Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Stand 3 acvarii
Goto page 1, 2  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Hardware & DIY
View previous topic :: View next topic  
Author Message
sorinhc
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 349
Location: Bucuresti

PostPosted: Mon Jan 04, 2010 8:58 pm    Post subject: Stand 3 acvarii Reply with quote

Am in plan sa fac urmatorul stand.



Ce parere aveti despre dimensiunea lui? Este suficient 25 cm intre acvarii adica spatiul de "lucru"? De fapt bazinele au 64 L. O greutate totala 220 Kg doar bazinele (fara schelet ...). Cum il ancorez. Am tot cautat sa cumpar asa ceva si sa modific (ancorat si ceva rezistenta) dar nu am gasit . Poate stiti voi un magazin unde pot achizitiona asa ceva. Ce cornier/bara ar trebui folosit?

Multumesc,

Sorin
_________________
Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
mariusvlad
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Dec 2009
Posts: 203
Location: Sibiu

PostPosted: Mon Jan 04, 2010 9:20 pm    Post subject: Reply with quote

Incearca la magazinele de bricolaj. Au rafturi gata facute. Daca vrei sa il faci singur, cel mai solid iese din teava rectangulara (patrata).
_________________
In general, arta de a guverna consta in capacitatea de a lua cit
mai multi bani de la o parte de cetateni, pentru a o da altora.
(Voltaire)
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
neica
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 29 Mar 2009
Posts: 252
Location: Dr.Tr. Severin

PostPosted: Mon Jan 04, 2010 9:41 pm    Post subject: Reply with quote

Este simplu ceea ce vrei sa faci.
Iti trebuie cornier (minim 3 cm latura pt fiecare etajiera). Fiecare acvariu are 60 litri apa in total 180 . Ar trebui sa fie suficient cel cu lat de 4 cm pt cei 4 stalpi verticali. Pt stalpi poti si folosi profil rectangular
25 cm intre acvarii ar cam fi minim. Gandeste-te ca tre sa mai pui acolo un neon pt lumina care il prinzi de sub acv de sus.
Sfatul meu e sa-l acoperi cu pal melaminat prins in cornier cu suruburi (lateralele).
Spatiul de 25 cm apare urat daca il lasi gol plus ca lumina de la neoane bate in camera. Portiunea de 25 cm poti s-o acoperi cu o usitza de pal melaminat cu deschidere in sus.
Ca stand pt acv poti sa pui pal melaminat. Sub acvariu ar fi bine sa pui o folie de extrudat 6 mm (folia ce se pune sub parchet). Aceeasi folie o poti pune si pe spatele acvariului pe exterior are o culoare fie verde fie albastra ca sa nu mai cheltui mult pe folie.
Banuiesc ca acvariile sunt pt reproducere.
Daca nu poti sa-l construiesti singur vei gasi pe cineva la un atelier de pal melaminat care-l poate construi.

Am incercat sa-ti trimit pm dar nu merge deloc.
_________________
Nu furati!! STATUL detesta Concurenta!!!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
bazil88
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 17 Jan 2008
Posts: 89
Location: Alba Iulia

PostPosted: Tue Jan 05, 2010 9:38 am    Post subject: Prerea mea Reply with quote

Este ok , dimensiunea de 25 cm este arhisuficienta si o spun din proprie experienta, poti sa lucrezi in voie, asta doar daca nu ai cumva brate ca Arnold Schwarzenegger.
Corpurile de neon se pot monta nu pe centru ci catre spatele acvariului si atunci nu te deranjaza cu nimic.
Ca si material cel mai bine este sa folosesti profil rectangular si nu cornier .

Bafta!
_________________
Sa fii liber nu inseamna sa faci tot ce vrei, ci sa
stii ca poti sa vrei.


http://www.youtube.com/user/bazil88#p/a/u/1/ex_IPv22fHk
http://www.discus-club.ro/cpg14x/index.php?cat=10040
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Chriss-T
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 16 Jun 2009
Posts: 210
Location: Mioveni Arges

PostPosted: Tue Jan 05, 2010 10:43 am    Post subject: Reply with quote

daca te ajuta cu ceva...eu am facut un suport ca al tau,dar fara picioarele alea,jos este dreptunghi...din profil rectangular si suportul meu este asa 190L x 60l x 80h si am pus pe el un acvariu de 350L+ cat cantareste el 80kg,geam de 1cm,intarituri,etc + inca 1 acvariu de 130L + 40kg cat cantareste + inca 1 acvariu de 80L + 25kg.eu zic ca suporta cam 560L de apa si 145kg.Deci cam mult.daca as fii pus picioare(cred eu) ca nu ar rezista,asa ca jos la capatul picioarelor am facut exact ca sus,tot in dreptunghi si confera mai multa rezistenta.PAREREA MEA
_________________
...:::I Love Discus:::...
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
sorinhc
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 349
Location: Bucuresti

PostPosted: Tue Jan 05, 2010 7:35 pm    Post subject: Reply with quote

mariusvlad wrote:
Incearca la magazinele de bricolaj. Au rafturi gata facute. Daca vrei sa il faci singur, cel mai solid iese din teava rectangulara (patrata).

Inca mai caut.
neica wrote:
25 cm intre acvarii ar cam fi minim. Gandeste-te ca tre sa mai pui acolo un neon pt lumina care il prinzi de sub acv de sus.

M-am gandit la becuri economice. Ce parere aveti? Un bec/acvariu.
neica wrote:
Banuiesc ca acvariile sunt pt reproducere.

happy0034
neica wrote:
Am incercat sa-ti trimit pm dar nu merge deloc.

Ti-am lasat si eu un pm.
bazil88 wrote:
Ca si material cel mai bine este sa folosesti profil rectangular si nu cornier.

Ar fii bine daca as gasi pe cineva sa sudeze profilul rectangular. Am vazut la Horn si sunt destul de ieftine standuri pe care le faci tu singur dar scrie ca pe o polita (din tabla icon_evil ) poti sa pun 60 Kg si eu cu apa o sa am 80Kg (calculat aici). Tot la horm am vazut cornier destul de rezistent icon_redface cu gauri (poti sa prinzi in suruburi) dar nu stiu ce sa zic o sa mai caut cand am timp si dupa ce iau $. Daca este un sudor pe site sa-mi dea de stire aici sau pe pm. Mai analizez si alternativele sudat/cumparat asa ca sunt deschis la sugestii.

@Chriss-T poate ma ajuti cu o poza.

Multumesc,
_________________
Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
hobbydiscus
DiscusMaster
DiscusMaster


Joined: 13 Sep 2007
Posts: 218
Location: BUCURESTI MILITARI

PostPosted: Tue Jan 05, 2010 7:40 pm    Post subject: Reply with quote

de ce nu dai gauri si il prinzi cu suruburi e mult mai simplu plus ca e si demontabil icon_biggrin
_________________
hobbydiscus
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Tue Jan 05, 2010 8:26 pm    Post subject: Reply with quote

Am facut ceva foarte asemanator. Acum se afla in posesia lui viobank. Sper sa reusim sa-l "convingem" sa puna o poza de ansamblu, in care sa se vada si cum sunt prinse neoanele...
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
sorinhc
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 349
Location: Bucuresti

PostPosted: Tue Jan 05, 2010 8:32 pm    Post subject: Reply with quote

ADX wrote:
Sper sa reusim sa-l "convingem" sa puna o poza de ansamblu, in care sa se vada si cum sunt prinse neoanele...

happy0064 love0030 innocent0001 love0029
_________________
Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
bazil88
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 17 Jan 2008
Posts: 89
Location: Alba Iulia

PostPosted: Wed Jan 06, 2010 9:33 am    Post subject: Reply with quote

Daca nu ai/ gasesti un sudor merge foarte bine si varianta propusa de @hobbydiscus,in plus ai si avantajul enuntat de el dar sfatul meu este sa-l faci din profil rectangular este mult mai rezistent si in plus gaurind-ul pentru prinderea in suruburi ai slabii rezistenta cornierului.

P.S. nu te baga la rafturile alea din tabla ordinara din magazine (stiu despre ce este vorba...am in beci suport pentru borcanele de muraturi & diverse) daca intr-adevar polita icon_rolleyes tine 60 kg totusi picioarele si stabiltatea lasa foarte mult de dorit.

Bafta!
_________________
Sa fii liber nu inseamna sa faci tot ce vrei, ci sa
stii ca poti sa vrei.


http://www.youtube.com/user/bazil88#p/a/u/1/ex_IPv22fHk
http://www.discus-club.ro/cpg14x/index.php?cat=10040
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
dj_ando_83
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 20 May 2009
Posts: 82
Location: pitesti

PostPosted: Wed Jan 06, 2010 10:13 am    Post subject: Reply with quote

solutia cea mai buna este din teava rectangulara sudata. partea care vina jos ar trebui sa fie un dreptunghi cum a spus si cristi sau ai putea sa sudezi o tabla mai groasa la fiecare picior pentru a avea o stabilitate mai buna.
e buna si solutia propusa de hobbydiscus dar va trebui sa dai gaurile perfect pentru a putea beneficia de planeitate si va trebui sa gasesti o modalitate de a strange suruburile in asa fel incat sa nu permita miscarea standului. oricum mie mi se pare mai riscanta metoda asta daca nu cunosti ceva "tehnologie".
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
hobbydiscus
DiscusMaster
DiscusMaster


Joined: 13 Sep 2007
Posts: 218
Location: BUCURESTI MILITARI

PostPosted: Wed Jan 06, 2010 8:09 pm    Post subject: Reply with quote

pai ca material ,ma refeream la teava rectangulara de 4 si legat de miscarea standului nu trebuie sa va faceti griji deoarece lateralele se vor prinde exact sub longitudinale astfel se rigidizeaza tot ansamblul icon_biggrin lateralele nu vor permite miscarea spre stanga-dreapta iar longitudinalele nu vor permite miscare spre fata sau spate. suruburi poti folosi de 8 .
_________________
hobbydiscus
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
sorinhc
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 349
Location: Bucuresti

PostPosted: Tue Jan 12, 2010 5:26 pm    Post subject: Reply with quote

Hai ca am mai trecut azi prin Horn si m-am uitat mai atent la cornierele de acolo si cred ca rezista sunt foarte ok. Daca stiti voi modelul este acel corniel cu gauri (asa se fabrica) de 2 mm. Ma gandeam sa fac eu unul si sa pun pal pe parti. Daca gasesc pe cineva sa stie sa sudeze calumea ma bag la cel din profil. Pot sa combin si sa pun doar stalpurile din profil si restul din cornier? Este cineva pe site priceput in ale sudurii?

Multumesc,
_________________
Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
mariusvlad
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Dec 2009
Posts: 203
Location: Sibiu

PostPosted: Tue Jan 12, 2010 5:35 pm    Post subject: Reply with quote

Poti sa combini profilul cu cornierul. Daca nu gasesti sudor pe forum, incearca la anunturile de mica publicitate. Dar eu tot la ideea ca ar fi mai bine sa le faci demontabile cu suruburi. Gusturile nu se discuta, asa ca ... spor la treaba.
_________________
In general, arta de a guverna consta in capacitatea de a lua cit
mai multi bani de la o parte de cetateni, pentru a o da altora.
(Voltaire)
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
sorinhc
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 349
Location: Bucuresti

PostPosted: Tue Jan 12, 2010 6:55 pm    Post subject: Reply with quote

Chiar am vazut acum in drum spre casa un stand (auto) cu cornier mult mai "subred" care tinea pe fiecare raft cam 30-40 L ulei motor. Era prins in suruburi nu sudat. Ma mai gandesc si parca tot pe profil si sudura as merge.
_________________
Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Hardware & DIY All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2  Next
Page 1 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group