Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Din nou despre RO.....
Goto page 1, 2  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Apa
View previous topic :: View next topic  
Author Message
bok
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 21 Oct 2008
Posts: 81
Location: BACAU

PostPosted: Mon Oct 27, 2008 1:39 pm    Post subject: Din nou despre RO..... Reply with quote

As dori sa-mi cumpar un unit de osmoza inversa si mai am cateva nelamuriri referitoare la acest subiect.
icon_question Se poate monta aparatul de RO direct la acvariu? Adica sa functioneze ca un filtru permanent , cu o pompa care sa scoata apa din acvariu si sa o introduca in RO-UNIT si apoi , apa care rezulta sa o introduc din nou in acvariu?
Sau aparatul este doar pentru a prepara apa necesara schimburilor partiale?
Ce se va intampla cu apa astfe tratata ,dupa o perioada de timp?
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Mark
DiscusMaster
DiscusMaster


Joined: 06 Oct 2007
Posts: 104
Location: Arad

PostPosted: Mon Oct 27, 2008 6:44 pm    Post subject: Reply with quote

Instalatia de Osmoza Inversa este o instalatie de filtrare a apei sub presiune de 3-6 bari pentru a avea o apa curata cu duritate 0 (zero) sau aproape de zero. Doar aproximativ un sfert din apa ajunge la duritatea asta iar trei sferturi ajunge la canal asa ca nu tine figura ca sa refiltrezi apa din acvariu desi se poate cu ajutorul unei pompe de presiune.
Discusul nu este un peste care se poate creste doar in apa fara duritate insa ii place o apa moale dar in nici un caz zero. Majoritatea dintre noi am ajuns sa achizitionam o astfel de instalatie in momentul cand am ajuns sa avem o pereche reproducatoare unde chear este de ajutor in cazul in care la robinet avem o apa mai dura sau cu o duritate peste 8-10.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
bok
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 21 Oct 2008
Posts: 81
Location: BACAU

PostPosted: Mon Oct 27, 2008 7:05 pm    Post subject: Reply with quote

Mark wrote:
Discusul nu este un peste care se poate creste doar in apa fara duritate insa ii place o apa moale dar in nici un caz zero.


Am inteles.... Ideea era ca as vrea sa le dau ce e mai bun.
Am o pereche de marlboro red , luata de la Onesti si nu ma supar daca o sa depuna icre,sau o sa scoata ceva pui.
Apa din Bacau e cam dura, ultima oara era in jur de 14 dgH , insa nu am mai verificat recent duritatea.
Ideea e,deci, ca e buna osmoza asta inversa, dar doar pentru schimbari partiale de apa.... I got it! icon_idea

Cred ca totusi am sa-mi iau un astfel de aparat, dar as dori unul gen "home use", caci am doar o pereche intr-un acvariu de vreo 70-80 l .

E vreunul de aici ok ,sau as putea gasi in alta parte ceva mai ....mic (ieftin) :
http://homepets.ro/index.php?cPath=22_28_152
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Mark
DiscusMaster
DiscusMaster


Joined: 06 Oct 2007
Posts: 104
Location: Arad

PostPosted: Mon Oct 27, 2008 8:34 pm    Post subject: Reply with quote

Mark wrote:
Discusul nu este un peste care se poate creste doar in apa fara duritate insa ii place o apa moale dar in nici un caz zero.

Aici ar trebui sa specific ca vorbeam despre discusul asta din acvariile noastre ...
Daca te gandesti sa achizitionezi una dintre ele sa ai grija sa aiba membrana din polyamid/polysulfon, numai 150 SP vad ca are.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
bok
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 21 Oct 2008
Posts: 81
Location: BACAU

PostPosted: Mon Oct 27, 2008 9:42 pm    Post subject: Reply with quote

Mark wrote:
sa aiba membrana din polyamid/polysulfon


De ce? E mai fiabila sau face treaba mai buna?
Caci am gasit si pe e-bay cate ceva......
Si cam sunt in dubii de care sa-mi iau!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Mark
DiscusMaster
DiscusMaster


Joined: 06 Oct 2007
Posts: 104
Location: Arad

PostPosted: Tue Oct 28, 2008 6:14 am    Post subject: Reply with quote

Este mai rezistenta cu, conditia sa nu ajunga clorul la ea.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
bok
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 21 Oct 2008
Posts: 81
Location: BACAU

PostPosted: Tue Oct 28, 2008 8:52 am    Post subject: Reply with quote

Aaaaa....si cum sa fac asta ? Apa de la robinet e plina de clor! Daca o las sa se declorifieze ,nu mai am cum sa o introduc in aparat.... icon_frown
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Wed Oct 29, 2008 12:07 am    Post subject: Reply with quote

Aproape toate au un filtru cu carbune activ prin care trece apa inainte de a ajunge la membrana.
Carbunele oxideaza clorul, dar pentru ca e mult clor uneori mai trece si neoxidat, fapt pentru care ar trebuii montat inca un filtru suplimentar cu carbune.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.


Last edited by Ioan on Wed Oct 29, 2008 7:56 pm; edited 1 time in total
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
bok
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 21 Oct 2008
Posts: 81
Location: BACAU

PostPosted: Wed Oct 29, 2008 1:48 pm    Post subject: Reply with quote

sign0201
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
bok
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 21 Oct 2008
Posts: 81
Location: BACAU

PostPosted: Wed Oct 29, 2008 9:56 pm    Post subject: Reply with quote

Inca o intrebare, care am sa o postez aici, sa nu mai deschid un alt topic.
Sa pun in filtrul extern si carbune activ? Are deja din dotare un strat de carbune activ, dar pot sa-l indepartez ...
Am intalnit prin unele surse ca cica carbunele activ ar putea imbolnavi discusii.
Voi aveti carbune activ? Folositi ?
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
elgreco
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 206
Location: Tulcea

PostPosted: Wed Oct 29, 2008 11:40 pm    Post subject: Reply with quote

bok wrote:

Sa pun in filtrul extern si carbune activ? Are deja din dotare un strat de carbune activ, dar pot sa-l indepartez ...

nu mai suplimenta cu carbune activ si scoate-l si pe cel din dotarea filtrului, astfel mai creezi spatiu intr-un sertar pentru filtrarea biologica (siporax) icon_wink .
bok wrote:
Am intalnit prin unele surse ca cica carbunele activ ar putea imbolnavi discusii

carbunele acumuleasa (absoarbe) multe si la un moment dat le elibereaza inapoi in acvariu si atunci e "bucurie" mare pentru pesti.
bok wrote:
Voi aveti carbune activ? Folositi ?

eu personal n-am mai folosit de multa vreme asa ceva. am mai folosit cand suspectam ca apa are ceva "mirodenii" sau in caz de doamne fereste dupa tratamente.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
bok
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 21 Oct 2008
Posts: 81
Location: BACAU

PostPosted: Thu Oct 30, 2008 7:47 am    Post subject: Reply with quote

Multumesc, am sa indepartez carbunele activ.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Thu Oct 30, 2008 7:57 am    Post subject: Reply with quote

Incearca sa pregatesti apa in asa fel incat sa fie buna si sa-si pastreze caracteristicile stabile inainte de a o folosi pentru schimb.
Daca reusesti sa faci asta va trebuii doar sa elimini nitratul din ea cand depaseste concentratia 50-100mg/1l.
Pentru pui ar fi bine sa ai cat mai putin nitrat. 50mg/1L este pentru ei deja mult prea mult.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
bok
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 21 Oct 2008
Posts: 81
Location: BACAU

PostPosted: Thu Oct 30, 2008 11:52 pm    Post subject: Reply with quote

Multumesc !
Am comandat deja un aparat de RO.....sper sa fie multumiti pestanii de el si sa le stimuleze libidoul!
icon_lol
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
viobank
Discusar EROU
Discusar EROU


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 201
Location: BUCURESTI

PostPosted: Tue Nov 04, 2008 8:35 am    Post subject: Reply with quote

si ce faci cu osmozorul?
_________________
schimburi dese de de apa = discusi mancaciosi = discusi mari si frumosi
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Apa All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2  Next
Page 1 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group