It is currently Sun May 19, 2024 12:55 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 60 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
Author Message
 Post subject: Re: König des Aquariums
PostPosted: Tue Mar 19, 2013 11:21 pm 
Offline
User avatar

Joined: Thu Nov 04, 2010 5:30 pm
Posts: 206
Location: Galati
O sa fac maine poze. Astazi m-au speriat un pic piticii. Dimineata stateau intr-un colt, negri de suparare si respirand cam precipitat.
Le-am dat mancare, au ciugulit sfiosi un pic si au revenit in aceeasi postura.
Am facut un schimb de apa cam de 1/3 din apa si nimic.
Nu intelegeam reactia sau mai bine zis lipsa ei. In seara de dinainte erau curajosi, s-au plimbat in tot acvariul iar acum ...
In fine, ca sa nu va mai tin in suspans, se pare ca-i deranja lumina de la fereastra pentru ca imediat ce am tras jaluzelele, au inceput iar sa misune/ciuguleasca lemnele.
Au mancat pana li s-au umflat burticelele si respirau repede. Am facut curatenie si i-am lasat in pace.
Abia astept sa-i vad maine. :)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: König des Aquariums
PostPosted: Fri Mar 22, 2013 7:08 pm 
Offline
User avatar

Joined: Thu Nov 04, 2010 5:30 pm
Posts: 206
Location: Galati
Din comoditate am facut doar filmulete:)
Filmuletul e facut la cateva minute dupa ce puii au servit masa. In mod normal, dupa masa fac si o aspirare/schimb de apa.




Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: König des Aquariums
PostPosted: Tue Apr 09, 2013 7:39 pm 
Offline
User avatar

Joined: Thu Nov 04, 2010 5:30 pm
Posts: 206
Location: Galati
dupa 2 saptamani si un pic, dupa cum scria si dsg aici:
viewtopic.php?f=10&t=2469&p=52822&sid=3e01a3df9d11ba149d920d795049de0d#p52822
blue nhamuda f2 in 400l, dimineata, inaintea mesei :


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: König des Aquariums
PostPosted: Tue Apr 09, 2013 8:19 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Aug 16, 2010 5:31 pm
Posts: 1204
Location: tg mures
Arata foarte bine, se pare ca ai si lumina naturala(e bine pentru micsorarea facturii electrice),daca ar fi intr-un loc mai intunecos si ai avea o iluminare cu leduri ,exista proiectoare cu led rgb (daca caut gasesc si firma) la ~95 de lei,lumina acestora filtrata prin plantele de suprafata si crengi are aspectul razelor solare in selva inundata, asa i-ai pune si mai bine in valoare , impresia de biotop ar fi mai puternica, mie imi place oricum


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: König des Aquariums
PostPosted: Tue Apr 09, 2013 9:12 pm 
Offline
User avatar

Joined: Thu Nov 04, 2010 5:30 pm
Posts: 206
Location: Galati
Da, urmeaza si un capac, lampa cu leduri, ceva care sa imbrace muchiile acvariului ....
Posibil si un fundal inchis la culoare pe exterior ca sa nu se mai vada si furtunele.
Cum vi se par puiutii ? Se vede vreo diferenta ?
Mie mi se pare ca deja se vede o tenta de albastru in lumina naturala, starea lor normala fiind un gri deschis, dungile isi fac aparitia la excitatii iar la indigestii se inchid la culoare si stau cu spatele spre mine :D.
Sunt vreo 2 mai mici care nu prea au treaba cu mancatul. Adica vin cu ceilalti cand le dau mancare dar iau din mixtura si apoi o scuipa, se uita mai mult dupa lemne si pe substrat si ciugulesc la nimereala. Insa mananca artemia, adica le vad si lor burticile pline dar mai rar si nu de la mixtura spre deosebire de ceilalti care sunt mancaciosi si-mi ciupesc si degetele.
Toti refuza granulele, dar o sa iau niste tetra discus pe care o sa le inmoi in apa mujdei cu usturoi si sper sa-i pacalesc. Asa am facut cu ceilalti. :)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: König des Aquariums
PostPosted: Fri Apr 12, 2013 6:00 pm 
Offline
User avatar

Joined: Thu Nov 04, 2010 5:30 pm
Posts: 206
Location: Galati
Inca o concluzie, le este mai bine la pui la 30-31 grade decat la 27-28, sun mai vioi, mai mancaciosi. :)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: König des Aquariums
PostPosted: Sat Jun 22, 2013 12:55 am 
Offline
User avatar

Joined: Thu Nov 04, 2010 5:30 pm
Posts: 206
Location: Galati
Piticii la prima ora a diminetii-foame mare, si un pic din prima masa. Blue Nhamunda (vreo 10), Blue Turquoise (4) si Blue Cobalt(6).

BT si BC mananca orice, repede si in cantitati mari si recupereaza rapid handicapul de varsta.
BN se pare ca-s un pic mai sclifositi, exista mari diferente de marime intre ei, cei mai mici par prostuti si cu vederea mai slaba. :D
Din prima serie de BN am ramas doar cu 5 din cauza unor schimburi de apa efectuate de catre colegi in lipsa mea. Se pare ca apa rosie nu le prieste salbaticilor.
Setupul arata ca naiba sau aproape ca naiba, dar va fi remodelat dupa ce mai cresc puiutii. O sa dispara buretii, echipamentul nu va mai fi atat de ostentativ la vedere, mai apar ceva pietre si dispar o buna parte din plante.
Capacul inca lipseste, la fel mobilierul, fundalul si materialul care va acoperi muchiile acvariului (lipitura).
Am pus crengute de stejar si cu frunze uscate si cu frunze verzi.
In afara de faptul ca s dragute si indragite de salbaticii acvariului ca loc de relaxare, cunoaste careva efectul frunzelor verzi in apa?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: König des Aquariums
PostPosted: Sat Jun 22, 2013 9:16 am 
Offline
User avatar

Joined: Fri Feb 19, 2010 1:27 am
Posts: 1199
Location: onesti-bacau
:good:

_________________
pluteste drept inainte, si daca pamantul pe care-l cauti nu exista inca, fii sigur ca Dumnezeu il va crea intr-adins pentru a-ti rasplati indrazneala(regina Izabela catre Cristofor Columb)
Image


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: König des Aquariums
PostPosted: Mon Jul 01, 2013 9:30 am 
Offline
User avatar

Joined: Thu Nov 04, 2010 5:30 pm
Posts: 206
Location: Galati
Ce varianta preferati ? De mentionat ca varianta 3 e filmata ziua, seara arata mai bine.
1
http://www.youtube.com/watch?v=7GGQT_kTmLw
2
http://www.youtube.com/watch?v=AiUwbQTJBuo
3
http://www.youtube.com/watch?v=Wk0dFFLH2oo
Urmeaza capac si coltare.

Uitam sa multumesc autorului lampii cu leduri, multumesc frumos Jane !


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: König des Aquariums
PostPosted: Mon Jul 01, 2013 10:52 am 
Offline
User avatar

Joined: Fri Feb 19, 2010 1:27 am
Posts: 1199
Location: onesti-bacau
cred ca a doua varianta. alterneaza zonele luminate cu cele umbrite...mi se pare mai ok a doua varianta.

_________________
pluteste drept inainte, si daca pamantul pe care-l cauti nu exista inca, fii sigur ca Dumnezeu il va crea intr-adins pentru a-ti rasplati indrazneala(regina Izabela catre Cristofor Columb)
Image


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 60 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group