It is currently Thu May 02, 2024 10:18 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 19 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: Mi-am refacut putin acvariul ...
PostPosted: Wed Jun 30, 2010 4:05 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 23, 2010 12:46 am
Posts: 273
Location: Bucuresti
Este inca la inceput, mai am nevoie de ceva lemne pentru partea dreapta a bazinului, plantele trebuia sa isi revina si sa inceapa sa imi umple "golurile". Lotusul (momentan un pui prin spatele bazinului) trebuie sa isi "lanseze" frunze la suprafata (vreau sa imi umbreasca partea stanga a bazinului), pistia vreau sa faca radacini mari, echinodorusii trebuie sa puna si ei monopol pe partea lor de bazin. Mai vreau un autocolant pe spate(o culoare inchisa). Din alt film este pigeonul dar el nu va pleca niciodata de la mine fiind primul meu discus.

Este un compromis intre plante, discusi si incercarea de a sugera un biotop.

Va astept cu pareri fie ele pozitive sau negative.

http://s645.photobucket.com/albums/uu17 ... l%20setup/


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mi-am refacut putin acvariul ...
PostPosted: Wed Jun 30, 2010 5:25 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Asa cum e acum arata bine, dar din ce am dedus tu vrei ca plantele sa se dezvolte si sa introduci lemne si in partea dreapta.
Discusii nu sunt genul de pesti care sa se strecoare printre plante si o sa ai surpriza ca in curand sa stea doar intr-o mica parte a acvariului acolo unde vor gasi ceva spatiu liber.
Plantele din prin plan nu prea au ce cauta acolo.
Ce as face eu in locul tau? As lipi autocolantul, as lasa vallisneria sa se intinda pe peretele din spate si echinodorusul sa ocupe coltul din stanga dar nu le-as amesteca. As da cu coasa in fata sa ramana nisipul gol si as renunta la ideea de a mai baga lemne in partea dreapta.
Oricum arata bine si ai un punct solid de plecare si cum gusturile nu se discuta...nu-i frumos ce e frumos ci e frumos ce-mi place mie.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mi-am refacut putin acvariul ...
PostPosted: Wed Jun 30, 2010 6:11 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
De ce ne ceri parerea? Crezi c-ai facut ceva gresit? Vrei sa ne placa noua, sau sa-ti placa tie?
Daca vrei sa ne placa noua, va trebuii sa ne intrebi intai si sa faci vreo 200 de acvarii, ca sa multumesti macar o parte din privitori. Daca nu cresti odata cu acvariile tale n-or sa-ti placa niciodata.
Eu as zice: "Asta-i acvariul meu.", gandind: "Asa-mi place mie." Comentariile, daca chiar ii place cuiva sau nu, in mod deosebit, vor aparea si ele. As alege din ele idei care-mi plac si as schimba cate ceva. Cu timpul o sa-ti apara unele aspecte bune, altele mai putin, iei forfecuta de unghii si mai ciupesti pe ici-colo, sau scoti substratul si-l schimbi, dar pentru asta va trebui sa astepti pana afli lucruri care te determina sa faci pasii mai mari sau mai mici. Cineva dintre noi a scris cu catva timp in urma ca n-ar vrea sa reproduca un biotop, pentru ca nu-i place deloc cum arata. Eu intreb: cat dureaza pana incepe sa-ti placa un biotop urat, nu pentru cum arata, ci pentru ce reprezinta?
Nu cred ca vrei sa-ti cer sa-ti faci acvariul asa cum imi place mie, nu-i asa?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mi-am refacut putin acvariul ...
PostPosted: Wed Jun 30, 2010 7:09 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 23, 2010 12:46 am
Posts: 273
Location: Bucuresti
Ma intereseaza parerile pentru ca din ele imi pot alege ce mi se potriveste mie. Analizez, pun in balanta si daca imi place ce rezulta pun in practica. Un biotop veritabil nu cred ca voi putea realiza(cel putin nu de curand)... am ajuns la concluzia ca el nu se refera doar la estetica bazinului ci tine de tot intregul. Acum ma multumesc cu un compromis. Imi place mie(aproximativ, mai am de lucrat la el) si pesti se simt bine (am 2 perechi de scalari in bazin, ambele mi-au depus in decurs de 2 zile).

Partea cu lemnele in dreapta era sub semnul intrebari si deja cade, vreau sa las spatiu de crestere plantelor. Referitor la plantele din fata(sunt pui de echinodorus) mi-am propus sa le las sa se indraveneasca putin si apoi le voi gasi alta destinatie(nu neaparat acvariul meu).
Numai bine


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mi-am refacut putin acvariul ...
PostPosted: Wed Jun 30, 2010 7:30 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Ioan C. wrote:
Daca vrei sa ne placa noua, va trebuii sa ne intrebi intai si sa faci vreo 200 de acvarii, ca sa multumesti macar o parte din privitori.

Exista un anumit aranjament dictat de niste reguli stricte bazate pe principiul estetic Zen care iti da impresia de spatiu. Daca amenajezi un acvariu tinand cont de acest principiu, va arata intotdeauna bine deoarece senzatia de frumos creata va fi dictata de subconstient.
Amano isi amenajeaza acvariile tinand cont de aceste reguli si inca nu am vazut pe nimeni sa nu ramana uimit de frumusetea lor.
Tezeu... arunca o privire asupra unor opere ale marelui artist Amano si sigur te va inspira. E bine ca vei scoate echinodorusii din fata caci au si discusii nevoie de o plaja unde sa pasca in liniste granulele, nu sa se chinuie sa le sufle din boscheti.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mi-am refacut putin acvariul ...
PostPosted: Wed Jun 30, 2010 8:27 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Amanao nu face decat sa inunde peisaje terestre. Din acvariile lui lipsesc doar porumbeii si caprioarele. Carari, poiene, pasuni, arbori, toate-s prezente intre peretii de sticla. Pestii par straini acolo.
Nici macar atata atentie nu ne acorda incat sa ne intrebe daca n-avem sa-i dam niste indrumari. Face tot singur si nu-i pasa de noi. :(

PS
Cand apare prima pagoda de plastic? Sau mi-a scapat ceva si o fi si aparut deja pe undeva?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mi-am refacut putin acvariul ...
PostPosted: Wed Jun 30, 2010 8:32 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 11:39 pm
Posts: 324
Location: BUCURESTI
Ioan C. wrote:
Amanao nu face decat sa inunde peisaje terestre. Din acvariile lui lipsesc doar porumbeii si caprioarele.

Genial! LOL


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mi-am refacut putin acvariul ...
PostPosted: Wed Jun 30, 2010 9:58 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Pai...nimic din ce recream noi in acvariu nu exista in natura.
In Amazon apa este mereu tulbure de nu se vede nimic mai departe de 2 metri, unde sunt plante ele sunt de un singur fel pe o suprafata mare, in diferite stadii de evolutie, putrefactie sau eflorescenta, lemnele sunt acoperite de aluviuni sau alge pline de sedimente...
In natura materia moarta acopera o mare parte din substrat in special in zonele cu ape statatoare sau unde curgerea e lenta.
Oare cine vrea in acvariu un colt autentic?
Eu ma refeream la un aspect placut dar nu extravagant, ceva ce pare real, nu kitsch. Cred ca asta urmareste si Amano.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mi-am refacut putin acvariul ...
PostPosted: Wed Jun 30, 2010 11:55 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 10:02 am
Posts: 1173
Location: Bucuresti
Mie imi place ceea ce ai facut.
Arata bine.

Felicitari.

_________________
Image
http://aquascaping.acvaristic.ro


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mi-am refacut putin acvariul ...
PostPosted: Thu Jul 01, 2010 12:39 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 23, 2010 12:46 am
Posts: 273
Location: Bucuresti
Multumesc, chiar acum am mai facut mici modificari , am mai strans plantele din "prin plan" si am sa pun si autocolantul....


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 19 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group