It is currently Thu May 02, 2024 4:41 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 56 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
Author Message
 Post subject: Re: Tree of changes - 390 l
PostPosted: Sat Mar 23, 2013 9:31 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Mar 13, 2010 1:22 am
Posts: 1037
Location: orastie-hd
frumos...dar unde sunt discusii?

_________________
AM CRESCUT SI INMULTIT ALTUMI ORINOCO


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Tree of changes - 390 l
PostPosted: Sat Mar 23, 2013 10:32 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Jan 22, 2013 2:52 pm
Posts: 44
Location: craiova
nyko27 wrote:
frumos...dar unde sunt discusii?

sunt la masa separat. tocmai servesc cina :)

_________________
acvariul si pestanii mei: http://www.discus-club.ro/phpBB3/viewtopic.php?f=10&t=5586&start=0


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Tree of changes - 390 l
PostPosted: Sun Mar 24, 2013 1:09 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Dragosdiscus wrote:
Plantele consuma O2 si elibereaza CO2 zi si noapte, prin procesul de respiratie...
Oare?!
Asa o fi?
La ce naiba ma mai chinui eu sa le dau ziua CO2, daca ele, in loc sa-l foloseasca, il elibereaza? :o :?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Tree of changes - 390 l
PostPosted: Sun Mar 24, 2013 1:39 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Jan 22, 2013 2:52 pm
Posts: 44
Location: craiova
Dragosdiscus wrote:
andrei_dum2008 wrote:
Pentru ca ai foarte putine plante in acvariu si de aceea fac urat. Intai faci un acvariu f bine plantat apoi bagi discusii.

Plantele consuma O2 si elibereaza CO2 zi si noapte, prin procesul de respiratie. Prelucrarea CO2 prin procesul de fotosinteza, ce are ca produs secundar O2, tine practic de hranire si este dependenta de energia luminoasa (solara in natura). Asa ca, in conditiile unui acvariu bine plantat dar deficitar in aerare, ai toate sansele ca in cursul noptii sa pierzi toti pestii (cei dependenti de O2 dizolvat in apa), oxigenul fiind consumat de vegetatie.

andrei_dum2008 wrote:
pompa de valuri isi face treaba deasupra si un surface skimer care face apa cristal sus (facilitand schimbul de o2 si co2).

Schimbul de gaze este in dublu sens: se dizolva O2 si se cam elibereaza CO2. Cu cat aerarea este mai intensa, cu atat pierderea de CO2 mai mare.
andrei_dum2008 wrote:
Noaptea Co2 oprit.

Mare atentie la aceasta precizare. Perfect ar fi un pH controller ...
...[/quote]


de belea comentariul lui Dragosdiscus :lol: :lol: :lol:

PROBABIL EL CREDE CA SE AFLA IN SALONUL DE TERAPIE INTENSIVA UNDE PLANTELE SUNT OAMENII CARORA LE ADMINISTREAZA O2 :idea:

_________________
acvariul si pestanii mei: http://www.discus-club.ro/phpBB3/viewtopic.php?f=10&t=5586&start=0


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Tree of changes - 390 l
PostPosted: Mon Mar 25, 2013 6:49 pm 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
Quote:
PROBABIL EL CREDE CA SE AFLA IN SALONUL DE TERAPIE INTENSIVA UNDE PLANTELE SUNT OAMENII CARORA LE ADMINISTREAZA O2 :idea:

...sau, poate asa i-au spus profesorii la facultate, Dragos fiind ing. silvicultor ;)

Acelasi lucru il stiam si eu de la "botanica", si anume ca procesul de respiratie al plantelor (= consum de O2) este continuu. In timpul zilei, prin procesul de fotosinteza, care are un cu totul alt mecanism, se elibereaza mult mai mult O2 decat se consuma. De asemenea, in bilantul intregii zile, O2 produs prin fotosinteza este este net superior CO2 rezultat din respiratie.

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Tree of changes - 390 l
PostPosted: Tue Mar 26, 2013 3:06 pm 
Offline

Joined: Thu Feb 18, 2010 12:50 pm
Posts: 172
Location: Targoviste
Multumesc Adi!
Sunt totusi surprins ca aceste aspecte sunt cvasinecunoscute, pentru ca la facultate numai s-au tratat la alt nivel; ceva cunosteam deja de prin scoala generala sau cel tarziu liceu.
Bag de seama ca pe @andrei_dum2008 tot nu l-am convins, desi am purtat o discutie pe PM. Reproduc mesajul pe care i l-am trimis, cu speranta ca poate, totusi, ma va crede cineva :D
"Cu cateva exceptii, toate formele de viata au nevoie de O2. Inclusiv plantele, astfel ca si ele sunt consumatoare de O2. Procesele de oxidare intracelulara conduc la CO2 si energie. Pe scurt, consuma O2 si elibereaza CO2, analog omului, porcului si pestilor. Asta se numeste respiratie.
Partea cu procesarea CO2 prin fotosinteza, se numeste hranire. Ca plantele consuma CO2 si produc O2 se invata la clasa IV-a. Mai incolo aflam ca plantele si-au ales ca sursa de carbon CO2 din atmosfera. Alegere neinspirata pentru ele, esentiala pentru noi. CO2 inseamna pe la 2% din atmosfera, pe cand in sol, desi participarea C este foarte variabila, ramane incomensurabil mai mare.
Astfel ca, procesand CO2 pentru obtinerea carbonului, ramane in plus O2-ul.
Am incercat sa-ti explic cat mai simplu. Pentru mine sunt chestii banale, de la sine intelese: sunt inginer silvic. Asa ca, pana la urma, ai putea sa ma crezi pe cuvant."

_________________
Hope for the best, expect the worst.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Tree of changes - 390 l
PostPosted: Wed Mar 27, 2013 10:08 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Jan 22, 2013 2:52 pm
Posts: 44
Location: craiova
am inteles ;)

_________________
acvariul si pestanii mei: http://www.discus-club.ro/phpBB3/viewtopic.php?f=10&t=5586&start=0


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Tree of changes - 390 l
PostPosted: Thu Apr 04, 2013 9:36 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Jan 22, 2013 2:52 pm
Posts: 44
Location: craiova
A venit primavara si pe stada mea ... bine cu precipitatii abundente insa si cu cateva plantute noi (unele inca se aclimatizeaza).


Hottonia palustris inflorita semn ca vine primavara clar :)


Image


Rotala walichii “long leaf" si Rotala sp. Vietnam

Image

Rotala sp. Pearl mini

Image

Red myriophyllum (Myriophyllum tuberculatum)

Image

Am chemat si o cartita care peste noapte a facut putina ordine deoarece parvula incepea sa imbatraneasca. Am facut un mic test .

Image

o noua incercare gazon : Elatine hydropiper

Image

Ammania bonsai

Image

Cryptocoryne parva si Barclaya longifolia (inca suferinda)

Image

Rotala sp butterfly

Image

Fissidens fontanus (Phoenix Moss)

Image

_________________
acvariul si pestanii mei: http://www.discus-club.ro/phpBB3/viewtopic.php?f=10&t=5586&start=0


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Tree of changes - 390 l
PostPosted: Fri Apr 05, 2013 12:09 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri Feb 19, 2010 1:27 am
Posts: 1199
Location: onesti-bacau
superbe imagini... :good2:

_________________
pluteste drept inainte, si daca pamantul pe care-l cauti nu exista inca, fii sigur ca Dumnezeu il va crea intr-adins pentru a-ti rasplati indrazneala(regina Izabela catre Cristofor Columb)
Image


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Tree of changes - 390 l
PostPosted: Thu May 23, 2013 8:48 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Jan 22, 2013 2:52 pm
Posts: 44
Location: craiova
Dupa luni de zile de asteptari astazi am introdus 3 discusi (din cei aprox 40 pusi la ingrasat) mai maruti in plantat. Plantele nu sunt taiate pentru photo dar o sa-mi fac timp zilele astea. Noul gazon Elantine hydropiper a inceput sa se intinda binisor dupa o luna (am avut doar un pot micut) luand locul Parvulei. Mi-am luat si doua neoane giesemann si parca parca perleaza si mai bine plantutele.

Sper ca plantele sa se dezvolte la fel de bine ca si pana acum chiar daca am bagat o parte din golani. Ce sa fac incerc marea cu degetul cum spuneti voi dar... nu ma pot abtine. Asta imi doresc un colt de natura si discusi (preferatii mei).

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

_________________
acvariul si pestanii mei: http://www.discus-club.ro/phpBB3/viewtopic.php?f=10&t=5586&start=0


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 56 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group