It is currently Sun May 19, 2024 1:28 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 87 posts ]  Go to page Previous  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next
Author Message
 Post subject: Re: Cum schimb eu apa la discusi
PostPosted: Thu Aug 05, 2010 10:52 am 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
filips, iti voi sterge orice postare lipsita de continut.

Ti s-a cerut sa-ti sustii afirmatiile, si anume cum ca pe teava de apa potabila vine, din cand in cand, o concentratie de metale grele atat de mare, incat sa omoare pestii din acvariu, daca faci un schimb de apa mai mare de 1/4 din volum. Iti va fi foarte usor, tinand cont de faptul ca lucrezi in domeniul medical si ca monitorizezi aceste concentratii.

....................
p.s. de acord in totalitate cu ce spune drdiscus in ultimul post, asta incercam si eu sa scot in evidenta mai sus, cand afirmam ca
Quote:
Intoxicatia cu metale grele se produce prin cumularea in timp, in organism, a acestora si nu pentru ca vine un val de metale grele "pe retea"

...constat insa ca anumite mituri sunt foarte greu de inlaturat.

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Cum schimb eu apa la discusi
PostPosted: Thu Aug 05, 2010 1:18 pm 
Offline

Joined: Tue Jul 20, 2010 3:13 pm
Posts: 35
Location: BRAILA
Auzi ,tu nu ai dreptul sa-mi ceri mie nimic,daca vreau sa-ti raspund bine daca nu te multumesti cu ce primesti.
In nici un caz daca esti administrator nu ai dreptul sa cenzurezi o postare care nu contine limbaj trivial,doar pentru ca ti-am spus ca nu ai inteles nimic,asta e parerea mea si trebuie sa o iei ca atare,nu te-am jiignit cu nimic .
Mai ales daca esti adm. nu prea ar trebui sa intervii in discutiile forumistilor decat daca e cazul sa denatureze discutia,rolul tau este sa mediezi discutiile nu sa intervii preferential pentru ratingul personal.
Imi pare rau dar tu ar trebui sa incurajezi discutiile libere si opiniile separate pentru a se confrunta aici,de aceea este forum ''Liber'' sau nu?
Eu nu mai am ce comenta pe acest forum cu asa administrator! Rusine! Jos cenzura!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Cum schimb eu apa la discusi
PostPosted: Thu Aug 05, 2010 1:58 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 10:02 am
Posts: 1173
Location: Bucuresti
Cred ca se face o confuzie.
Daca este admin, inseamna ca nu ar trebui sa-si spuna punctul de vedere?
Pana la urma cu totii avem ceva in comun.
Nu esti obligat sa dai raspunsuri dar din moment ce faci o afirmatie, parerea mea e ca trebuie sa vii si cu dovezi ca sa fie credibila.
Eu cred ca incurci forumurile.Daca ai fi fost pe alt forum, probabil ca ti s-ar fi dat cu flit din prima si nu ti s-ar fi acordat sansa sa vii cu dovezi.
Mie imi pare rau ca s-a ajuns la asa ceva.

Numai bine.

_________________
Image
http://aquascaping.acvaristic.ro


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Cum schimb eu apa la discusi
PostPosted: Thu Aug 05, 2010 3:13 pm 
Offline

Joined: Tue Jul 20, 2010 3:13 pm
Posts: 35
Location: BRAILA
Ma vad nevoit sa intervin, dar daca asa stiti voi sa vorbiti aici chiar ca imi pare rau ca m-am logat.
Cu flit sa dai la cine iti permite si uite de ex. aici la tine ar fi trebuit sa intervina adm.
De inteles am inteles rolul adm. si sunt perfect de acord ca el sa participe la discutii, mai ales daca are ce spune, dar daca detine controlul forumului sa se abtina de la a manipula postarile care nu-i convin si sunt adresate lui.
Iar despre afirmatiile mele, au fost cat se poate de argumentate si intelegeai daca citeai mai sus si observai si tonul ironic si superior al adm. cu care mi s-a adresat in scris, iar pentru faptul ca unii nu sunt de acord cu ce am zis nu da voie nimanui nici chiar adm. forumului sa cenzureze postarile ,cu totii trebuie sa respectam regulile forumului mai ales ca nu am folosit cuvinte jignitoare.
Referitor la metalele astea nenorocite pentru care am inceput discutia asta tampita,
sunt de aceeasi parere cu drdiscus ca boala rasucirilor poate fi din cumulul metalelor grele de-a lungul timpului dar poate avea si etiologie parazitara la nivelul sistemului nervos central.
Iar daca se afla in cantitate mare, da, ii pot omara in cel mai scut timp prin (intoxicare) ca si cu Cl sau pesticide, ceea ce se intampla foarte rar doar printr-o contaminare involuntara sau poluare in zona respectiva, ori accidental, dar nu este exclus.
Eu nu am vrut decat sa trag un semnal de alarma ca aceste metale grele exista atat in apa, cat si alimente si sunt f. periculoase iar in timp,...
P.S. provoaca toate tipurile de cancer.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Cum schimb eu apa la discusi
PostPosted: Thu Aug 05, 2010 3:52 pm 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
Ca sa incheiem aici mica abatere de la subiect, precizez urmatoarele:
- nu cenzurez numai cuvintele triviale ci si obraznicia;
- forumul nu este liber ci se supune, atat unor reguli scrise, cat si unor reguli nescrise, care tin, in general, de bunul simt. Nu spun ca le-ai incalcat in litera lor, dar ai o atitudine care lasa de dorit. O sa consider ca este doar o ratacire temporara, de aceea, tinand cont si de faptul ca ai nevoie de ajutor pentru a-ti pregati un setup in care sa nu-ti mai moara pestii, poti posta in continuare pe forum.
- ai inteles gresit cand ai considerat ca ti-am dat un ultimatum ca sa prezinti datele pe care ai sustinut ca le ai si pe baza carora ai facut niste afirmatii. Din toata discutia asta am constatat insa si faptul ca esti intr-o grava eroare in ceea ce priveste semantica unor cuvinte si expresii din limba romana.

In consecinta, daca vrei sa te retragi, fa-o in liniste, daca vrei sa continui sa postezi pe forum, fa-o cu respect fata de ceilalti membri.
Daca insa, o sa continui sa te mai adresezi (mie, sau altora) cu expresii gen "Auzi ,tu nu ai dreptul sa-mi ceri mie nimic,daca vreau sa-ti raspund bine daca nu te multumesti cu ce primesti", cu toata parerea de rau iti spun ca nu o sa mai putem continua dialogul pe acest forum.

Ok, si acum o rugaminte generala: Haideti sa ne intoarcem la subiect.

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Cum schimb eu apa la discusi
PostPosted: Thu Aug 05, 2010 4:08 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
@ADX, ai uitat sa scrii la urma "capisi ?"


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Cum schimb eu apa la discusi
PostPosted: Thu Aug 05, 2010 9:27 pm 
Offline

Joined: Tue Jul 20, 2010 3:13 pm
Posts: 35
Location: BRAILA
Nu cred ca este cazul sa ma corectezi tu gramatical , ca daca ne comparam la anii de scoala tu nu ai vacanta cata scoala am eu.
Si nu vedeti ca sunteti doar cativa aici care purtati discutii ,am impresia ca asa ia-ti alungat pe toti cu mica voastra gasca ,introvertita.Nu vedeti ca multi doar fac comert pe acest forum si nu se baga in discutii cu voi.Acum am inteles ,nu au cu cine sa poarte o discutie profesionista,de fapt cine sunteti voi si ce studii in domeniu aveti sa dati sfaturi.
Iar despre sfaturile de ce au murit discusii ca de fapt de asta am intrat aici sunteti slabuti,nu am inteles nimic de la voi.
La revedere!Capisi!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Cum schimb eu apa la discusi
PostPosted: Thu Aug 05, 2010 10:07 pm 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
La revedere, filips!
Imi pare rau ca nu te-am putut ajuta prea mult.

...o ultima observatie, ca sa nu spui ca ne parasesti chiar fara sa fi invatat nimic de la noi: "ia-ti alungat" se scrie "i-ati alungat".

In rest, toate cele bune!

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Cum schimb eu apa la discusi
PostPosted: Thu Aug 05, 2010 10:18 pm 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
Mai postez inca o data, pentru a marca faptul ca ne intoarcem la subiectul de baza al topicului si va rog ca in continuare sa faceti referire numai la acest subiect.

Tragand, deci, linie, o prima ipoteza, conform careia nu ar fi chiar indicat sa facem schimburi masive, direct de la retea este cea expusa de catre Ioan (al carei adept sunt si eu) si anume expansiunea unui gaz, care, la nivelul branhiilor, poate produce oarece deranj...

Alte ipoteze, mai avem?

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Cum schimb eu apa la discusi
PostPosted: Thu Aug 05, 2010 10:38 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 11:39 pm
Posts: 324
Location: BUCURESTI
@filips:
1. Esti deja ,,pe camp,,!
2. Ceea ce spui in legatura cu metalele grele este numai partial adevarat! Iar procentul discusilor omorati de metale grele este extem de mic! Rezultatele intoxicatiei cu metale grele sunt studiate in cea mai mare parte in laborator. Oricat ar fi de vechi, infundate, etc, tevile, cantitatea de metale grele care exista in apa potabila este sub minimum statistic la noi! Iar decantarea sau ,,vechimea,, nu rezolva in niciun fel problemele!
Nu crea panica in legatura cu o tema care deocamdata nu isi gaseste aplicabilitatea decat la nivel teoretic!

@drdiscus:
Schimb apa ca si tine de foarte multa vreme (exceptand 2 acvarii din motive obiective)! Personal, teroretic, singurul risc este cel al socului termic iarna. Altfel nu am vazut sa fie vreo problema cu pestii! Din contra, cu mult mai veseli par!
Este totusi un rsic pe care l-am asumat datorita lipsesei de spatiu pt depozitarea apei dar si ...lenei probabil! Acelasi risc pe care mi-l asum si cand hranesc discusii cu tubii, tot persoal neavand nicio problema (pt mine hranirea cu hrana vie va ramane mereu varianta preferata).
Dar cum sunt controverse in legatura cu ambele probleme, nu pot sa sfatuiesc pe nimeni sa faca acelasi lucru!
In rest, total de acord cu tine!


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 87 posts ]  Go to page Previous  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group