It is currently Thu May 02, 2024 2:52 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 72 posts ]  Go to page Previous  1 ... 4, 5, 6, 7, 8
Author Message
 Post subject: Re: De ce apa de retea?
PostPosted: Sun Dec 11, 2011 5:08 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
reisz-medre wrote:
Cred că vă referiţi cu toţii la Biotopol Plus.
Diferenta intre Biotopol si Biotopol plus o face concentratia dubla a Biotopolului plus.

kirucd wrote:
Pina cand sa eclozeze icrele schimbi apa? Si dupa ce au eclozat?
Cate bordeie atatea obiceie.
Depinde foarte mult de apa pe care o ai la dispozitie si de pereche.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: De ce apa de retea?
PostPosted: Sun Dec 11, 2011 9:32 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
kirucd wrote:
Pina cand sa eclozeze icrele schimbi apa? Si dupa ce au eclozat?

O zi buna,
Dragos


Daca faci apa cu saruri si apa de schimb are aceleasi caracteristici ca apa din bazin la unele perechi poti sa schimbi apa si pina sa eclozeze icrele. Trebuie insa sa vezi daca icrele perechii respective (si perechea) iti permit acest lucru. Eu la unele perechi nu schimb deloc pina sa eclozeze puii deoarece se albesc icrele,la altele schimb 10-30% in fiecare zi si nu se albeste nici o icra. Oricum la toti fac curatenie luna cu 4-5 ore inainte sa eclozeze icrele (am insa grija sa nu prea deranjez conul si perechea) dar functie de pereche schimb mai multa sau mai putina apa. Dupa ce eclozeaza puii schimb cca 20% zilnic pina cind ies puii la zbor.In ziua cind puii ies la zbor si uneori inca una sau maxim doua zile dupa functie de cit de destepti sau de tauni sunt puii...(dar in privinta puilor care sunt prosti sa stii ca uneori nu ei sunt cei prosti ci...proprietarul care nu le potriveste cum trebuie iluminarea sau curentii de apa din bazin sau ....) de cele mai multe ori nu schimb apa deoarece ar fi greu sa o fac fara sa trag si pui si fara sa stresez perechea . Dupa ce puii invata sa nu se mai piarda usor de parinti incep sa schimb 20-50% zilnic iar dupa ce puii maninca bine artemia si ii separ de parinti ajung chiar pina la 100-300% pe zi functie de marimea bazinului si de numarul puilor .De obicei nu ii tim in bazine mai mari de 50 litri pina la 1,5-2,5 luni ... uneori ii tin chiar in 15-20 litri si atunci schimb 200-300% pe zi si am grija sa aiba nauplii vii in permanenta si nauplii morti aproape niciodata.
Eu hranesc perechile cit timp au icre si pui daca vor sa manince si de asta schimb apa si cit au icre sau larve. Altii nu hranesc perechile si apa se mentine curata asa ca nu mai este nevoie de prea multe schimburi de apa ....dar daca vei fi nevoit sa lasi in singur parinte cu 200 de pui si nu a mai mincat de 5 zile nu stiu daca va fi prea fericit..... Depinde cum prefera fiecare...eu prefer sa le dau sa manince daca vor cu,conditia sa ma lase sa le fac si curat .

_________________
poze


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 72 posts ]  Go to page Previous  1 ... 4, 5, 6, 7, 8

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group