It is currently Thu Mar 28, 2024 4:02 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 12 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: Un alt inceput
PostPosted: Thu Mar 17, 2016 4:17 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue May 12, 2015 12:33 pm
Posts: 125
Location: Zalau
Va salut dragi colegi!

Asa cum vedeti si titlul topicului ma "mananca" si pe mine sa mai am cateva bazine in casa si binenteles ca motivul este sa fac si pesti frumosi, cu ajutorul vostru.

Deoarece unul din colegi mi-a dat o idee unde as putea sa fac si eu cateva bazine, sper sa nu se supere ca i-am furat ideea (aproape si titlul topicului).

Locuiesc intr-un apartament in bloc si apartamentul este pe doua nivele. La etajul superior am o baie unde as putea sa-mi confectionez un rastel, dar relativ cu dimensiuni reduse ca si inaltime si latime, (la latime poate se aproba inca un metru de catre sefa mea, dar deocamdata iese din discutie).
Locul ar fi asa: inaltimea maxima = 1.75m, latimea = 1m, adincimea 0.45m.
Ca sa va faceti o idee despre ce vorbesc in poza de mai jos am facut o schita cu ceva cote la ce m-am gandit eu.

Image

Dupa cum observati chiar deasupra vor veni doua cuburi de aproximativ 100l (pentru cate o pereche de carasi :P), iar sub cele doua cuburi doua acvarii cu lungimea de aprox. 100 cm si latimea de 45-50cm...la intaltime astept sfaturi cum sa le fac si cum ar fi cel mai util fiind vorba de cresterea puilor pana pe la 10 cm. De la 10cm vor intra la apa mare in bazinul de 450 litri, care in scurt timp va deveni steril si populatia se va reduce/selecta.

Lasand gluma la o parte cuburile vor fi cuburi de reproducere, cel putin unul iar celalalt pentru puii scosi de la parinti, pentru o vreme (daca vor fi, si aici voi cere alte sfaturi binenteles, dar toate la momentul lor).

Ma gandeam sa fac rastelul din teava rectangulara de 30x30mm cu grosimea peretelui de 2-3mm, sa vad ce gasesc in oraselul nostru. Daca considerati ca este nevoie de ceva mai rigid astept opinia voastra.

O alta intreare ar fi (nevand rastel pana acum) care ar fi distanta minima dintre teava rectangulara si partea superioara al acvariului deoarece am nevoie de spatiu pentru mentenanta si scoaterea/introducerea pestilor (eu m-am gandit la un 20 cm...).

Va multumesc pentru citirea acestui topic si am convingerea ca ajutorul va veni si impreuna cu voi am sa reusesc finalizarea acestui proiect cu bine.

Va doresc toate cele bune!

_________________
"Nu tot ceea ce poate fi numărat contează şi nu tot ceea ce contează poate fi numărat." - A. Einstein


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Un alt inceput
PostPosted: Fri Mar 18, 2016 3:23 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Ai vazut rastelul meu Sabin.Este dublu ca lungime fata de cel pe care vrei sa-l faci si mie mi se pare foarte practic.Si la mine inaltimea bazinelor este de 45cm si teava de 3cm.Distanta de jos pana la primul bazin la mine este de 10cm.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Un alt inceput
PostPosted: Fri Mar 18, 2016 3:31 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Mar 03, 2010 2:39 pm
Posts: 2412
Location: ARAD
Ce filtrare vei folosi??

_________________
"Deschide cartea, ca să înveţi ce au gândit alţii; închide cartea ca să gândeşti tu însuţi."Octavian Goga
viewtopic.php?f=10&t=2724
viewtopic.php?f=10&t=8323


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Un alt inceput
PostPosted: Fri Mar 18, 2016 9:31 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri Feb 26, 2010 9:27 pm
Posts: 347
Location: Brasov
Nu prea iese masuratoarea daca lasi spatiu si jos
Calculul este simplu
30(grosimea profilului metalic)+10(cel mai subtire polistiren)+450 (inaltimea unui acvariu)+150(spatiul de manevra)+30+10+450+150+30+10+150=1470
Asta iti face ca inaltimea ultimului rand de acvarii sa fie 1750-1470=380 (poti sa il faci de 400 mm dar o sa iei 20mm din spatiul de 150mm pana la 1750mm inaltimea maxima pe care ai spus-o)
Calculul a fost realizat cu distanta de 150mm pentru bagat si scos pesti si accesorii din acvarii si fara spatiu sub acvariul de la nivelul cel mai de jos.

Sau nu am inteles eu cum este cu inaltimea maxima de 1750mm??

_________________
"Cand esti mort, nu stii ca esti mort. Este greu doar pt ceilalti.
La fel si cand esti prost."
Phillippe Geluck


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Un alt inceput
PostPosted: Sat Mar 19, 2016 7:04 pm 
Offline

Joined: Sat Aug 04, 2012 3:34 pm
Posts: 319
Location: Brasov

_________________
"Satisfacerea unei pasiuni oarecare inseamna fericire."
Stendhal


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Un alt inceput
PostPosted: Sat Mar 19, 2016 7:37 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 9:42 pm
Posts: 1785
Location: Busteni - Prahova/Brasov
Dupa cum ti-a scris si Septi, trebuie sa tii cont de latimea barii, blatul pe care sta acvariul etc. atunci cand calculezi numarul de polite si spatiul ce ramane pentru acvarii si mentenanta.

Spre exemplu, aici lemnul pe care se sprijina acvariile este cu 10cm mai in spate fata de peretele din fata al acvariilor, tocmai pentru a optimiza spatiul pentru manipulat si inaltimea bazinelor( a fost brainstorming ingineresc :lol: ). Daca ar fi fost in fata ar fi "mancat" 5cm pe inaltime si ar fi fost mai greu de umblat in bazine.

http://www.discus-club.ro/cpg14x/displa ... 316&pos=26

http://www.discus-club.ro/cpg14x/displa ... 316&pos=27

_________________
Album
Video
Discusi, filtre, oua de artemia, astaxantina
0723663680

"It never ceases to surprise me at the infinite capacity of the human mind to resist the introduction of useful knowledge." Thomas Raynesford Lounsbury


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Un alt inceput
PostPosted: Sat Mar 19, 2016 9:28 pm 
Offline

Joined: Sat Aug 04, 2012 3:34 pm
Posts: 319
Location: Brasov
Acuma am vazut ca in filmuletul meu este un decalaj de cateva secunde intre imagine si sunet, dar sper sa intelegi ce am vrut sa-ti spun.
Septi are foarte mare dreptate in calcule, dar daca in loc de bara de 3 cm folosesti cornier de 3 cm si sub acvarii pui un placaj de cca. 2,5 cm mai castigi cativa centimetri.
Rafturile mele sunt facute din cornier de 3 cm picioarele din cornier de 4 cm.
Rafturile nu sunt sudate de picioare, sunt prinse cu suruburi 8 buc/ raft.
Au fost facute in 1994 si in 22 de ani nu am avut nici un fel de probleme cu ele.

_________________
"Satisfacerea unei pasiuni oarecare inseamna fericire."
Stendhal


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Un alt inceput
PostPosted: Sun Mar 20, 2016 11:38 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue May 12, 2015 12:33 pm
Posts: 125
Location: Zalau
@Catalin, multumesc. Vineri am fost sa debitez teava patrata 30x30x2mm. Inainte am facut toate calculele si a rezultat urmatoarele acvarii (din pricina spatiului foarte limitat :evil: ): 2 buc. acvarii ~110 litri cu dimensiunea 450x500x500mm (destinatia - cuburi de reproducere si vor veni chiar deasupra rastelului) , 1 buc acvariu `~225 l cu dimensiunea 450x1000x500 mm (acesta va veni chiar jos teava pe pardosea si acvariul peste PAL+polistiren), iar al 3-lea acvariu ~190 litri 380x1000x500mm acesta va veni chiar la mijloc (sper sa imi ajunga inaltimea de 38cm dar... nu am incotro).

@reisz-medre sincer inca nu stiu. Am luat in considerare si cel pe care il folosesti tu prin acvariile tale dar nu prea stiu ce si cum sta treaba cu astea in plus acvariile fiind si asa "mici" nu as vrea sa mai fur din interior. Cea mai plauzibila pentru mine ar fi bolborositoarele mari (filtru intern cu burete), cele pe care si Catalin le foloseste. Dar aici astept, orice sugestie este binevenita :). A trei-a optiune ar fi filtre externe, nu duc lipsa de ele, am vreo 3 care stau prin debara gata de actiune.
Chiar va rog dragi colegi sa dati cu parerea, dar mentionez ca intentia este sa fac shimburi zilnice, masive, de apa pana cand pestii ajung la 12-13cm. Daca efectuez shimburile asa des isi are rostul o filtrare biologica mare?
@reisz-medre as cere un mic ajutor/sfat de la tine. Doresc sa gauresc acvariile cam pe la 10cm de la fund pentru a face glolirea mai usor si repede. Este oare de ajuns sa folosesc la aceste acvarii sticla de 6mm? Mai ales ca vreau sa dau si o gaura de 30mm? Eventual acea latura sa fie de 8mm?
Am vazut la acvariile tale ca au in "adaptor" pe sticla de acvariu dupa care vine cotul de 90 grade (adaptorul acela infiletat si cu ajutorul caruia fixezi practic teava in/pe acvariu- cum se numeste aceasta piesa?)

@septi, masuratoare nu a iesit, practic asteptam sugestii la schita. Pana la urma primul acvariu va veni exact la 7cm de pardosea(30 teava, 20 PAL + 20 polistiren)... Golirea nu este o problema deoarece spatiul se afla la etaj si daca e problema asa fac instalatia sa fie bine (ma omoara nevasta daca fac santier din cauza acvariilor).

@ancy, multumesc pentru filmulet am inteles foarte bine. Pestii sunt foarte frumosi.

@Ciprian Marcu pana la urma am facut eu calculele sa fie bine…doar sunt inginer..daca nu dau bine ma las de meserie. Dilema mea a fost sa impart acvariile in asa maniera sa poata fi folosit la maxim, dar totodata sa nu am inaltime prea mica la ele. Astfel toate acvariile vor avea inaltimea de 45cm doar cel din mijloc de ~190 l va avea 38 cm inaltime. Sper sa fie OK, vom vedea pe parcurs.
De lemn am avut o oarecare retinere, nu ma intreba de ce. Acel rastel de lemn chiar arata foarte bine, si bine lucrat, felicitari.

Pana la urma rastelul are 108cm latime :). Deci interiorul rastelului are 102 cm. Este la sudat urmeaza sa il curat, grunduit si vopsit saptamana viitoare, sper sa il sudeze asa cum a promis. Dupa care dau comanda la sticla si urmeaza lipirea lor, colantarea instalatiile...eh ai e de lucru.

Ape limpezi!

_________________
"Nu tot ceea ce poate fi numărat contează şi nu tot ceea ce contează poate fi numărat." - A. Einstein


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Un alt inceput
PostPosted: Wed Mar 23, 2016 12:28 am 
Offline

Joined: Mon Nov 23, 2015 10:22 pm
Posts: 40
Location: constanta
uite ceva sa te ajute :
http://aqua-life.ro/pvc/flansa-trecere-tank-union-32-mm
la capete bagi teava de 32 si pleci spre scurgere.
tot pe site la nenea gasesti si site de protectie si etc.
mai ieftin gasesti flansele astea la romstal da sub alta denumire ceva piese pt rezervoare. partea proasta ca la alea de la romstal pe interior adica in partea din acvariu nu prea poti monta sita, o sa vezi de ce.
la bsr.ro eu am gasit cel mai bun pret la pvcu, robineti teava,,etc


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Un alt inceput
PostPosted: Wed Mar 23, 2016 12:59 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue May 12, 2015 12:33 pm
Posts: 125
Location: Zalau
marinik wrote:

:ThankYou:
Mariane, mersi mult de informatie, cand vin la Constanta te caut sa-ti vad "piscina"...cam in doua saptamani ;).

_________________
"Nu tot ceea ce poate fi numărat contează şi nu tot ceea ce contează poate fi numărat." - A. Einstein


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 12 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group