It is currently Fri May 03, 2024 11:59 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 7 posts ] 
Author Message
 Post subject: Discus aquarium setup
PostPosted: Sun Jun 20, 2010 10:13 pm 
Offline

Joined: Sun Feb 21, 2010 2:08 am
Posts: 17
Location: Oradea
Cele mai recente filmari cu acvariul meu de discusi.

Cateva detalii:
- 250l - 100 x 50 x 50
- Filtru extern cu urmatoarele medii de filtrare: 2 l Sera Siporax, 2 l Eheim Mech, 2 l Eheim - Substrat + un Filtru intern pentru filtrarea mecanica
- Incalzitor EHEIM Jager 250W
- Lumina 1 x 30W Power Glo
- Pompa aer Tetratect APS 400
- Fundal negru
- Radacini naturale
- Interval de lumina 12:00 - 14:00 / 16:00 - 00:00

Si in curand voi pune ceva pietris fin si cateva frunze uscate si voi incerca sa ii dau o tenta de biotop. Pentru ca apa o am deja galbuie bine, natural fara adaos de orice fel de solutii.

Ca si prezentare sunt urmatoarele doua filmari, in prima o prezentare generala si in a doua momentul cand discusii se infrupta dintr-un cub de larve rosii.





Astept pareri


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discus aquarium setup
PostPosted: Sun Jun 20, 2010 10:45 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 4:13 pm
Posts: 269
Location: Mioveni Arges
foarte frumos amenajat si pestisori frumosi si curajosi :d bafta si tot asa...

_________________
If it was easy, everybody would be doing it.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discus aquarium setup
PostPosted: Mon Jun 21, 2010 11:46 am 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
Salut. Imi place setup-ul, astept si poze cu el finalizat, dar unii dintre discusi sunt cam ramasi in urma cu cresterea ...poate ca ar trebui sa faci o selectie.

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discus aquarium setup
PostPosted: Mon Jun 21, 2010 12:04 pm 
Offline

Joined: Sun Feb 21, 2010 2:08 am
Posts: 17
Location: Oradea
ADX wrote:
Salut. Imi place setup-ul, astept si poze cu el finalizat, dar unii dintre discusi sunt cam ramasi in urma cu cresterea ...poate ca ar trebui sa faci o selectie.


Da aseara deja am renuntat la 3 BD care erau mai ramasi in urma. E normal nu toti se dezvolta la fel, deaia am avut 15, 16 si la final vor ramane doar vreo 8. Dar mai este pana cand vor fi maturi deocamdata majoritatea care sunt acolo i-am crescut de cand erau cat 50 de bani si se simt ff bine si nu au fost nici macar 1 data bolnavi.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discus aquarium setup
PostPosted: Fri Jun 25, 2010 3:04 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Sa ai grija la culoarea nisipului, ca daca-i prea alb vor pali, iar daca-i prea intunecat se vor intuneca si culorile pestilor. Eu incep sa cred ca pestii nu-si adapteaza doar culorile, ci chiar si contrastul culorilor la mediul lor inconjurator. Nisip alb presarat cu lemn intunecat? Dar o data cumparat, nu-l mai poti inapoia daca nu-i potrivit. Il poti amesteca cu nisip mai inchis la culoare, sau il inlocuiesti. Cu ani in urma, cand aveam postere cu plante in spatele acvariilor, erau si pestii mai viu colorati decat daca puneam o singura culoare uniforma.
Am un acvariu in care am lasat algele sa creasca pe pereti si erau pestii prea intunecati. Am acoperit fundul cu niste placi albe si le-au disparut partial culorile si desenul. Acum am sub acvariu folie decorativa de culoare bruna, iar de pe geamul din spate am razuit algele cu o lama de cuter, in forme neregulate, serpuite. Culorile si desenul au reaparut cu contrast mai mare. Lumina si culorile din jur au efect puternic asupra pestilor.

Alte detalii si foto: aici


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discus aquarium setup
PostPosted: Fri Jun 25, 2010 3:06 pm 
Offline

Joined: Sun Feb 21, 2010 2:08 am
Posts: 17
Location: Oradea
Sunt foarte frumosi discusii lui -Ioan- e adevarat. Acum eu in acvariu am decat culori inchise. Lemne, fundal negru si in spate si pe laterale, apa cat se poate de galbena de la taninul din lemne. Nisipul tot nu e indicat nici in situatia asta sa fie alb? sa incerc sa il amestec alb cu dala clasic sau cu ceva pietris maroniu? sau sa pun doar ceva pietris maroniu ?! Iar frunzele care vor urma in acvariu, nu vor dauna apei in sensu ca vor putrezi si cred ca nu prea voi putea sifona de ele... ?!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discus aquarium setup
PostPosted: Fri Jun 25, 2010 3:29 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Pietris ar fi bun, ca poate fi separat usor de nisip daca nu da rezultatul dorit. Se pot folosi si placi de şist, din acelea care se folosesc la acoperisuri pentru cladiri.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 7 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group