Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Upgrade site
Goto page 1, 2, 3  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Despre forum
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Dan
Partener Aquarium.ro
Partener Aquarium.ro


Joined: 07 Sep 2007
Posts: 3
Location: Timisoara

PostPosted: Sat Feb 23, 2008 6:07 am    Post subject: Upgrade site Reply with quote

Recomand schimbarea titlului acestui topic in "Propuneri si sugestii", deoarece nu are rost deschiderea unui topic nou pentru ce am eu de propus.

Dupa parerea mea designul actual al siteului nu este prea grozav, de acea m-am gandit ca pot da o mana de ajutor la schimbarea lui.
Aici http://www.aquarium.ro/Discus%20Club se poate vedea varianta la care m-am gandit eu, sper sa va placa.
Tin sa precizez ca nu am nici un fel de pretentie pentru acest design si oricand pot ajuta la imbunatatirea lui.
_________________
Dan


Last edited by Dan on Mon Feb 25, 2008 1:02 pm; edited 1 time in total
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Sat Feb 23, 2008 10:49 am    Post subject: Reply with quote

Salutare, Dane!
Nu stiu cum se face, dar parca ne-am inteles sa vii cu aceasta propunere icon_smile

Tocmai aveam de gand sa supun dezbaterii anumite aspecte ale design-ului actual si sa solicit propuneri pt o eventuala imbunatatire a acestuia.
Principiile de baza, de la care nu ma voi abate, vor fi in continuare simplitatea si maneabilitatea interfetei. Fara "floricele" java sau alte asemenea, care nu fac altceva decat sa lungeasca timpul de incarcare si de acces la informatie.
Modelul propus de tine imi place foarte mult, sunt si cateva chestiuni pe care as vrea sa le discut, dar nu acum, pt ca sunt "pe fuga" icon_razz

Rog toti membrii DCR sa-si exprime parerea cat mai nuantat referitor la acest subiect, sa-si exprime ideile despre cum ar trebui sa arate noua interfata, despre propunerea lui Dan (caruia ii multumesc mult pentru modelul oferit), despre eventuale imbunatatiri ale acesteia (daca vor considera ca este cazul), etc.
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
cristim
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 18 Nov 2007
Posts: 110
Location: Timisoara

PostPosted: Sat Feb 23, 2008 2:10 pm    Post subject: Reply with quote

Si mie imi place varianta propusa de Dan.
Propun totusi mici rectificari:
- pe pagina de baza, in locul cu cuvintelor introductive, cred ca ar fi mai potrivita o sigla a DCR insotita de logoul "Site-ul trasntilor cu discusi pe creier" (care mie personal imi place<cred> icon_biggrin ) si o combinatie de imagini cu discusi si bazine cu discusi. Cuvintul introductiv se poate introduce in alta parte. Eventual la "CONTACT".

Pentru ca acest site se vrea sa fie un ghid al crescatorului de discusi, ar trebui completata sectiunea "ARTICOLE" cu articole noi. Acestea sa fi sinteze ale unor subiecte discutate pe forum, completate de experienta autorului si de alte surse de documentare. Astfel se va raspunde la multe din intrebarile pe care, mai devreme sau mai tarziu, s-i le pune orice crescator de discusi, evitand aglomerarea forumului cu intrebari despre subiecte de baza care au mai fost discutate. Daca totusi intrebarile se pun problema se rezolva cu un simplu LINK.

Ex. Filtrarea apei
Apa retea/apa osmoza
gH, KH
Lampa cu UV in bazinele cu discusi
Hranirea discusilor
Bazine fara substrat - Avantaje si dezavantaje
Bazine cu substrat - Avantaje si dezavantaje
Specii de pesti si plante compatibile
Luptele la discusi
Inmultirea si cresterea puilor
(am dat aceste ex. din dorinta de a ma face mai bine inteles)

Aceste exemple reprezinta probleme cu care eu ca incepator m-am confruntat si la care mi-as fi dorit sa aflu raspunsurile sintetizate in articole, discutiile pe forum fiind uneori greoaie pentru un incepator. Cred ca astfel de articole ar creste atractia pentru site. Eu am pierdut multe nopti in cautarea unor astfel de articole.
In rest raman problemele de Logare automata si de Selectie a subiectelor nou postate, care (la mine) nu functioneaza.
Felicitari voua celor care ati avut ideea si ati realizat acest site. sign0191
Mergem mai departe! happy0034
_________________
Totul e in apa......
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Thu Feb 28, 2008 3:09 pm    Post subject: Reply with quote

Ok, vad ca pana acum, singurul care a exprimat un punct de vedere in legatura designul site-ului a fost Cristi. O sa incerc sa relansez discutia, in speranta ca pana la urma vom gasi impreuna o varianta, atat placuta ochiului, dar mai ales, rapida si usor de explorat. Mai mult, asa cum a facut-o deja Dan, poate mai avem in club oameni dispusi sa participe efectiv la crearea unui design corespunzator.

A) Sa incepem cu structura site-ului: am avut de ales din multe sabloane de site, gasite (vazute) pe net sau in modelele oferite de editoarele html, unul mai dragut decat altul... am ales pana la urma sa construiesc singur o structura deoarece, spre deosebire de toate celelalte, din punct de vedere functional, ofera cel putin doua avantaje incontestabile:
1. pagina fiind compusa din frame-uri, incarca butoanele, toate celelalte link-uri, dar mai ales imaginile auxiliare, o singura data! La incarcarea unei noi pagini, nu se reincarca decat continutul din fereastra principala (centrala). Toata "incarcatura auxiliara" ramane "pe loc". De aici si rapiditatea cu care sunt executate comenzile pe acest site.

2. Atat bannerul cat si toate link-urile, atat cele interne cat si cele externe, sunt permanent in fata ochilor (la indemana). Datorita faptului ca paginile se dezvolta pe verticala, in celelalte modele de site, cand ai terminat de citit un articol mai lung, trebuie sa te intorci la inceputul acestuia pentru a avea acces la link-uri. In varianta DCR, datorita faptului ca pagina este impartita in frame-uri, fiecare dintre acestea fiind independente si avand un scroll propriu, accesul la butoane, link-uri etc este mult mai facil.
Sa luam, spre exemplu, link-ul catre Aquarium.ro: in actualul format, indiferent pe ce pagina a site-ului sau a forumului te afli, indiferent ca esti la inceputul sau la sfarsitul respectivei pagini, acesta este vizibil si accesibil, fara a face vreun efort sa-l gasesti / accesezi. Intr-un format clasic, link-ul respectiv ar fi trebuit incarcat pe fiecare pagina in parte si nici macar atunci nu ar fi fost vizibil, decat daca cobori in "subsolul paginii" respective.
In concluzie, desi poate ca esteticul are de suferit, dandu-i un aspect mai "sovietic", consider ca acest lucru este compensat din plin de rapiditatea incarcarii paginilor si de usurinta cu care se face navigarea in interiorul si in afara site-ului.

B) esteticul primei pagini: in forma actuala este, intr-adevar, ingrozitor. Eu m-am gandit la un pestan decupat, pe un fond albastru deschis, iar textul, cat mai discret, dar totusi lizibil, sa fie in prim-plan, astfel incat, discusul respectiv sa reprezinte el insusi fundalul… avem vreun voluntar, posesor de cunostinte, soft performant in prelucrarea imaginilor si dispozitie ca sa decupeze, cu o acuratete perfecta, un discus? Oricum, inainte de asta, va trebui sa alegem impreuna poza ce va fi prelucrata. Propun sa fie un exemplar dintr-o varietate cat mai comuna… in fapt, il propun chiar pe red-turquoise-ul care a fost pana acum… .... ...sau, avem la dispozitie pagina propusa de Dan, pe care o putem integra... in nici un caz nu vom folosi poze "furate" de la altii sau care nu ne apartin… si aici intram in urmatorul subiect

C) pozele, in general: asta este o alta "suferinta" a site-ului… nu avem poze edificatoare pentru diverse varietati de discus, si m-ar interesa in special poze reprezentative ale speciilor de origine, din bazinul amazonului, care se gasesc pe net, dar… nu sunt ale noastre si nu vreau sa "le imprumut", ingrosand astfel obrazul… din nou fac apel la membrii DCR care "se mai cunosc" cu cate vreun strainez celebru, sa incerce sa procure pe cale legala (adica avand permisiunea scrisa a proprietarului) astfel de materiale. De asemenea, fac un apel direct catre Ioan, care banuiesc ca ne-ar putea ajuta cu poze ale discusilor proprii, sa imbogatim catalogul de varietati.

D) sigla: ne trebuie o sigla! Eu am incercat cateva, mai incerc, dar poate mai apare cate o idee si din partea voastra.

E) articole: perfecta dreptate ai Cristi si la acest capitol… din nou este o problema pe care o vom putea rezolva numai impreuna. Stiu, cu timpul stam destul de prost fiecare dintre noi, dar daca am lua fiecare cate un subiect in vizor, poate ca intr-un an de zile, vom reusi sa producem macar pachetul de baza… deci… exista vreun voluntar pt vreunul dintre subiectele propuse de Cristi? Eu iau ce ramane icon_smile

F) altele, referitor la aspectul general al site-ului: bannerul, cred ca este ok… culorile, parca ar trebui mai deschise, ceva gen modelul lui Dan… pagina cu linkuri - mi se pare superb modelul lui Dan, deci il voi adopta negresit… butoanele - imi par si mie cam grosolane - daca vreti doar link-uri, ca in modelul lui Dan, sau puteti crea unele mai finute, le schimbam.

Astept in continuare pareri nuantate, pentru fiecare capitol in parte...
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...


Last edited by ADX on Thu Feb 28, 2008 9:09 pm; edited 1 time in total
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Thu Feb 28, 2008 5:58 pm    Post subject: Reply with quote

ADX wrote:
C) pozele, in general: asta este o alta "suferinta" a site-ului… nu avem poze edificatoare pentru diverse varietati de discus, si m-ar interesa in special poze reprezentative ale speciilor de origine, din bazinul amazonului, care se gasesc pe net, dar… nu sunt ale noastre si nu vreau sa "le imprumut", ingrosand astfel obrazul… din nou fac apel la membrii DCR care "se mai cunosc" cu cate vreun strainez celebru, sa incerce sa procure pe cale legala (adica avand permisiunea scrisa a proprietarului) astfel de materiale. De asemenea, fac un apel direct catre Ioan, care banuiesc ca ne-ar putea ajuta cu poze ale discusilor proprii, sa imbogatim catalogul de varietati.


Ce inseamna permisiunea scrisa? Pe email sau hartie?
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
cristim
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 18 Nov 2007
Posts: 110
Location: Timisoara

PostPosted: Thu Feb 28, 2008 6:58 pm    Post subject: Reply with quote

De decupat pot sa decupez eu discusu'. Imi trebuie doar o poza buna la o rezolutie acceptabila.
_________________
Totul e in apa......
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Thu Feb 28, 2008 9:05 pm    Post subject: Reply with quote

@Ciprian: cred ca am exagerat mad0270 ... e suficienta permisiunea, oricum ar fi ea

@Cristi: o sa caut poza cu rezolutia cea mai mare si ti-o trimit prin mail.
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Radu Luchian
New entry
New entry


Joined: 27 Feb 2008
Posts: 16
Location: Suceava

PostPosted: Thu Feb 28, 2008 9:07 pm    Post subject: Reply with quote

Despre structura nu vreau sa discut fiindca nu sunt in masura, dar in ceea ce priveste interfata sitului as vrea sa ma implic si eu, cu prima ocazie voi incerca sa realizez ceva oleaca mai diferit de ceea ce a realizat Dan, nu ca si competitie ci ca si "alta opinie"... ma gandeam la ceva pe albastru... mai mult nu zic, doar ca va avea un stil aparte. Sper sa fie pe plac, mai puteti gasi cate ceva din ce am mai lucrat aici! icon_wink
_________________
Aquatic Gardens
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Thu Feb 28, 2008 9:26 pm    Post subject: Reply with quote

Radu, daca tu ai facut site-ul ala, imi pare ca esti un profesionist in domeniu... Rugamintea mea este totusi, sa tii cont de cele doua chestiuni care imi stau pe creier (si fac casa buna cu discusii icon_smile):

1. incarcare rapida (deci fara animatie)

2. "incarcatura auxiliara" (banner, logo-uri etc) - permanent vizibile, in orice pagina (si oriunde in pagina) ne-am afla.
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Thu Feb 28, 2008 9:59 pm    Post subject: Reply with quote

deja, multumita lui Radu, avem un nou logo (mini-banner) pe forum...


nici nu stiu daca a apucat sa citeasca mesajul pe privat, unde ii spuneam ca o sa-l pun imediat ce prind un pic de timp liber ... icon_smile
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
cristim
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 18 Nov 2007
Posts: 110
Location: Timisoara

PostPosted: Fri Feb 29, 2008 1:06 am    Post subject: Reply with quote

Reusit mini-bannerul! Totusi eu as fi pentru unul mai lat in care sa se vada mai bine forma discusului.
Daca ramane in locul in care l-a pus ADX, mai se poate mari cu 5-6 mm.
Oricum felicitari, chiar e frumos!
_________________
Totul e in apa......
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Fri Feb 29, 2008 8:52 am    Post subject: Reply with quote

Mie imi place forma actuala a logo-ului. Inspirat, inedit. Trebuie sa sugereze un discus, nu sa prezinte un anumit exemplar.
Am tacut pana acum, pentru ca sunt afon in PC, asa ca nu realizez complexitatea unei modificari.
Nu te supara ADX, dar prima pagina nu este tocmai inspirata. Cam grosolana. Daca tot avem un logo, nu mai au rost cele 2 "patrate" din partea superioara a paginii, chiar daca cel din dreapta este "semnatura" ta.
Link-urile, cu exceptia celui pentru aquarium.ro (mi se pare super-util) ar putea ramane pe pagina de start, dar nu le vad rostul in interiorul forumului.
Pozele din drepata (reusite de altfel) le-as pune intr-un album al site-ului dedicat varietatilor (sunt de acord ca aici documentatia cam "schioapata").
O sectiune cu articole, gen "cunostinte de baza" este utila. Sper sa nu se intample totusi ca pe aquarium.ro unde cei mai multi le ignoreaza si sa vedem posturi de genul "merg discusi cu carasi?" sau mai stiu eu ce ciudatenii...
Eu cred ca daca se face o sinteza la ce s-a discutat pna acum, se pot contura niste articole care sa stea la baza sectiunilor (vad ca ceva s-a facut, iar mie unul imi place cum a iesit).
Ca tehnica, e reusit. Se acceseaza rapid, este stabil (PC-ul meu este antic, si tot nu am probleme)
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Fri Feb 29, 2008 9:35 am    Post subject: Reply with quote

Dragos, de ce sa ma supar? referitor la prima pagina, chiar eu am afirmat ca
ADX wrote:
esteticul primei pagini: in forma actuala este, intr-adevar, ingrozitor.
Trebuie sa ne spunem parerile deschis si la sfarsit tragem impreuna o concluzie (poate si o bauta icon_smile) si vom lua masurile de rigoare happy0034
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Fri Feb 29, 2008 9:53 am    Post subject: Reply with quote

Daca tot am amintit de articole... E putin off topic...
Ar fi de mare valoare (cred eu) un articol despre reproducere , ceva gen "step by step". Cu poze pentru fiecare etapa in parte, detalii (forma si dimensiunea bazinului, prepararea apei, introducerea perchii etc.).
Cele mai multe posturi vizeaza esecuri, probleme. Cateva poze cu puii "la zbor".
O "poveste" de la inceput pana la sfarsit n-am vazut...
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
cristim
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 18 Nov 2007
Posts: 110
Location: Timisoara

PostPosted: Fri Feb 29, 2008 10:08 am    Post subject: Reply with quote

@ Dragosdiscus happy0034
Ceva de genul asta dar mai amanuntit si cu poze ar fi ideal pentru oricine isi propune sa aiba "printisori"
_________________
Totul e in apa......
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Despre forum All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2, 3  Next
Page 1 of 3

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group