Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Un sfat - acvariu pt. banuti

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Primii pasi in hobby
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Fishboy
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 07 Jan 2010
Posts: 23
Location: Targu-Mures

PostPosted: Tue Jan 12, 2010 12:35 pm    Post subject: Un sfat - acvariu pt. banuti Reply with quote

Am un acvariu de 10L dotat cu un filtru din burete suspendat intr-un bazin de 160L pregatit cu apa ciclata cu temperatura 29'C. In acvariul mic am adus 6 discusi mici (approx. 2,5 cm) varianta pigeon. Acvariul mare are substrat pietris grosier (2-4 mm), plante vii (in ghivece) si un filtru de burete. Cand schimb apa din acvariul mic inlocuiesc cu apa din acvariul mare, cel din urma urmeaza a fi umplut la loc cu apa tratata cu anticlor cu acelasi temperatura. Substratul este cu atentie aspirat regulat deci apa e foarte curata, mentin ciclul de nitrogen cu artemia si bucati de granule, masor pH, NO2, NO3. Avand in vedere ca discusii nu sunt niste pesti construiti pentru "viteza" si fiind atat de mici, intrebarea mea este, daca e o ideie buna sa-i eliberez in bazinul mare? Ma gandesc ca nu le-ar fi deloc usor sa gaseasca hrana introdusa, unii ar fi ocupati cu alte treburi printre plante in timp ce altii ar manca, sau hrana ar ajunge pe fund inainte sa ajunga pestii la el. Sau e o ideie mai buna sa-i mai tin in bazinul de 10 litri? icon_rolleyes
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
mariusvlad
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Dec 2009
Posts: 203
Location: Sibiu

PostPosted: Tue Jan 12, 2010 12:50 pm    Post subject: Reply with quote

Inca o luna in acvariu mic nu le-ar strica. Ar trebui sa se dubleze daca ii hranesti bine.
_________________
In general, arta de a guverna consta in capacitatea de a lua cit
mai multi bani de la o parte de cetateni, pentru a o da altora.
(Voltaire)
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Fishboy
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 07 Jan 2010
Posts: 23
Location: Targu-Mures

PostPosted: Tue Jan 12, 2010 12:58 pm    Post subject: Reply with quote

mariusvlad wrote:
Inca o luna in acvariu mic nu le-ar strica. Ar trebui sa se dubleze daca ii hranesti bine.


Mersi. Loc au destul acolo, fisa de 50 e mai mare ca ei.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
marian4232
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 08 Feb 2009
Posts: 439
Location: Bucuresti - Trafic Greu

PostPosted: Tue Jan 12, 2010 2:25 pm    Post subject: Reply with quote

Prea mici, vorba ta, banuti.
Eu unul, nu m-as complica cu introducerea lor in cel plantat prea curand.
_________________

Symphysodon Discus
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
sorinhc
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 349
Location: Bucuresti

PostPosted: Tue Jan 12, 2010 5:12 pm    Post subject: Reply with quote

marian4232 wrote:
Prea mici, vorba ta, banuti.
Eu unul, nu m-as complica cu introducerea lor in cel plantat prea curand.


happy0034 pana la 10 cm NU plantat (m-am ars si eu odata!)

Cand ajung mai mari 4-5 cm poti sa-i pui intr-un acvariu mai mare cam pe la 50-60 L si apoi pastrezi acvariu pt. carantina/spital. Cred ca am inteles bine acvariul tau are 10l nu?
_________________
Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Fishboy
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 07 Jan 2010
Posts: 23
Location: Targu-Mures

PostPosted: Tue Jan 12, 2010 7:09 pm    Post subject: Reply with quote

Pai sa stiti ca tare ma bucur ca exista forumul acesta. Mersi pentru sfat. Plantele le am in ghivece, daca scot tot pietrisul (substratul) si las numai plantele plantate in ghivece mici, pot sa-i eliberez in bazinul de 160? Astfel pot sa sifonez fiecare bucatica in plus de pe fund de parca ar fi aproape gol bazinul. Am si unul de 40L insa ar fi prea complicat sa-l pregatesc. Sau problema e ca exista plante vii? icon_eek
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Tue Jan 12, 2010 9:10 pm    Post subject: Reply with quote

problema e substratul in care isi gasesc locul ideal bacteriile (si bune si rele ) , viermii branhiali si intestinali si ouale lor si mizeria pe care oricit te vei chinu nu vei reusi sa o cureti din substrat.
Daca ai citeva plante in ghivece nu cred ca e mare dezastru cu toate ca si in ghivece e nisip.....
Te sfatuiesc sa ii tii in bazinul de 10 litri pina pe la 4-5 cm apoi sa-i muti in cel de 40 de litri (steril dar cu filtrare bio. buna) pina pe la 7-8 cm dupa care poti sa-i bagi in acvariul mare . E foarte important ca banutii sa nu se imbolnaveasca deloc , sa aiba apa ok si sa manince bine macar pina la 7-8 cm deoarece de asta depinde forma , sanatatea si aspectul general al pestilor cind vor fi maturi .
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
sorinhc
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 349
Location: Bucuresti

PostPosted: Tue Jan 12, 2010 9:25 pm    Post subject: Reply with quote

Poti sa mai astepti pana sa pui pestisorii in acvariul mare. Sa scoti pietrisul si sa ramai doar cu ghivecele happy0034. Ar fii bine sa tii acvariul de 40 L ciclat tot timpul poate o sa ai nevoie de el cine stie. Poti sa pui pestisorii dupa ce cilezi acvariul in cel de 40L.
_________________
Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Fishboy
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 07 Jan 2010
Posts: 23
Location: Targu-Mures

PostPosted: Tue Jan 12, 2010 11:01 pm    Post subject: Reply with quote

Hmmm.. Totusi vreau sa evit cel de 40L. Am facut un despartitor din plasa pentru acvariul mare si il bag in asa fel incat sa am o zona libera echivalenta a vreo 50-60 litri, in cealalta parte voi lasa plantele in ghivece si scot pietrisul. Astfel e ca si cum as avea un acvariu mai mic, si pot sa-l curat cum trebuie. icon_neutral Ce ziceti?
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Fishboy
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 07 Jan 2010
Posts: 23
Location: Targu-Mures

PostPosted: Tue Jan 12, 2010 11:47 pm    Post subject: Reply with quote

Fotografii despre banutii mei, cum am promis.



Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
neica
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 29 Mar 2009
Posts: 252
Location: Dr.Tr. Severin

PostPosted: Tue Jan 12, 2010 11:49 pm    Post subject: Reply with quote

Sunt mititei si frumosi. Sa-ti traiasca si sa vedem o pereche macar din ei. Bafta!!!
_________________
Nu furati!! STATUL detesta Concurenta!!!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
mariusvlad
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Dec 2009
Posts: 203
Location: Sibiu

PostPosted: Wed Jan 13, 2010 6:46 am    Post subject: Reply with quote

Cand sunt in perioada asta de crestere rapida, ideal ar fi sa gaseasca mancare repede si sa nu consume energie inotand. Acest lucru se poate obtine doar intr-un acvariu mic. In privinta acvariului plantat pana pe la 10-12 cm...postul lui Dragos e cat se poate de relevant. happy0144
Pe de alta parte, daca vrei selectie naturala, cumpara vreo 20 "banuti", creste-i in plantat si in final dupa un an de munca istovitoare rolleye0018 si dupa multi innocent0003 , vei avea probabil cei mai rezistenti supravietuitori, dar totodata si cei mai aprigi purtatori de boli.
E alegerea ta. Succes.
_________________
In general, arta de a guverna consta in capacitatea de a lua cit
mai multi bani de la o parte de cetateni, pentru a o da altora.
(Voltaire)
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
seicul
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 22 Jan 2008
Posts: 98
Location: C-TURZII ;CLUJ

PostPosted: Wed Jan 13, 2010 8:05 pm    Post subject: Reply with quote

Bafta ,sa-ti traiasca.!! Toata lumea spune steril ,adevarul ca dupa ce am crescut o serie fara probleme in plantat ,cu primii musafiri nepoftiti ,am avut probleme mari in plantat.Nu sunt singurul care m-am ars astfel (mai stiu cativa colegi de forum).Asa ca oricat de bine arata un plantat cu pui de discus ,arata si mai bine cu discusi maturi ,iar acest lucru pare cel mai greu de obtinut.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Primii pasi in hobby All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group