It is currently Thu Mar 28, 2024 3:26 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 86 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Next
Author Message
 Post subject: Cu desen si fara...
PostPosted: Mon Sep 10, 2012 11:55 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Dec 18, 2011 10:50 pm
Posts: 258
Location: Alba Iulia
M-am hotarat sa imi prezint si eu acele "oratanii" care imi plac cel mai mult.
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Dupa cum o sa observati acolo sunt 2 feluri de discusi.Cei cu desenul dezvoltat au origini cunoscute mie si pot sa spun ca sunt red turqoise dar cei fara desen nu stiu ce sunt.Parintii lor au fost diferiti ca si culoare si desen dar stapanul lor mi-a spus ca au fost frati.Mi-ar prinde bine umpic de ajutot in stabilirea unui nume pentru ei :lol: .


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Cu desen si fara...
PostPosted: Tue Sep 11, 2012 12:02 am 
Offline
User avatar

Joined: Sun Dec 18, 2011 10:50 pm
Posts: 258
Location: Alba Iulia
Si inca niste poze
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Asta e red turquoise-ul a carui parinti i-am vazut si puii au pastrat caracteristiciile lor...
Image
Iar asta nu stiu ce e.Masculul era un fel de blue turquoise sau briliant T si mama era un fel de brun cu foarte putine irizatii albastre dar cica erau frati proveniti din aceeasi parinti.Deci ce ar putea fii?
Image
Am 11 bucati din acest fel dar o parte sunt aproape fara nici o dunga albastra si restul au desenul mai pronuntat dar nu integral .


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Cu desen si fara...
PostPosted: Tue Sep 11, 2012 12:23 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 9:42 pm
Posts: 1785
Location: Busteni - Prahova/Brasov
andreiburnete wrote:
Mi-ar prinde bine umpic de ajutot in stabilirea unui nume pentru ei :lol: .
Nu te incrancena cu botezatul. :lol: Ai vreo imagine cu perechea?

_________________
Album
Video
Discusi, filtre, oua de artemia, astaxantina
0723663680

"It never ceases to surprise me at the infinite capacity of the human mind to resist the introduction of useful knowledge." Thomas Raynesford Lounsbury


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Cu desen si fara...
PostPosted: Tue Sep 11, 2012 8:41 am 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
andreiburnete wrote:
...si mama era un fel de brun cu foarte putine irizatii albastre..
pai tot "un fel de brun" sunt si ei, purtatori de gene de RT. In timp, zonele albastre se vor extinde si se vor mai accentua. Sunt niste hibrizi frumosi, placuti privirii, dar nerecomandati a fi selectati pentru reproducere.

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Cu desen si fara...
PostPosted: Tue Sep 11, 2012 9:20 am 
Offline
User avatar

Joined: Sun Dec 18, 2011 10:50 pm
Posts: 258
Location: Alba Iulia
Ciprian Marcu wrote:
andreiburnete wrote:
Mi-ar prinde bine umpic de ajutot in stabilirea unui nume pentru ei :lol: .
Nu te incrancena cu botezatul. :lol: Ai vreo imagine cu perechea?
Nu am, dar o sa incerc sa fac rost de una.O sa cer acordul stapanului sa i fotografiez, prima data si apoi o sa pun o poza.
ADX wrote:
andreiburnete wrote:
...si mama era un fel de brun cu foarte putine irizatii albastre..
pai tot "un fel de brun" sunt si ei, purtatori de gene de RT. In timp, zonele albastre se vor extinde si se vor mai accentua. Sunt niste hibrizi frumosi, placuti privirii, dar nerecomandati a fi selectati pentru reproducere.
Eu banuiesc faptul ca femela este un trow back, cum am mai citit in ceva topic aici pe forum iar puii incep sa ii mosteneasca trasaturile.Totusi eu sunt curios sa vad cum evolueaza in timp iar daca rabdarea imi permite, desi cum ai spus nu este recomandat, o sa pastrez pe cei care sunt "bruni" sa vad ce pui ies din ei. Sunt cei mai vigurosi si sanatosi din toti cati am avut pana acum, iar parintii lor la un moment dat au fost atat de neglijati incat aproape ca erau sa dea coltul, dar nu se lasau si depuneau in continuu si scoteau pui la temperatura camerei. Puii acestia sunt salvati de mine dintr-o astfel de ponta, si nu s-au imbolnavit niciodat iar de mancat mananca orice ajunge in acvariu.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Cu desen si fara...
PostPosted: Tue Sep 11, 2012 10:59 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Brunii sunt cei mai rezistenti ca si varietate de discus.Se si reproduc cel mai usor chiar si in apa cu duritate 15.Acum 10-12 ani toata lumea fugea de ei la noi in tara desi erau cei mai ieftini discusi, dar acum au revenit ca si "trend".


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Cu desen si fara...
PostPosted: Tue Sep 11, 2012 1:19 pm 
Offline

Joined: Sun Aug 26, 2012 8:11 am
Posts: 255
Location: Cluj/Sopron
Dupa parerea mea, acesti pui in majoritate o sa aibo o culoare intermediara intre brown si royal blue, la unii se vede si o tendinta spre red alenquer. Asta este numai o parere, insa clar nu se poate spune, fiindca din proportia ochi/corp se vede ca sunt mult mai tineri decat cei red turqoise.
Am mai vazut un caz, cand am dat la cineva 6 bucati brown 11 cm proveniti din leopard. Peste o jumatate de an nu vroiam sa cred ce leoparzi s-au format din ei. Sunt linii care se coloreaza in timp mai indelungat.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Cu desen si fara...
PostPosted: Tue Sep 11, 2012 1:48 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Apr 02, 2011 10:53 pm
Posts: 618
Location: Oradea RO
Buna
Ma intereseaza sistemul tau de filtrare, ai putea sa imi dai si mie niste detalii despre el?si eu am ceva in genul si vreau sa-l inbunatatesc ca sa zic asa.
mersi si scuze de off-topic dar nu iti merge pm-ul.

_________________
CEA MAI IMPORTANTA PERSOANA ESTI TU,CEL MAI IMPORTANT TIMP ESTE PREZENTUL IAR CEL MAI IMPORTANT LUCRU ESTE IUBIREA


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Cu desen si fara...
PostPosted: Tue Sep 11, 2012 10:17 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Dec 18, 2011 10:50 pm
Posts: 258
Location: Alba Iulia
Am avut casuta plina. Ai pm.
Albino wrote:
Dupa parerea mea, acesti pui in majoritate o sa aibo o culoare intermediara intre brown si royal blue, la unii se vede si o tendinta spre red alenquer. Asta este numai o parere, insa clar nu se poate spune, fiindca din proportia ochi/corp se vede ca sunt mult mai tineri decat cei red turqoise.
Am mai vazut un caz, cand am dat la cineva 6 bucati brown 11 cm proveniti din leopard. Peste o jumatate de an nu vroiam sa cred ce leoparzi s-au format din ei. Sunt linii care se coloreaza in timp mai indelungat.
Sa stii ca este chiar invers. Cei red turquoise sunt mai tineri cam cu 2 saptamani deci diferenta de varsta este neglijabila. Nu stiu sa spun de unde diferenta asta la ochi.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Cu desen si fara...
PostPosted: Wed Sep 12, 2012 7:10 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Apr 02, 2011 10:53 pm
Posts: 618
Location: Oradea RO
da am primit mesajul pe pm, multumesc.

_________________
CEA MAI IMPORTANTA PERSOANA ESTI TU,CEL MAI IMPORTANT TIMP ESTE PREZENTUL IAR CEL MAI IMPORTANT LUCRU ESTE IUBIREA


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 86 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group