It is currently Thu May 02, 2024 5:36 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 17 posts ]  Go to page Previous  1, 2
Author Message
 Post subject: Re: Sare
PostPosted: Thu Jan 12, 2012 2:14 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Principiul de functionare este identic la toate rasinile folosite in acvaristica, si anume: rasinile cedeaza apei substante aderate la suprafata lor, si preiau din apa substante care adera mai bine decat cele pe care le cedeaza. La regenerare se procedeaza invers: se adauga solutie concentrata de sare, care inlocuieste ce a colectat rasina din acvariu. Rasinile care se incarca cu sare in procesul regenerarii vor ceda sarea in schimbul subtantelor pe care le colecteaza.
Urmarea este usor de dedus: duritatea nu se reduce, ci isi schimba compozitia. Folosirea indelungata a unei rasini nepotrivite, dar care nu-si arata neaparat foarte vizibil dezavantajele fata de alta potrivita, pentru ca nu se face comparatia, nu dovedeste nici c-ar fi folositoare.
Logic tindem sa consideram ca Discusii, fiind adaptati la apa cu duritate foarte redusa, nu numai ca n-au nevoie sa fie tinuti in apa cu adaos de sare eliberata de rasini, ci ca sarea ar putea chiar sa le dauneze.
Personal ma intreb daca Discusii sunt intradevar adaptati la apa moale si acida, sau daca nu cumva trebuie sa faca un efort pentru a suporta acest fel de apa. Rspunsul exista deja, mai trebuie doar sa-l gasesc. Eu imi tin pestii in apa relativ moale si slab acida, asa ca pot sa-mi permit sa nu ma grabesc sa aflu raspunsul, pana gasesc timpul necesar. In orice caz tema figureaza pe lista mea "De rezolvat".


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Sare
PostPosted: Thu Jan 12, 2012 3:17 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Nu e rea deloc tema care ti-ai propus-o si s-ar putea ca adevarul sa fie undeva la mijloc.Eu tin doar perechile in acea apa, restul fiind in apa de la retea cu duritate 24.Apa din rasina o combin astfel sa am duritatea pe la 3.Problema apare la unele femele care din lipsa unor minerale(zic eu) incep sa li se manance din aripioare.La femele apare mai des fenomenul din cauza slabirii organismului datorita efortului depus sa faca icre.Ciudat este ca acea carenta apare chiar daca le bag Discus Elixir.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Sare
PostPosted: Thu Jan 12, 2012 3:38 pm 
Offline

Joined: Thu Jul 01, 2010 9:46 pm
Posts: 384
Location: Bucuresti
drdiscus wrote:
Am si eu sare din aceea dar pentru incarcarea rasinei care-mi dedurizeaza apa.Nu baga acea sare in bazin pentru ca nu este buna.Eu am bagat si eu sare pentru eclozarea naupliilor de artemia si nu iesea cum trebuie.

Multumesc drdiscus.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Sare
PostPosted: Thu Jan 12, 2012 4:55 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
drdiscus wrote:
Problema apare la unele femele care din lipsa unor minerale(zic eu) incep sa li se manance din aripioare.
Nu are nici o legatura. Ai mei traiesc o viata in duritate 0,8 si nu am observat acest fenomen.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Sare
PostPosted: Thu Jan 12, 2012 8:19 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Am avut probleme cu cativa pesti pe care i-am neglijat o perioada de timp. Se aciuau intr-o zona pe care n-o puteam observa bine si m-am trezit ca nu se hraneau cum trebuia, erau slabiti si apatici. I-am mutat intr-un bazin de reproducere si i-am "Incalzit" in solutie de apa cu Metronidazol.
Acum imi mananca granulat dintre degete si se bat de la hrana. In timpul reproducerii se hranesc ceva mai putin si apar uneori probleme care s-ar putea rezolva cu enchitrei hraniti cu vitamine si minerale. Acestia nu murdaresc apa si pestii ii mananca totdeauna cu placere dupa ce invata la ce sunt buni. Am tot timpul impresia ca se neglijeaza mult prea mult acesti viermi, fata de folosul pe care-l aduc.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Sare
PostPosted: Fri Jan 13, 2012 8:29 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Ioan C. wrote:
Am tot timpul impresia ca se neglijeaza mult prea mult acesti viermi, fata de folosul pe care-l aduc.
Ioan, trebuie mult mai mult spatiu pentru o cultura de enchitrei decit pt una de grindal ?
Ma bate gindul sa imi fac si eu o cultura, doua, dar cred ca sotia va spune ca am innebunit cind ma va vedea si cu astia prin casa :twisted:
Asa a spus initial si de grindal si acum le da ea la pui sa manince :D

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Sare
PostPosted: Fri Jan 13, 2012 9:49 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Acelasi spatiu le trebuie, dar daca vrei sa mai ramana cativa in cutie dupa ce recoltezi, va trebui sa gandesti in stil mai mare decat la o cutiuta de 20 de litrii. Nu-ti dezvalui cat substrat iti trebuie in realitate, ca sa nu te sperii, asa ca ar fi bine sa-ti faci rost de un frigider inalt, cu rafturi, pe care sa-l poti seta vara sa tina vreo 18°C. Va trebui sa-i modifici termostatul daca raceste prea tare, sau sa-l opresti cu o priza programabila. Bacteriile din substrat produc si ele putina caldura! Fa-ti rost de hrana ieftina pentru ei, ca din 100g de hrana obtii poate 20g de viermi. Trebuie sa inveti multe despre ei daca vrei sa obtii recolta buna. Ar fi foarte folositor sa poti recolta viermii mari, fara sa scoti si ouale si puii, sau cel putin sa-i pui inapoi dupa ce i-ai separat.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 17 posts ]  Go to page Previous  1, 2

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group