Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

APA RETEA/APA OSMOZA
Goto page Previous  1, 2
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Apa
View previous topic :: View next topic  
Author Message
pcmarius
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 04 Mar 2009
Posts: 21
Location: brasov

PostPosted: Tue Mar 10, 2009 3:11 am    Post subject: info Reply with quote

Am o intrebare, stiu ca se llasa apa la decantat 24-48 h pt clor. Am facut test la apa statuta si apa dl robinet si nu era nici o diferenta am facut test si dadea aceleasi valori . Care mai e scopul sa las apa la decantat?
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Tue Mar 10, 2009 8:07 am    Post subject: Reply with quote

Nici unul! Dar daca nu vrei sa te trezesti cu pesti morti, va trebuii sa verifici apa care vine din retea de fiecare data, pentru ca altfel nu poti sa stii daca nu cumva te fericesc cei de la distributia apei cu cadouri nedorite.
Apa trebuie s-o lasi sa stea 2-3 ore ca sa aiba timp sa se decomprime surplusul de gaze dizolvate in ea, din cauza presiunii din conducte. Chiar dac-o schimbi direct din robinet nu are influenta mare asupra pestilor daca-i curata si nu schimbi mai mult de 20%.
Asta nu inseamna deloc ca n-ai putea s-o mai inbunatatesti. Apa buna pentru discusi este moale, (dgH = 4-5°; dKH = 2-3°) usor acida (pH = 5,7-6,8) si contine tanin. (Turba)
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
pcmarius
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 04 Mar 2009
Posts: 21
Location: brasov

PostPosted: Tue Mar 10, 2009 5:12 pm    Post subject: Reply with quote

pai apa mea de la robinet are prp: gh 6 kh 3 pf 7.2. eu las apa 1 zi la decantat in bidon 20l si pun aqua safe. de ieri am inceput sa pun si tetra algium cu turba pt alge. dar ph nu stiu cum sa-l scad
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Tue Mar 10, 2009 8:38 pm    Post subject: Reply with quote

Cu CO2, daca ai plante in acvariu, sau cu turba cumparata de unde se vand articole pentru acvaristica. Eu ti-as recomanda sa-ti faci rost de solutii pentru testat apa, iar daca arata si acelea pH = 7,2, poti sa-l lasi deocamdata asa cum este.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Wed Mar 11, 2009 1:30 pm    Post subject: salut Reply with quote

De ce vrei sa scazi Ph-ul?
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
pcmarius
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 04 Mar 2009
Posts: 21
Location: brasov

PostPosted: Thu Mar 12, 2009 6:10 am    Post subject: Reply with quote

Pai am inteles ca 8 ar cam fi limita max pt discusi.......... iar daca eu am in acvariu 7.2 - 7.6 depinde cum fac schimburile de apa.........nu mai e mult pan la 8.......

Am pus si turba, adica am folosit solutie Tetra Algium ce contine turba....... dar degeaba
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Thu Mar 12, 2009 9:27 am    Post subject: Reply with quote

Daca tii neaparat sa scazi valoarea pH cumpara-ti turba sub forma de granule si lucreaza cu acelea ca au aciditatea mai mare.
Dar trebuie sa stii ca nu-s tocmai ieftine.
Daca tot cauti turba, vezi daca nu gasesti cumva la magazine care vand articole pentru gradinarit. Daca gasesti, vezi sa nu contina adaosuri, ingrasaminte, sau alte chestii. Uita-te sa vezi ce se mentioneaza pe ambalaj. Eventual fa o poza si-ti scriu daca-i buna sau nu.
Daca ai norocul sa gasesti mai multe sortimente fotografiaza-le pe toate, chiar si cu telefonul, dar asa ca sa se poata distinge ce scrie. Sau vezi daca nu exista descrierea pe vreun site. Aceea e mult mai ieftina, dar mai greu de scos taninul din ea, pentru ca se gaseste sub forma de aschii si se colmateaza de nu mai trece apa prin ea. Nu folosi orice turba pentru gradinarit la intamplare ca unele fac mai mult rau decat bine!
PH-ul ei trebuie sa fie in orice caz intre 2 si 4, si sa fie cat mai pura. Va trebuii sa-ti bricolezi o galeata sau un bidon in care sa pui turba, sa torni apa moale peste ea si s-o lasi sa cada printr-un furtun de la inaltime cat mai mare in alt recipient in care se aduna concentratul acid pe care-l vei folosi ca sa potrivesti pH-ul apei de schimb.
Exista metode consacrate de scos taninul din turba pentru gradinarit, dar sunt ceva mai complicate, iar eu nu stiu cat esti de dispus sa te avanti in asa ceva.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Thu Mar 12, 2009 10:40 am    Post subject: salut Reply with quote

Nu inteleg de ce te agiti atat daca nu sunt in bazinul pentru reproducere.Cresc si inmultesc discusi de 10 ani si nu am avut treaba niciodata cu duritatea si Ph-ul in acvariu comunitar.Lucrurile se schimba doar atunci cand ii pui in bazin de reproducere.Periculoase sunt VARIATIILE de ph, nu ph-ul in sine.Cu cat le sufli mai mult in fund si le bagi chimicale daca nu ai ceva experienta, cu atat risti sa-i dai peste cap.
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
florinmacri
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 03 Apr 2008
Posts: 109
Location: Brasov

PostPosted: Thu Mar 12, 2009 1:16 pm    Post subject: Reply with quote

@pcmarius,ai mai primit raspunsuri si in alt topic (Gh,Kh) pe aceeasi tema, iar ca o paranteza iti pot spune ca 500 gr granulat de turba costa aprox. 15 lei (pret de depozit), cantitate pe care o imparti in doua si iti ajunge 6 luni. happy0144
_________________
http://s274.photobucket.com/albums/jj246/florinmacri/
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
PapaKarlo
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 16 Mar 2009
Posts: 130
Location: Chisinau

PostPosted: Mon Mar 30, 2009 9:55 am    Post subject: Reply with quote

Stimati domni... Si eu pe langa voi sper sa reusesc ceva in acest domeniu. Bine pana a ajunge la reproducere las asta in voia Domnului. Daca o fi sa fie... va dati seama ca am sa sar in sus de bucurie. Pana atunci vreau doar sa le creez conditii ca acasa (sau cat posibil ca acasa) Respectiv prima problema am intalnit-o la Aqua. Am un GH sa zicem intre 14 si 19 ca sa nu dau cifre exacte - respectiv ca sa nu urmeze intrebarea cu ce am facut testul. Dupa ceva ganduri mai rele sau mai bune m-am hotarat sa fac o achizitie. Am o recomandare de la cineva sa-mi iau Aqua-medic. Nu e reclama caci inca habar nu am cu ce se papa. Am mai facut o sapatura mica si m-am decis la un easy line 150.

Insa... Omul care urmeaza sa-mi faca "cadou" 11 discusei cu strictete mi-a "interzis" sa-mi iau sistem RO. Motivand ca voi avea doar salturi in apa de PH si de GH. Ca nu le face bine instabilitatea asta stim cu totii. Vreau sa ma ajutati cum sa procedez si cat de grav e sa incerc totusi. (asa cum am citit si mai sus 50% la 50% si care sunt riscurile, daca se poate)

Daca inca nu v-am ametit va rog o propozitie 2 despre reactia plantelor la o apa mai moale + plantamin sau florena la fiecare apa adaugata.

Multumesc, dupa primul raspuns convingator fug la magazin. icon_redface
_________________
The journey gives us true plasure, not the destination!


Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Mon Mar 30, 2009 12:03 pm    Post subject: Re: salut Reply with quote

Sfatul meu este sa nu te complici.Cresc discusi de multi ani in apa de la canal cu o duritate care se apropie de 20.Pentru cresterea lor nu au nevoie de apa moale, pentru reproducere este altceva.Esti incepator, nu trebuie sa te complici.Nici eu n-o fac dupa 10 ani cu discusi.In acvariul comunitar stau si cresc frumos 20 de discusi cu apa din retea iar la o saptamana le schimb un sfert din apa cu apa direct de la retea dar cu aceeasi temperatura.Este foarte riscant sa te joci cu ph-ul asa ca nu incerca.
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Mon Mar 30, 2009 12:14 pm    Post subject: Reply with quote

Un RO nu strica la casa omului, mai ales daca are discusi si-l bate gandu' de a avea si pui de la ei. Nu-ti doresc sa afli pe pielea lor si banii tai cum este cand se joca unii pe la apa de retea, cand s-ar putea ca proportia de 1:1 sa fie insuficienta.
Masoara parametrii apei si daca se inscriu (prin masuratori repetate!) in limite rezonabile, adica un pH<7,5 gH<12-14 2<gK<7, osmozorul nu este o urgenta.
Cam in aceleasi tolerante lucreaza si plantele. Este adevarat ca la un pH slab acid si o apa mai moluta se vor simti mai bine, dar cine stie ce salturi spectaculoase nu vei avea.
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
PapaKarlo
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 16 Mar 2009
Posts: 130
Location: Chisinau

PostPosted: Mon Mar 30, 2009 12:30 pm    Post subject: Reply with quote

Incep sa inteleg... usor, usor... La o alta verificare facuta cu minutiozaitate (atat cat permit testele separate Tetra) am obtinut: (apa de la retea)
dGH - 14
dKH - 8
si PH - 7,5 usor spre 8

Sa inteleg ca se vor simti bine, adica mai bine decat daca fac vre-o dandana si scap indicele asteade sub control.
_________________
The journey gives us true plasure, not the destination!


Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Mon Mar 30, 2009 1:32 pm    Post subject: Reply with quote

pH-ul cam mare. Nu-i bai, daca producatorul de la care iei pestanii are aceleasi valori. Daca te bate gandul sa bagi produse de import, s-ar putea sa ai surprize neplacute.
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Apa All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2
Page 2 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group