai ca marea majoritate au fost mancati de parinti icon_mad .Am pus o carpa deasupra acvariului ca sa mai diminuez lumina.Alta surpriza,nu si-au mai mancat puii.Au ramas in jur de 10 micuti.Problema este ca puii nu prea isi gasesc parintii,parintii sunt incepatori si,cred,nu stiu ce au de facut,apa este murdara.Sunt cativa care mai mannca de pe parinti dar....prea putin.Va rog,dati-mi un sfat cu ceea ce trebuie sa fac.Parca nu-mi vine sa moara,ma doare inima pentru ei,sunt primii mei copilasi! icon_redface
P.S.-cei ramasi treaiesc asa de vreo 2-3 zile. [/u][/b]
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Thu Dec 17, 2009 8:16 pm    Post subject: Reply with quote

1. esti sigur ca ii manca? dupa ce eclozeaza puii, discusii au instinctul de a-i proteja si a-i tine grupati, in asa-numitul cuib. De aceea, cand ii vad ca se desprind, ii ia in gura (dand uneori chiar senzatia ca-i mesteca), dupa care ii scuipa in "gramada". In momentele astea, daca sunt stresati, posibil sa-i si inghita sau sa ia decizia sa mute cuibul intr-un loc mai "sigur".

2. pentru a-i stimula sa se urce pe parinti, poti incerca urmatoarele:

2.1 scade nivelul apei, chiar cu pana la 2 degete deasupra dorsalei discusilor

2.2 "joaca-te" un pic cu lumina. Treci brusc (la intervale de cca o jumatate de ora de la intensitati scazute (dar la care totusi, sa vada), la intensitati ceva mai mari... si invers. schimbarile bruste de iluminare ii sperie un pic si instinctiv vor cauta protectie langa parinti... acolo vor da de mucus...

2.3 daca sunt grupati undeva, la suprafata apei, poti sa-i "agiti" usor cu degetul... efectul va fi asemanator.

Ce ti-am spus mai sus, la mine a functionat ... ce-i drept, nu de fiecare data... si cu cat sunt mai putini, cu atat este mai dificil... la cca 10 bucati cati spui ca ti-au mai ramas, sansele nu sunt foarte mari, dar ai totusi datoria sa incerci.

Bafta!
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
catalin
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 09 Feb 2009
Posts: 29
Location: Bucuresti

PostPosted: Thu Dec 17, 2009 8:31 pm    Post subject: Reply with quote

Voi incerca,iti multumesc mult pentru sfaturi!
Da,i-a mancat din pacate si fiind prima mea experienta n-am stiut cum sa reactionez.Mi-a fost frica sa nu-i manance si pe cei ramasi.Ma duc sa pun si in practica.Insa cum scot apa,mi-e frica sa nu trag si vreun pui,nu ca as avea prea multi?!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
ciprian01
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Apr 2009
Posts: 236
Location: Bucuresti

PostPosted: Thu Dec 17, 2009 9:08 pm    Post subject: Reply with quote

Cu un furtunas subtire pe care il plasezi intr-un colt al acvariului. Esti atent sa nu fie pui prin preajma! Bafta!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
catalin
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 09 Feb 2009
Posts: 29
Location: Bucuresti

PostPosted: Thu Dec 17, 2009 9:22 pm    Post subject: Reply with quote

Ok,merci mult!Am scos deja apa,am pus un burete in capatul furtunului si am scos.Acum intampin,deja,alte probleme.Nivelul apei a ajuns putin mai sus decat buretele bolborositor,cam 1,5-2 cm.L-am intors pe laterala dar acum scoate doar niste bule.Ma gandesc ca daca-l scot nu voi mai avea ce apa sa pun pt ca ti-am spus,n-am apa osmozata.Sunt in mare dilema!Iti dai seama,dupa atatea zile,cum e pe fundul bazinului!?Nu stiu ce sa spun,cativa dintre pui stau pe parinti,altii umbla de nebuni prin acvariu si ciugulesc de pe geamuri.Ma gandesc sa scot puii dar sunt foarte mici,abia ii vad.Spune-mi,te rog,ce sa fac!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
mariusvlad
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Dec 2009
Posts: 203
Location: Sibiu

PostPosted: Fri Dec 18, 2009 9:57 am    Post subject: Reply with quote

Cand sunt proaspat eclozati, puii nu vad bine. Ei vor cauta intotdeauna ceva inchis la culoare spre care sa se indrepte. Daca ai autocolant albastru pe exterior, sigur ca se vor indrepta o parte din ei catre geam. Nici incalzitorul negru nu e bun in acvariu cu pui. Daca vrei ca puii sa isi gaseasca repede parintii, fa in asa fel incat totul in acvariu sa fie mult mai deschis la culoare decat parintii in felul acesta parintii nu vor avea de facut altceva decat sa stea linistiti cu puii pe ei.
_________________
In general, arta de a guverna consta in capacitatea de a lua cit
mai multi bani de la o parte de cetateni, pentru a o da altora.
(Voltaire)
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
catalin
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 09 Feb 2009
Posts: 29
Location: Bucuresti

PostPosted: Fri Dec 18, 2009 3:20 pm    Post subject: Reply with quote

Inteleg ca pestisorii sunt compromisi tura asta!Asta este,din greseli inveti.Oricum,eu nu sunt crescator,sunt doar pasionat si parca imi pare rau de primii mei puiuti.Voi incerca sa-i scot pe cei care au mai ramas si sa ii hranesc artificial,sa vad daca-mi si reuseste.Oricum,datoria mea este sa incerc,macar,nu!?Insa nu stiu in ce apa sa scot puii,adica sa iau apa tot din acvariul in care sunt sau....?Am precizat,deja,nu am apa osmozata,deci nu am decat apa de la retea. sad0071
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Fri Dec 18, 2009 4:39 pm    Post subject: salut Reply with quote

Daca vrei sa-i separi trebuie sa pui apa numai din acvariul lor.Nu ai gresit, ai avut noroc.De obicei discusii isi tin puii dupa cateva depuneri bune.Daca au cateva zile de cand mananca de pe parinti, eu i-as lasa pe parinti.Daca nu ai nauplii de artemia nici nu te gandi sa-i iei de pe parinti.Fa repede rost de oua de artemia si dupa ce eclozeaza si ai pui de artemia te mai gandesti daca ii separi.
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
catalin
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 09 Feb 2009
Posts: 29
Location: Bucuresti

PostPosted: Fri Dec 18, 2009 4:55 pm    Post subject: Reply with quote

Am inteles,ii voi lasa pe parinti.Am fost nevoit sa completez apa,n-am avut incotro.Sper sa nu li se intample nimic puilor,pentru ca maine as vrea sa scot ceva mai multa apa,sa fac putina curatenie in acvariu ca este jale mare!Sincer,nu-mi pun prea mare baza in seria asta,insa dupa cum vad aia batranii vor sa depuna iar.Totusi,voi lasa lucrurile sa mearga de la sine,nu vreau sa intervin,iar cu ocazia asta voi avea si mai mult de invatat,ma vor invata ei ce trebuie sa fac in continuare.
In orice caz,va tin la curent!
P.S-am doua plicuri de SERA Artemia MIX dar...mai astept.


Last edited by catalin on Fri Dec 18, 2009 4:57 pm; edited 1 time in total
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
sorinhc
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 349
Location: Bucuresti

PostPosted: Fri Dec 18, 2009 5:21 pm    Post subject: Reply with quote

catalin wrote:
nu-mi pun prea mare baza in seria asta


NU stii de unde sare iepurele poate vor iesi ceva puiuti frumosi. Asa ca fii mai increzator!
_________________
Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Fri Dec 18, 2009 5:26 pm    Post subject: Reply with quote

Pune o parte mica de oua la eclozat sa vezi daca iese ceva din ele. Daca ies nauplii, separa puii. Tine-i in apa de robinet, dar sa fie sigur fara clor si schimb-o cel putin zilnic, dupa ce ai curatat peretii vasului cu o pensula de par moale, sa nu strivesti vreunul. Asa scapi de ouale si larvele parazitilor de branchii, care altfel vor omora puii peste 2-4 saptamani. Aspira apa cu un tub care are burete la capat. Pune-le un furtun din care sa iasa cate o bula de aer pe secunda, undeva la mijlocul unui perete lung, ca altfel se aduna puii langa tub si inoata contra curentului, pana la epuizare. Nu le da mai multi nauplii decat mananaca in 30 min., pentru ca nauplii morti strica apa. Nauplii traiesc in apa ceva mai dura vreo 8 ore. Aspira nauplii morti si schimba apa inainte de fiecare hranire. Puii au tendinta sa se lase aspirati, pentru ca-i aspira si parintii cand sunt in pericol, sau cand ii aduna de prin apa. Daca crezi ca-i mai usor sa aspiri puii decat murdaria, cu atat mai bine. Aspira-i in altceva si-i pui inapoi in vas dupa ce l-ai curatat si ai schimbat apa.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Reproducerea discusilor si cresterea puilor All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group