It is currently Fri May 03, 2024 9:54 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 29 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3
Author Message
 Post subject: Re: osmozor defect?
PostPosted: Wed Mar 17, 2010 8:45 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Filtrul meu de osmoza scoate dgh sub 1 in conditiile in care la robinet am dgh 16-18 .In instructiuni scrie ca membrana se strica in momentul in care din osmozor nu mai curge apa sau curge foarte putina . Deasemenea scrie ca filtrele trebuiesc schimbate anual :mrgreen: dar daca imi scoate in continuare apa buna nu inteleg de ce as face lucrul asta .La mine filtrul functioneaza cam de 1,5 ani dar debitul a scazut doar cu putin .

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: osmozor defect?
PostPosted: Wed Mar 17, 2010 9:09 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Un osmozor de la denerle m-a tinut ca. 10 ani, pana am rupt reductia filtrului fin. L-am folosit fara filtrul acela si la scurt timp a inceput sa-mi livreze permeat cu 3°dGH-100µS/cm , dupa ce avea inainte ca. 20µS/cm.
dragos wrote:
.In instructiuni scrie...ca filtrele trebuiesc schimbate anual :mrgreen: dar daca imi scoate in continuare apa buna nu inteleg de ce as face lucrul asta.
Carbunele are doar rol de catalizator care oxideaza clorul mai repede si nu se consuma, deci nu trebuie schimbat. Filtrul fin trebuie schimbat cel mai tarziu cand se reduce drastic (sub 50%) volumul permeatului. E totusi mai bine sa fie schimbat si mai devreme. Producatori dau informatii orientative pentru ca nu cunosc conditiile in care foloseste fiecare utilizator instalatia.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: osmozor defect?
PostPosted: Wed Mar 17, 2010 4:30 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Asta pe care il am eu are in total 5 cartuse filtrante : Unul de carbune activ , 2 pt prefiltrare inainte de membrana de osmoza ,unul cu membrana de osmoza si unul mic dupa membrana de osmoza care are rolul sa scoata eventualele chestii care mai trec prin membrana de osmoza (de exemplu diversele mirosuri care ar fi eventual in apa ).

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: osmozor defect?
PostPosted: Wed Mar 17, 2010 5:46 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
dragos wrote:
...unul cu membrana de osmoza...
Se afla in acelasi tub in care se gaseste membrana? Membrana are lungimea egala cu a celor mai raspandite, adica ca. 28-30cm?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: osmozor defect?
PostPosted: Wed Mar 17, 2010 11:06 pm 
Offline

Joined: Mon Feb 22, 2010 1:56 am
Posts: 12
si osmozorul meu este la fel ca cel al lui dragos. imi aduc aminte ca acum 1 luna si ceva osmozorul meu nu mai curgea deloc. fiind folosit doar de 5 luni, m-am gandit ca problema este in alta parte si mi-am bagat ghearele in el. acum imi dau seama ca s-ar putea sa se fi stricat membrana. exista un fel de conector de forma dreptunghiulara care face legatura intre membrana si ultimul filtru din filtrul de dupa membrana (cel de gust si miros). am observat ca apa ajungea in aceasta piesa, dar nu mai iesea=>am bagat mesterul Manole mainili in el, l-am desfacut, nu am stiut ce sa ii fac si l-am montat la loc. Surpriza a venit cand am deschis robinetul (mai mult asa ca o ultima speranta) si a mers. de atunci cred ca au inceput problemele :( dar si asa fiind, dc oare se blocase dupa doar 5 luni? In fine, sa fie de aici problema?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: osmozor defect?
PostPosted: Wed Mar 17, 2010 11:57 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
As putea sa-ti raspund daca as sti despre ce filtru e vorba, dar pe astea nu le cunosc. Se poate sa difere de sistemul de osmoza inversa pe care-l cunosc eu. Un nume sau un linc?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: osmozor defect?
PostPosted: Thu Mar 18, 2010 7:03 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Ioan C. wrote:
dragos wrote:
...unul cu membrana de osmoza...
Se afla in acelasi tub in care se gaseste membrana? Membrana are lungimea egala cu a celor mai raspandite, adica ca. 28-30cm?


Fiecare cartus filtrant are tubul lui la mine .Sunt 2 cartuse mai mici si 3 mai mari . Pot sa dau un link dar as face reclama magazinului de unde am cumparat si ma cearta adx :mrgreen: Sau pot sa fac o poza si o pun mai tirziu ca acum nu am camera la indemina . Dealtfel al meu poate sa difere de al lui tibi....

@tibi Daca nu mai curge apa din osmozor scoate pe rind cite un filtru din carcasa lul si lasa compartimentul respectiv gol , da drumu la osmozor sa mearga cu cite un compartiment pe liber . Vei descoperi astfel care filtru e cu probleme .Incearca deasemenea toti robinetii pe care ii are filtrul sa nu fi inchis din greseala vreo unu.

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: osmozor defect?
PostPosted: Thu Mar 18, 2010 9:58 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Incepe cu filtrele fine, care sunt cele mai susceptibile a fi cauza. Prin filtrele cu carbune e greu de crezut ca se poate opri apa, pentru ca au granulatie mare. Exista si filtre cu carbune presat, dar nu cred ca se folosesc in instalatii RO, pentru ca se folosesc la extragerea substantelor organice din apa si se colmateaza cand isi termina capacitatea, tocmai ca sa usureze aflarea acestui fapt. Dca nu se poate deschide vreun tub, il scoti din circuit si pui furtunul de la intrarea sa la tubul urmator. Atentie la racorduri! Eu am reusit sa distrug unul si m-a costat o membrana noua.
@Dragos ar putea sa stie care sunt filtrele cu carbune. Unul banuiesc ca se afla imedist dupa membrana, dar s-ar putea ca in fata celuilalt sa se mai afle filtre pentru impuritati grosiere, nisip etc.
@Dragoos as fi incantat si foarte recunoscator daca mi-ai trimite reclama sau lincul spre pagina firmei producatoare, sau si mai bine cu filtrul, chiar si dac-ar contine imagini, pe "pm" :)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: osmozor defect?
PostPosted: Thu Mar 18, 2010 12:38 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Ioan C. wrote:
1. @Dragos ar putea sa stie care sunt filtrele cu carbune. Unul banuiesc ca se afla imedist dupa membrana, dar s-ar putea ca in fata celuilalt sa se mai afle filtre pentru impuritati grosiere, nisip etc.
2. @Dragoos as fi incantat si foarte recunoscator daca mi-ai trimite reclama sau lincul spre pagina firmei producatoare, sau si mai bine cu filtrul, chiar si dac-ar contine imagini, pe "pm" :)
1. Nu mai stiu sigur in care compartiment e filtrul cu carbune activ, dar scrie in instructiunile de montaj.
2. Done, doar ca modelul meu e putin altfel, in sensul ca nu are rezervorul de metal de deasupra. Banuiesc ca aia este pompa care la mine e separata . Pentru informatii mai detaliate trebuie sunati cei de la firma respectiva si iti transmit o fisa completa. Din pacate eu nu mai am fisa respectiva, deoarece am formatat hardul la un moment dat si am uitat sa o salvez.

_________________
poze


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 29 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group