Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Teste apa.

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Apa
View previous topic :: View next topic  
Author Message
robert18
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 02 Mar 2008
Posts: 123
Location: Satu Mare

PostPosted: Sun Jan 11, 2009 7:34 pm    Post subject: Teste apa. Reply with quote

Buna,am facut niste teste de apa la robinet si in acvariu valorile sunt:
la robinet :
Gh - 11
Kh - 6
Ph - 7-7,5

In acvariu :

Gh - 9
Kh - 5
Ph - 7-7,5
No3 - 50 mg/L
No2 - 0

Ce parere aveti?
Numai bine si pesti sanatosi!!!
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Sun Jan 11, 2009 8:56 pm    Post subject: Reply with quote

Par OK valorile, desi daca ar fi ceva mai putini nitrati nu cred ca se supara nimeni. icon_smile Acum depinde si de sursa de apa sa nu aiba si alte "ingrediente magice" nemasurabile cu kit-uri de acvaristica. Dar daca pestii se simt bine ar trebui sa fie in regula.
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
robert18
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 02 Mar 2008
Posts: 123
Location: Satu Mare

PostPosted: Sun Jan 11, 2009 9:03 pm    Post subject: Reply with quote

Si eu cred ca no3 este cam mare,dar voi face schimburi de apa mai des,dar intrebarea mea ar fi,daca tin apa intr-un bidon de 40 l la declorinat 48 ore ,in care pun aquatan si il incalzesc cu un termoplonjor inainte de al baga in acvariu e bine?Daca bine stiu....schimburi dese.....cheia marilor succese:P ,dar mie mie frica sa tot schimb din apa ,sau nu am de ce?
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Sun Jan 11, 2009 11:19 pm    Post subject: Reply with quote

robert18 wrote:
..dar intrebarea mea ar fi,daca tin apa intr-un bidon de 40 l la declorinat 48 ore ,in care pun aquatan si il incalzesc cu un termoplonjor inainte de al baga in acvariu e bine?


E bine. Desi 24h sunt suficiente. Sa folosesti si o pompa de aer sa ventileze apa in bidon. Aquatanul nu e neaparat necesar sa-l adaugi in bidon daca-l motivul pentru care-l utilizezi e doar neutralizarea clorului, pentru ca oricum o sa fie eliminat.
robert18 wrote:
Daca bine stiu....schimburi dese.....cheia marilor succese:P ,dar mie mie frica sa tot schimb din apa ,sau nu am de ce?


Cat timp apa e libera de contaminanti si paraziti si se apropie cat mai mult ca parametrii de ceea ce ai in bazin nu are de ce sa-ti fie frica sa schimbi orice cantitate de apa. Sau ti-e frica ca e uda? icon_lol
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Mon Jan 12, 2009 12:22 am    Post subject: Re: Teste apa. Reply with quote

robert18 wrote:
Ce parere aveti?
Ar trebuii sa afli cat nitrat ai in apa de la robinet, ca daca si acolo ai 50mg/L poti sa tot schimbi apa degeaba.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
robert18
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 02 Mar 2008
Posts: 123
Location: Satu Mare

PostPosted: Mon Jan 12, 2009 10:43 am    Post subject: Reply with quote

Voi masura indata ce anjung acasa,pe la 5 dupamasa.Dupa ce am facut testul va anunt.....sunt curios
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Apa All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group