Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

noi probleme
Goto page 1, 2, 3  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Cabinet medical
View previous topic :: View next topic  
Author Message
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Fri Feb 01, 2008 11:03 pm    Post subject: noi probleme Reply with quote

1.pigeon blood sta retras,maninca foarte putin si a fost depasit de ceilalti la talie care erau mai mici decit el.
2.turqoise are pe globii oculari o coloratie alba opaca iar corpul are usor aspect catifelat,are pofta de mincare,nu sta retras chiar indraznet.

Eu suspectez o infectie bacteriana,deci va rog pareri sfaturi tratamente.

Multumesc anticipat
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Sat Feb 02, 2008 12:50 am    Post subject: Reply with quote

opinia mea:
1. poate sa tina si de "caracterul" lui mai timid, dar nu numai. posibili patogeni, sau pur si simplu sa nu-i convina apa
2. posibil si infectie bacteriana, dar albeata de pe ochi poate aparea si din cauza unui kH prea mic.
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Sat Feb 02, 2008 12:58 am    Post subject: Reply with quote

ph=5
gh=5
PUN APA DE SCHIMB LA 7 CU 7 DAR TOT ASA AJUNGE
In ultima vreme numai asa este apa in acvariu.
am facut ceva poze dar mai incerc miine dimineata ptr.unele mai concludente,el si blue s-au inchis la culoare .
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Sat Feb 02, 2008 1:21 am    Post subject: Reply with quote

incredibil de mic pH-ul... inteleg ca la robinet este 7 si dupa ce o tii la declorinat, ajunge la 5. tot un kH f mic ar fi explicatia, dar simt ca mai e ceva... in momentul asta nu imi dau seama ce...
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Sat Feb 02, 2008 1:46 am    Post subject: Reply with quote

In acvariu ajunge la 5 ,nu la declorinat,,;dupa schimb are ph6 in acvariu dupa care a doua zi e 5
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Sat Feb 02, 2008 1:47 am    Post subject: Reply with quote

Nu am nici filtru cu carbune activ;le-am scos la tratamentul cu levamisol.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Sat Feb 02, 2008 1:48 am    Post subject: Reply with quote

Turba in filtru? pH Minus?
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Sat Feb 02, 2008 2:04 am    Post subject: Reply with quote

oricum, variatia asta de pH imi pare suficienta ca sa-i dea peste cap. daca esti sigur pe masuratorile facute, poate ar fi indicat sa incerci diminuarea acestor fluctuatii cu o mica aditie de bicarbonat de sodiu, dar inainte de toate trebuie sa-ti asiguri un kh de minim 4
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Sat Feb 02, 2008 2:16 am    Post subject: Reply with quote

Da ,turba in filtru si deja am pus "la ochi" un virf de cutit de bicarbonat de sodiu.Vad miine ce modificari sint.
Sint sigur pe teste:tetra test si indicatori de laborator cu triturare si hirtie colorimetrica.
Sper sa fie doar o variatie a ph-ului.Voi reduce si mincarea si trec la aspirarea substratului dupa fiecare masa.
Multumesc pentru sfaturi.


Se pare ca nu sint singurul somnambul pe forum.
Noapte buna ca miine ma duc la munca(adica azi).
Va tin la curent si inca o data multumiri.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
remus
DiscusMaster
DiscusMaster


Joined: 07 Sep 2007
Posts: 126
Location: tg.ocna,jud.bacau

PostPosted: Sat Feb 02, 2008 8:02 pm    Post subject: Reply with quote

ciprian te intreba daca ai turba in filtru,pentru ca daca ai,aceasta ar putea fi o explicatie pt.scaderea ph.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
diskusfun
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 14 Sep 2007
Posts: 62
Location: Bucuresti-bdul Brancoveanu

PostPosted: Sat Feb 02, 2008 8:45 pm    Post subject: Reply with quote

cel mai simplu mod de a scapa de discusi...joaca cu ph-ul...
albeata pe ochi...schimba 30-50% din volumul bazinului pt citeva zile la rind...
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Sat Feb 02, 2008 9:35 pm    Post subject: Reply with quote

remus wrote:
ciprian te intreba daca ai turba in filtru,pentru ca daca ai,aceasta ar putea fi o explicatie pt.scaderea ph.


Exact. O asa influenta asupra pH la KH 7 poate daca e noua si in cantitate maricica. In general la schimburile de apa parametrii apei care se pune in acvariu trebuie sa fie aceeasi cu apa din acvariu (ideal). Cu cat e mai mare diferenta dintre parametrii cu atat mai mica cantitatea de apa schimbata o data. Daca parametrii sunt aceeasi cu ce ai in acvariu poti sa schimbi si 100%. Daca vrei sa-i tii la pH 5 pentru o perioada (din anumite motive) apa care o pui in acvariu trebuie pregatita in prealabil sa coboare la acel pH. Eu zic sa scoti turba pentru moment si vezi daca mai ai probleme cu pH-ul.

Pigeon-ul e posibil sa fie infestat cu flagelate. Uita-te atent cand la dai mancare daca inghite sau o scuipa.
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Sat Feb 02, 2008 10:08 pm    Post subject: Reply with quote

ciprian marcu wrote:
O asa influenta asupra pH la KH 7 poate daca e noua si in cantitate maricica.
Cipriane, nu vad unde a spus ca are kH 7. Eu banuiesc ca il are mult mai mic. De-asta am spus de la inceput sa-l verifice si (daca e cazul) sa-l stabilizeze la o valoare mai mare de 4. Dupa ce va face treaba asta, probabil ca nu o sa mai aiba probleme nici cu pH-ul. Dar, intr-adevar, pana atunci, primul lucru care trebuie facut este sa scoata turba. Eu am crezut ca este de la sine inteles acest lucru.
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Sun Feb 03, 2008 1:25 am    Post subject: Reply with quote

Adi uite aici:

mmdiscus wrote:
ph=5
gh=5
PUN APA DE SCHIMB LA 7 CU 7 DAR TOT ASA AJUNGE
adica pH 5 si KH 5 in acvariu
si pH 7 si KH 7 apa de schimb (robinet)

Daca am inteles gresit il rog pe mmdiscus sa ne lamureasca in ce priveste valorile cu pricina. icon_wink
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Sun Feb 03, 2008 5:03 am    Post subject: Reply with quote

Da apa de schimb este 7 c7 dar in acvariu a fost 5 cu 5.Banuiesc ca totusi ph a putut fi sub 5.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Cabinet medical All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2, 3  Next
Page 1 of 3

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group