It is currently Thu May 02, 2024 2:08 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 60 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
Author Message
 Post subject: Re: König des Aquariums
PostPosted: Mon Jul 01, 2013 11:13 am 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 6:30 pm
Posts: 447
Location: Tulcea
A doua varianta!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: König des Aquariums
PostPosted: Mon Jul 01, 2013 2:08 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Mar 03, 2010 2:39 pm
Posts: 2412
Location: ARAD
Eu aştept colţarele care cu siguranţă vor schimba exteriorul acvariului.
În interior (părere personală) m-aş axa pe o buturugă mai masivă şi mai ramificată (viţa-de-vie mi se pare cam uniformă şi firavă), tot aşa suspendată - poate într-un colţ şi nu pe mijloc, iar ca nisip aş merge pe cel fin de culoare albă sau bej.
PS. Discuşii imi plac mult. Să crească mari şi frumoşi!

_________________
"Deschide cartea, ca să înveţi ce au gândit alţii; închide cartea ca să gândeşti tu însuţi."Octavian Goga
viewtopic.php?f=10&t=2724
viewtopic.php?f=10&t=8323


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: König des Aquariums
PostPosted: Mon Jul 01, 2013 10:45 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Mar 27, 2011 5:07 pm
Posts: 1094
Location: Zalau
Mie personal imi place oricare varianta, depinde ce vrei sa vezi.
Incet-incet se contureaza un acvariu foarte frumos.
Bafta!

_________________
"Aproape toti oamenii pot face fata adversitatilor, dar daca vrei sa testezi caracterul cuiva, da-i puterea." -A. Lincoln


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: König des Aquariums
PostPosted: Wed Jul 03, 2013 11:29 am 
Offline
User avatar

Joined: Thu Nov 04, 2010 5:30 pm
Posts: 206
Location: Galati
Multumesc frumos pentru opinii.
Din pacate filmuletele nu redau fidel imaginea reala + la varianta 3 am facut greseala de a filma cu jaluzelele trase, lasand astfel ca lumina soarelui sa diminueze efectul lampii.
Cea mai de efect, pentru acvariu in general, pare combinatia verde-alb, idem pentru comfortul pestilor. Insa pare o lumina slab, mai degraba utila ca si lumina de veghe.
Combinatia rosu-alb, scoate in evidenta culorile pestilor si buturuga, ofera o mai buna vizibilitate in cadrul acvariulii dar fara impactul general dat de nuanta de verde.
Cred ca varianta 3 ma imbraca cel mai bine intrucat ofera atat impactul general la prima vedere a acvariului, exista zone umbroase pentru comfortul pestilor, zone de rosu si alb pentru culoare. Singura problema la acesta varianta ramane eliminarea luminii naturale si folosirea strict a neoanelor pentru iliminatul biroului.
Vizavi de buturuga, nisip. Farmecul acvariului ar trebui sa fie asigurat de frumusetea pestilor ajunsi la maturitate si de ideea de salbaticie. Nisipul alb ar da mai bine, dar mi se pare un pic mai nenatural decat cel ales de mine. Buturuga e clar 100% naturala si sigur are echivalenta in arealul natural. Puteam sa aleg alte tipuri si alte forme dar am fost pe teren, am ales si am folosit ce mi a sarit in ochi in acel moment. O schimbare radicala va putea fi facuta, dar intr un viitor mai indepartat. Idem pentru nisipul alb. Sigur exista in natura zone cu substrat deschis la culoare, dar a trebuit nu doar sa fiu fidel ideii de la care am plecat, dar un factor a fost si putinta de a gasi materialele in timp util.
Inca o data, multumesc frumos pentru ajutor.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: König des Aquariums
PostPosted: Fri Aug 16, 2013 7:12 pm 
Offline
User avatar

Joined: Thu Nov 04, 2010 5:30 pm
Posts: 206
Location: Galati
Postez doua filmulete, unul la 3 luni si unul la 5 luni de cand au poposit discusii in acvariu.
La 3 luni pentru ca atunci mi-am primit cadoul de ziua mea, cativa blue cobalt si blue turquoise. Initial puii de blue nhamunda erau in mare parte mai mari sau cam la fel cu salbaticii.
Evolutia lor a fost insa diferita. Salbaticii mananca cumpatat si interactioneaza cu mediul, cerceteaza nisipul, frunzele buturuga. Domesticii nu au nici un stre si mananca precum scalarii ;).
Cel mai bine se vad culorile seara, dar inca nu am avut inspiratia sa vad si filmulet.
Domesticii au o evolutie aproape uniforma, toti mancaciosi si cu forme rotunde, salbaticii au o paleta larga de marimi, unii fiind foarte mari, altii foarte mici. Dar pentru ca toti vin la mancare si nu manifesta alte simptome dubioase nu ii voi sacrifica.
Dar iata si filmuletele:
https://www.youtube.com/watch?v=DHoJmWGLTK0
https://www.youtube.com/watch?v=43HjQfSNDsI


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: König des Aquariums
PostPosted: Sat Aug 17, 2013 12:53 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 22, 2011 2:57 pm
Posts: 1020
Location: Craiova
Frumusei foc...bafta in continuare.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: König des Aquariums
PostPosted: Wed Aug 21, 2013 11:51 am 
Offline
User avatar

Joined: Thu Nov 04, 2010 5:30 pm
Posts: 206
Location: Galati
In acest context:
Image
Image
daca vreau sa pun o imagine in spatele acvariului (pe exterior) ca sa nu se mai vada furtunele si peretele, care din aceste poze s-ar preta ? Ori mai bine merg pe o singura culoare, albastru sau negru ?
1
Image
2
Image
3
Image


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: König des Aquariums
PostPosted: Wed Aug 21, 2013 12:53 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Aug 16, 2010 5:31 pm
Posts: 1204
Location: tg mures
Eu as alege 2 sau 3 dar la marimea asta e putin dificil de pronuntat , parca 3 merge mai bine pe fondul discusilor care-I ai


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: König des Aquariums
PostPosted: Sun Oct 06, 2013 9:37 pm 
Offline
User avatar

Joined: Thu Nov 04, 2010 5:30 pm
Posts: 206
Location: Galati
https://www.youtube.com/watch?v=9fURaRefB6c
Puiutii mei:
- san merah, la o luna de cand sunt la mine si vreo 3 de viata- cred, oricum sunt ultima achizitie
- blue nhamunda, cei mai batrani pui din acvariu, dar in curand vor fi cei mai mici...desi mananca, chiar daca nu cu aceeasi pofta ca fratii lor domesticiti
- red turquoise,
- blue cobalt, cand i -am adus erau la fel de mici ca puiii de san merah, mai mici decat puii de blue nhamunda.
Vechime setup= aproximativ 9 luni.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: König des Aquariums
PostPosted: Mon Oct 14, 2013 1:04 pm 
Offline
User avatar

Joined: Thu Nov 04, 2010 5:30 pm
Posts: 206
Location: Galati
De aseara am devenit tatal unei fetite de 2,7 kg ! :)


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 60 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group