Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Probleme cu RO
Goto page 1, 2  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Hardware & DIY
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Tue Aug 19, 2008 1:46 pm    Post subject: Probleme cu RO Reply with quote

Niste valori cam ciudate la masurarea parametrilor apei din acvarii m-a indemnat sa verific si apa pe care o colectam eu cu sfintenie de la osmozor. Prima determinare ... shock! gH = 7 . Deja restul nu mai contau. Repet masurarea, schimb si indicatorul... asta e . Adica 7. Cu cca 2 luni in urma verificasem apa de osmoza inversa si era perfect: gH si kH zero (mai bine zis nedetectabili prin metodele mele), iar pH 7.
Am inceput sa ma uit chioras la aparatul de osmoza inversa (Denerlee 190 prof) si sa-l banui de tradare. Functioneaza de cca 9 luni, cam 2 zile pe saptamana. Membrana a fost intretinuta (cu flash valve aia din dotare) cu regularitate.
Observasem eu ca parca a crescut randamentul, dar am pus pe seama imbunatatirii presiunii si calitatii apei de retea (stupid me!). In cartea tehnica (noroc ca am invatat ceva limbi straine pe la scoli ca altfel nici de decor nu e buna, ca n-are poze colorate!) nu pomeneste de astfel de defectiuni. Cu alte cuvinte, instalatia merge sau nu, ca retine carbonati si alte dracii mai mult sau mai putin.. liniste. Ah, da, si mai este o chestie. In functiune (deci flash valve inchisa) debitul de apa reziduala creste, adica invers decat ar trebui.
S-a mai intamplat cuiva asa ceva? Vreo solutie (in afara de schimbarea unul cate unul al celor trei elemente ce ma va duce mai scump decat instalatia cu totul!)?
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Mark
DiscusMaster
DiscusMaster


Joined: 06 Oct 2007
Posts: 104
Location: Arad

PostPosted: Tue Aug 19, 2008 8:05 pm    Post subject: Reply with quote

Am tot necajit un prieten, ba sa-mi trimita alta instalatie de osmoza inversa, ba sa-mi trimita numai membrana care de fapt este cea care se distruge in urma contactului cu clorul din apa de la retea... oricum este a treia membrana care am schimbat-o. Se pare ca prefiltrul de carbune activ al instalatiei nu este instare sa arda clorul asa ca am montat un alt filtru inaintea instalatiei. Dupa 4 luni de folosinta inca gh este sub unu. Iesi mai ieftin daca schimbi numai membrana care nu se poate reconditiona pentru ca au mai incercat unii. icon_rolleyes
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Tue Aug 19, 2008 8:57 pm    Post subject: Re: Probleme cu RO Reply with quote

Dragosdiscus wrote:
Functioneaza de cca 9 luni, cam 2 zile pe saptamana. Membrana a fost intretinuta (cu flash valve aia din dotare) cu regularitate.
Observasem eu ca parca a crescut randamentul, dar am pus pe seama imbunatatirii presiunii si calitatii apei de retea ..


Poti sa faci o socoteala cata apa ai folosit pana acum (inclusiv cea reziduala) si vezi daca filtrul de carbune activ are inscriptionat cati litri de apa cu clor "poate sa duca". Poate clorul a terminat membrana din moment ce produce mai multisor si nu s-a colmatat. Desi treaba cu litrii e relativa pentru ca, concentratia clorului la retea poate sa difere fata concentratia pentru care a fost gandit filtrul de carbune. icon_rolleyes Cum spune Mark ca a montat un filtru de carbune suplimentar e o idee buna mai ales in zonele unde se introduce clor mai mult in apa.
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Wed Aug 20, 2008 8:00 am    Post subject: Reply with quote

Pe filtrul de carbune nu scrie decat ce este si cine-l face. Inca un filtru de carbune (recomanda si Ioan) ar fi o idee buna, dar mi-e teama ca praful acela fin care iese din carbune la fiecare miscare fie va colmata filtrul fin fie chiar membrana de osmoza.
Deci inca o lovitura de la baietii astia cu apa. Dupa ce ca stau cu testerele la retea unde apa are pH cand 7 cand 8,5, gH cand 10 cand 16 (si mai mult) de am ajuns sa ma plimb cu galetile cu apa prin casa ca somnambulii.
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
goamanu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 May 2009
Posts: 174
Location: TIMISOARA

PostPosted: Mon May 18, 2009 9:59 pm    Post subject: Reply with quote

Nu am stiut unde sa scriu si am gasit acest topic asemanator. La fel mi s-a intimplat si mie acum vreo luna si ceva. M-am trezit cu o factura de 500 RON pe apa rece !!!! icon_exclaim si nu stiam de ce. La mine osmozorul mergea non-stop de vreo doi ani, pentru ca am instalatie la picatura. Am si uitat de fapt ca am osmozor, dar cautind cauza pierderii de apa am descoperit un ditai jetul pe scurgerea osmozei, scurgere mascata cu abilitate, de altfel icon_cool
Am strins surubul ala bine, ca am zis ca s-a decalibrat sau, exact ca si @dragosdiscus, am banuit ca a crescut presiunea la retea si ca apa e mai curata. Pestii nu au zis nici pis, au si facut chiar icre care nu s-au stricat (culmea). Dar astazi nu stiu ce mi-a venit mie sa masor caracteristicile apei, si am inmarmurit. Am schimbat vreo patru teste si imi dadea in acvarii apa EXACT ca la robinet. Concluzia: membrana sparta, nu?
Ca atare, va rog frumos sa-mi spuneti si mie de unde naiba sa iau urgent o osmoza si un pre-filtru de carbune?
E-bay e cel mai bun sau pot gasi RO si in RO(mania)? icon_surprised
Am gasit pe Net ca cica ZooCenter ar avea:
http://www.zoo-center.ro/osmoza-inversa.html
Stiti voi ceva, e adevarat, ca nu am trecut inca pe acolo?
Alte surse, preturi???
Sper sa nu se considere reclama, dar eu cred ca orice vinzator de osmoze din Romania e binevenit! Astept infrigurat icon_razz
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Mon May 18, 2009 11:34 pm    Post subject: Reply with quote

Zoo-centrul din link e al unui prieten. Nu exista in stoc instalatia cu pricina, si de altfel ar fi trebuit sa vorbesti cu mine sa pui mana pe ea icon_mrgreen . Din cate stiu mai sunt magazine de acvaristica care mai au si instalatii de osmoza.
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Tue May 19, 2009 4:49 am    Post subject: Reply with quote

Nu pot sa raspund detaliat ca sunt pe fuga, as vrea doar sa mentionez ca praful negru din filtrul cu carbune pomenit de @Dragosdiscus este foarte probabil rezultat in urma transportului in stare uscata de la producator pana la consumator. Ar trebuii sa fie eliminat cu primii litrii de apa. Carbunele nu trebue schimbat, ca nu se umple cu clor, indiferent cat timp este in functiune. Se poate sa nu oxideze tot clorul care trece pe langa el, dar atunci trebuie doar marita suprafata, deci mai mult carbune, un modul suplimentar. In urma cu cateva saptamani a iesit si membrana mea la pensie. Dupa 10 ani. O sa-mi iau curand alta care produce mai mult permeat, dar deocamdata am apelat la serviciile unui cilindru cu rasina sintetica, gasit prin cotloanele intunecoase si prafuite din podul csaei. Asta,...ma pune la lucru. Trebuie reintinerita cu acid clorhidric dupa fiecare 1000L la 12°dGH. La retea am de vreo luna pH-8,7 icon_frown
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Tue May 19, 2009 8:17 am    Post subject: Reply with quote

Preturi ... in functie de pretentii.
In urma unor "studii de piata" am ajuns la concluzia ca la modestele mele cerinte, membrana de osmoza ma duce cam cat unul nou, asa ca am luat ceva de la reef.ro, cu livrare prin curier. Cu tot cu un cartus de carbon de rezerva si taxe m-a dus spre 400 lei. Ca sa-i dau mai multa speranta de viata, inainte de osmozor am montat un filtru destinat de producator decarbonatarii. L-am umplut cu carbune activ plus un manson cu vata de perlon si dupa ce am balacit toata casa cu o apa neagra (de la carbune) rezultatul este satisfacator. In plus, acelasi prefiltru corecteaza cat-de cat apa de retea pana la acvarii.
Productia este modica (parte si din cauza presiunii extrem de scazute), cam 15 l (atat are galeata cu destinatie speciala) in 6 ore. Pentru un amestec RO/retea de 1:3, ce-mi asigura un pH de 7, gH 7, kH 4, doua schimburi 25% saptamanale la un acvariu plantat de vreo 250 l, este suficient. La bazinele cu specii mai modeste (sau mai robuste?) merge apa filtrata mecanic si conditioner.
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
goamanu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 May 2009
Posts: 174
Location: TIMISOARA

PostPosted: Tue May 19, 2009 11:48 pm    Post subject: Reply with quote

Mda, n-am rezistat si mi-am luat un osmozor JBL. Stiti voi ceva de el? E bun, se justifica pretul?
Eu tot nu inteleg de ce trebuie un filtru suplimentar de carbune, daca majoritatea osmozoarelor vin cu filtru de carbune incorporat. Chiar nu face fata filtrul original? A facut cineva teste si viata membranei a crescut cu doua filtre de carbune? Mai ales ca dupa mine, ambele filtre de carbune vor avea exact aceeasi perioada de viata ca si unul singur... icon_rolleyes
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Wed May 20, 2009 7:50 am    Post subject: Reply with quote

Carbunele ala are si el o anumita suprafata de contact, direct proportionala (printre altele) cu volumul. Cum instalatia nu are in dotare vre-un pitic ce determina clorul ramas in apa dupa trecerea prin primul cartus, marim cantitatea de carbon in speranta de a oxida cat mai mult clor. Ideal ar fi sa-l termine 100% dar ...
Filtrele se schimba datorita colmatarii cu impuritatile de pe conducte, nu ca s-ar consuma intr-un fel.
Nu am apucat sa fac teste privind supravietuirea membranei de osmoza cu carbune suplimentar (cu toate ca Ioan a spus ceva in acest sens), dar pot sa-ti spun ca fara, deci numai cu cartusul din dotare, instalatia a iesit din uz in mai putin de 9 luni.
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
goamanu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 May 2009
Posts: 174
Location: TIMISOARA

PostPosted: Wed May 20, 2009 9:57 pm    Post subject: Reply with quote

Ai dreptate cu suprafata de filtrare. Eu incercam doar sa aflu daca nu este suficient carbunele incorporat, si daca au fost facute teste de eficienta. Pina la urma totul e o loterie, dar, e drept, e bina sa te asiguri. Am sa ma interesez de un prefiltru suplimentar icon_cool
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Thu May 21, 2009 8:27 am    Post subject: salut Reply with quote

Eu am pus un prefiltru dar nu cu carbune activ pentru ca nu ma intereseaza clorul.Din contra, este benefic in cantitati mici iar apa la o pereche de discusi nu se schimba toata odata.Am pus un prefiltru din bumbac si unul de ceramica pentru a retine rugina si alte impuritati de pe coloana.
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Thu May 21, 2009 9:24 am    Post subject: Reply with quote

@dr.discus: clorul este dusmanul no.1 al membranei de osmoza inversa.
Dupa ce in copilarie am pus toti pestii pe spate de la un schimb de apa neinspirat, ma feresc de clor ca de tamaie...
In loc de bumbac (nu potrezeste?) as pune (am si pus defapt) vata de perlon.
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Thu May 21, 2009 1:27 pm    Post subject: Reply with quote

Ba da, potrezeste, si inca cum!
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Thu May 21, 2009 1:46 pm    Post subject: salut Reply with quote

Eu am un filtru special care este format dintr-un cilindru din plastic transparent iar in interiorul lui este un fel mosor de sfoara alba.Nu stiu din ce este dar pare bumbac.Poate ma insel.Se monteaza mai multi cilindri cu diferite materiale filtrante si se pun la reteaua de apa.In ceea ce priveste clorul, nu stiam ca ataca membrana(chiar n-am stiut) dar in acvariu este alta poveste.Eu cand eram pusti puneam bidoane cu apa la declorinat dar acum am 2,5 tone de apa in bazine si ar fi foarte greu.De aceea cand schimb si 1/2 dintr-un bazin bag apa direct de la robinet la aceeasi temp.Mai mor din bacterii fara sa afecteze pestii.Se schimba treaba daca scoti toata apa din bazin.
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Hardware & DIY All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2  Next
Page 1 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group