It is currently Thu May 02, 2024 3:43 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 24 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3  Next
Author Message
 Post subject: Re: De ce apa de retea?
PostPosted: Sat Feb 18, 2012 6:32 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 4:45 pm
Posts: 81
Location: Focsani
Quote:
parerea mea ca baietii au fost foarte gentili, si in afara unui raspuns simplu, eu nu folosesc, au dat si eu explicatie.
:shock: :shock: :shock:
O traducere ar fi indicata.
Aceasta este ultima mea interventie in aceasta discutie si sper ca va fi destul de clara (poti sa ii spui agresiva,ofensatoare sau cum vrei tu).Noi romanii am inceput sa folosim cuvinte gen "civilizatie,democratie,etc" desi nu stim ce inseamna nici daca ne loveste civilizatia si democratia in cap (era o figura de stil nu o lua mot-a-mot).Chiar daca este un forum "civilizatia" nu ne invata sa ne bagam si sa dam raspunsuri la orice chiar daca suntem pe langa subiect numai de dragul de a o face.
Da,voi spune lucrurilor pe nume,intotdeauna am facut-o si fiecare dintre noi are de multe ori ceva de comentat,diferenta este ca unii o vor spune iar altii nu vor putea face asta si isi vor gasi scuze de genul:"eu nu spun ptr ca sunt civilizat" :lol:
Eu consider ca am vorbit "civilizat" chiar daca am fost "agresiv" si asta ptr ca sunt satul de discutii interminabile ,iar daca ridic o problema vreau sa fie discutata fara divagari care nu isi au rostul si fara sa trebuiasca sa stau sa dau explicatii fiecaruia care nu are rabdare sa astepte sa vada cursul unei discutii si se simte dator sa intervina.

P.S. Asa cum am spus mai sus nu voi mai posta in acest topic din respect ptr initiatorul topicului,consider ca nu ar trebui poluat acest topic cu ineptiile mele sau ale altora.La fel ati sarit si la gatul omului ptr ca el prefera sa isi tina pestii in apa de osmoza si nu vrea sa imbratiseze felul vostru de a vedea lucrurile.Daca e cineva care mai doreste sa imi spuna ceva ma gaseste pe privat.

_________________
Da-i timpului timp......timpul le rezolva pe toate!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: De ce apa de retea?
PostPosted: Sat Feb 18, 2012 6:39 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Mar 03, 2010 2:39 pm
Posts: 2412
Location: ARAD
Există o melodie care spune aşa: ori de câte ori pui o întrebare la care răspuns nu aştepţi să nu te mire atunci când primeşti exact răspunsul pe care nu-l aştepţi.
Cam aşa văd eu atitudinea ta Lod.

_________________
"Deschide cartea, ca să înveţi ce au gândit alţii; închide cartea ca să gândeşti tu însuţi."Octavian Goga
viewtopic.php?f=10&t=2724
viewtopic.php?f=10&t=8323


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: De ce apa de retea?
PostPosted: Sat Feb 18, 2012 6:47 pm 
Offline

Joined: Sat Feb 05, 2011 10:21 pm
Posts: 53
Location: Piatra neamt
din pacate ai gresit locul discutiilor tale. nu esti tu cel care decide cand o discutie e interminabila, sunt 900 de inscrisi pe acest forum ,te poti astepta la un raspuns de la fiecare in parte.
daca vrei raspunsuri numai pentru tine organizeaza o conferinza de presa dar trbuie sa tii cont de un lucru, acvaristica nu e o stiinta exacta, or sa fie tot timpul pareri diverse. te salut

_________________
Discus album


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: De ce apa de retea?
PostPosted: Sat Feb 18, 2012 7:50 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Scuza-mi interventia indiscreta in ceea ce vroiai sa fie un raspuns la obiect domnule Lod dar ca sa primesti un raspuns corect trebuie sa reformulezi intrebarea deoarece termenul apa de fantana din punct de vedere tehnic nu exista. Apa din fantani are caracteristici atat de diferite incat un raspuns afirmativ la intrebarea ta ar genera o serie de alte intrebari, altfel am duce lumea in eroare.
Daca totusi insisti sa primesti un raspuns la obiect...da, a folosit cineva apa de la fantana si discusilor nu le mergea prea bine deoarece avea duritate extrem de mare si nitrati care depaseau 50 mg/l.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: De ce apa de retea?
PostPosted: Sat Feb 18, 2012 8:54 pm 
Offline

Joined: Thu Mar 18, 2010 11:23 pm
Posts: 85
Location: Galati
Si daca nu ai o fantana in apropiere, ai functie search pe forum. Daca in loc sa te iei in bete cu primul care indrazneste sa-ti raspunda, o foloseai, era toata lumea mai castigata.

Raspunsul la intrebarea ta este DA, cu detalii in linkurile urmatoare:

viewtopic.php?p=27727&hilit=fantana#p27727
viewtopic.php?f=8&t=1075&hilit=fantana
viewtopic.php?p=13334&hilit=fantana#p13334


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: De ce apa de retea?
PostPosted: Sat Feb 18, 2012 9:57 pm 
Offline

Joined: Wed Oct 19, 2011 9:17 am
Posts: 5
Location: Tecuci
M4rio wrote:
Daca in loc sa te iei in bete cu primul care indrazneste sa-ti raspunda......||
Este cunoscut comportamentul putin irascibil al d-lui Lod ,dar pacat ca doar atat ,altceva legat de ingrijirea ,cresterea,reproducerea discusului nu prea s-a vazut la dansul ,se pare ca menirea dansului pe acest forum este alta.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Apa de fantana
PostPosted: Sat Feb 18, 2012 11:24 pm 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
Am facut topic separat din discutia asta. Pana acum s-au spus lucruri pertinente... Prea usor ne suparam unii pe altii.

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Apa de fantana
PostPosted: Sun Feb 19, 2012 3:56 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 4:45 pm
Posts: 81
Location: Focsani
Ptr ca a fost dat split si facut un topic separat am sa dau un raspuns final care este adresat celor care inteleg dar au fost indusi in eroare de superficialitatea intrebarii mele,nu si ptr cei care au gasit un mod de a se "razbuna" (gen doruta_lavinia) ptr ca am "indraznit" sa ii condamn anumite fapte intr-un scandal provocat de ea nu demult asa ca s-a ajuns la jigniri (vezi postul doamnei doruta_lavinia) sau la aprecieri de la domnisoara,doamna florentyna86 care ma ia la rost ptr lipsa contributiei mele la acest forum......asta venind de la o persoana care are 5 posturi (inclus si acest post de repros)
.
Am primit multe PM-uri si in urma discutiile in privat majoritatea dintre cei care au postat au ajuns la concluzia ca greseala mea a fost ca nu am explicat destul de bine motivele intrebarii spunandu-mi ca ar fi avut cu totul alt curs discutia si nimeni nu mi-ar mai fi raspuns asa.Am explicat doar celor care consider ca merita,pot intelege si pot fi impartiali dar o voi face si public ptr a pune punct acestor polemici.
Deci este vorba de posibilitatea construirii unei facilitati ptr cresterea discusului intr-o zona unde nu exista posibilitatea bransarii la reteaua publica.Am facut un put forat de adancime (aprox. 62 m) si nu am preluat panza freatica de la 18 m tocmai din cauza posibilelor infiltratii,in schimb am gasit alte 4 izvoare iar ultimii aprox 15 m i-am forat in stanca (probabil acesta a fost un motiv ptr care fantana s-a limpezit exagerat de repede,dupa 4 ore).

Nu m-au interesat discutiile legate de caracteristicile apei ptr ca asa cum au spus niste colegi mai sus ele difera de la o zona la alta.Oricum va fi montata o instalatie de osmoza profesionala dar nu va fi folosita doar apa de osmoza si am anumite retineri din cauza posibilelor infiltratii in situatii exceptionale (gen inundatii de la topirea zapezilor etc).Asta pur teoretic,nu am experienta in aceasta problema si nici nu am pretentia ca sunt autotstiutor.

Am prefarat sa nu vorbesc inca despre aceste lucruri tocmai ptr ca exista persoane pe acest forum care stau si diseca orice se spune,cautand intelesuri ascunse chiar si acolo unde nu exista.

Mentionez ca ceea ce doresc sa fac este ptr. satisfacerea pasiunii mele personale,nu vreau sa demonstrez absolut nimic nimanui si de aceea acestea vor fi singurele lucruri impartasite despre acest proiect.Daca va fi finalizat si rezultatele vor fi satisfacatoare ptr mine si voi considera ca am ceva demn de aratat atunci o voi face,ptr moment nu se pune problema.

Ma consider un incepator in ale discusului,ii apreciez si respect ca discusari pe cei cu vechime si cu realizari si acesta este si motivul ptr care nu imi permit sa postez opinii desi sunt momente cand as avea ce sa spun;sunt persoane aici mult mai calificate care o fac si o fac asa cum trebuie.Spun acest lucru cu sinceritate si o fac ptr ca am fost acuzat ca am fost arogant cu anumite persoane lucru pe care as dori sa il corectez....arogant nu am fost si nu voi fi niciodata,am fost poate acid doar cand am fost provocat si cand am vazut atitudini exagerate fata de alti useri care poate sunt mai ignoranti.

Atacurile la persoana asa cum s-au intamplat si in aceasta problema consider ca nu au ce cauta pe un forum care se considera ca uneste si ajuta o comunitate dar asta este natura noastra de romani.....si in strainatate suntem singura natie care ne furam intre noi,ne omoram etc.Prima oara lovim si injuram si dupa aceea intrebam!

Eu va urez tuturor numai bine,ape limpezi,realizari si ceea ce este cel mai important....liniste sufleteasca si mult calm!

P.S. Acestea fiind zise acest topic se poate sterge sau inchide,ramane la latitudinea moderatorilor.

_________________
Da-i timpului timp......timpul le rezolva pe toate!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Apa de fantana
PostPosted: Sun Feb 19, 2012 8:16 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Mar 13, 2010 1:22 am
Posts: 1037
Location: orastie-hd
DE ce a fost stearsa interventia mea de aseara? nu reusesc sa inteleg politica ce se practica!
Cat despre ultimul post un sincer bravo

_________________
AM CRESCUT SI INMULTIT ALTUMI ORINOCO


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Apa de fantana
PostPosted: Sun Feb 19, 2012 9:38 pm 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
"Interventia ta" era pe subiect, sau nu facea altceva decat sa-l critice si sa-l ia peste picior pe colegul tau de forum, Lod? Ce anume referitor la apa de fantana ai spus si eu am sters? Ai postat o rautate, exact dupa ce eu facusem apel sa fiti mai ingaduitori unii cu altii. Chiar nu intelegi "politica"?

l.e. Sper ca din acest moment, discutia sa curga plecand de la datele pe care Lod ni le-a oferit in ultima postare. Dupa ce discutia va reintra in subiect, topicul va mai suporta un proces de curatare.

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 24 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group