It is currently Sun May 12, 2024 7:00 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 17 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: Probleme cu apa in Brasov
PostPosted: Mon Mar 05, 2012 8:26 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 9:42 pm
Posts: 1785
Location: Busteni - Prahova/Brasov
In zona Astra, in Brasov se pare ca au fost probleme in cateva cazuri in urma schimbului cu apa de la retea. Asa ca atentie pentru brasoveni, in special in zona respectiva.

_________________
Album
Video
Discusi, filtre, oua de artemia, astaxantina
0723663680

"It never ceases to surprise me at the infinite capacity of the human mind to resist the introduction of useful knowledge." Thomas Raynesford Lounsbury


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Probleme cu apa in Brasov
PostPosted: Tue Mar 06, 2012 12:12 am 
Offline
User avatar

Joined: Wed Aug 25, 2010 10:33 pm
Posts: 116
Location: Bistrita
credca peste tot exista probleme..si la Bistrita sunt.
mie mai ca mi-au lesinat 2 cory la schimb de 40 l din 250.
tocmai mi se terminase aquatanul si 2 galeti le-am pus direct (bineinteles dupa ce le-am lasat vreo 10 minute fiecare sa mai iasa clorul).
am auzit ca pun ceva cu continut de aluminiu..la care aquatanul sigur nu are efect dar mno..mai bine decat deloc.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Probleme cu apa in Brasov
PostPosted: Tue Mar 06, 2012 7:37 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Sep 20, 2010 12:01 pm
Posts: 125
Location: Brasov
Am vazut deja Ciprian , multumesc pentru atentionare . Eu stau la ITC si acum 4 zile puii de 1 luna s-au ingramadit intr-un colt si nu au mai venit la mancare . Si asta desi pun JBL Biotopol . Norocul meu a fost apa de osmoza . Am schimbat toata apa de la pui cu apa de osmoza cu Aqua Dur Plus , si brusc au sarit sa ma muste de deget de foame . Am facut masuratori si este extrem de mult clor in apa . Am pus doza cvadrupla de Biotopol , am anihilat total clorul , am facut test pe niste pui mai mari si nu ii mai deranjeaza . Numai asa am revenit la apa de la robinet la puii de 1 luna .

_________________
Iubesc discus-ul si dobermann-ul .


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Probleme cu apa in Brasov
PostPosted: Tue Mar 06, 2012 9:46 pm 
Offline

Joined: Fri Jan 13, 2012 1:04 am
Posts: 3
Location: Brasov
Si eu pot confirma spusele domnilor de mai sus. Stau in Sacele si am avut aceleasi pb. cu apa...dar din fericire si eu am reusit sa remediez situatia la timp. Aveti grija cu schimburile de apa si fiti precauti! Toate cele bune.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Probleme cu apa in Brasov
PostPosted: Wed Mar 07, 2012 11:27 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 10:02 am
Posts: 1173
Location: Bucuresti
Se pare ca peste tot au fost probleme.
La Bucuresti a fost prapad.
Era sa omor discusii la un schimb de apa.
M-a salvat biotopolul in doza dubla.

_________________
Image
http://aquascaping.acvaristic.ro


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Probleme cu apa in Brasov
PostPosted: Thu Mar 08, 2012 12:04 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
marian4232 wrote:
Se pare ca peste tot au fost probleme.
La Sibiu, dupa un schimb de 50% cu apa direct de la retea, fara adaos de conditioner la puii de 1 saptamana am fost nevoit sa maresc portia de nauplii caci le-a declansat o foame nebuna. :D
Glumesc...dar e adevarat totusi. Eu fac schimburi zilnice de 50% cu apa de la retea inclusiv la puii de 1 saptamana si nu a sucombat nici unul. Problema este la statiile primitive de epurare unde oamenii aceia se lupta cu tot ce au la dispozitie (chimicale) pentru a compensa functionarea dezastruoasa a statiei. Rezolvarea problemei se afla in mainile consiliului local care stabileste destinatia fondurilor de la buget si prefera sa astupe gropile din asfalt inaintea modernizarii statiei de epurare si cum aceste gropi sunt un perpetuum mobile...

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Probleme cu apa in Brasov
PostPosted: Thu Mar 08, 2012 3:01 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 12:10 am
Posts: 2084
Location: Pitesti
mariusvlad wrote:
Problema este la statiile primitive de epurare unde oamenii aceia se lupta cu tot ce au la dispozitie (chimicale) pentru a compensa functionarea dezastruoasa a statiei. Rezolvarea problemei se afla in mainile consiliului local care stabileste destinatia fondurilor de la buget ..


Asa este! Daca mai vrem discusi in acvariile noastre ar trebui sa impuscam pimarii,la bun.

_________________
Îmi invidiez părinţii! Îmi va fi greu să fac un copil ca al lor!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Probleme cu apa in Brasov
PostPosted: Fri Mar 09, 2012 9:07 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Sep 20, 2010 12:01 pm
Posts: 125
Location: Brasov
:?

_________________
Iubesc discus-ul si dobermann-ul .


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Probleme cu apa in Brasov
PostPosted: Fri Mar 09, 2012 10:06 am 
Offline
User avatar

Joined: Wed Feb 24, 2010 10:18 pm
Posts: 650
Location: Bucuresti
Eu cred ca au fost "scapari" in concentratiile de substante la statiile respective. Spun asta deoarece acum in Bucuresti este ok numai ca nu ma mai risc fara conditioner (pana in vara macar). Toti reproducatorii cu potential viitor (pui din perechile mele) eram sa nu ii mai am. Noroc ca am avut prin casa o "doza" de toxivec (am avut pt. 1/4 din apa din acvariu - a avut efecrt si asa) care ma salvat.

Ape fara chimicale si pesti sanatosi.

Sorin

_________________
"Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta."

Album foto


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Probleme cu apa in Brasov
PostPosted: Sat Mar 10, 2012 3:45 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 9:42 pm
Posts: 1785
Location: Busteni - Prahova/Brasov
In Brasov, in zona Bartolomeu (Dimitrie Anghel-Plugarilor) unde suntem cu pestii nu au fost probleme chiar la schimburi destul de mari de apa. Parca e clor ceva mai mult decat de obicei dar se pare ca e alta sursa de apa decat in zonele cu probleme. Joi m-am intalnit cu un prieten din Astra si discusii inca aveau inotatoarele "prajite" dar in refacere din urma schimbului de apa de zilele trecute. Probabil acum cu dezghetul au facut exces de zel cu clorul in apa. Problema este ca la temperaturi scazute clorul e si mai solubil in apa. Daca doar asta ar fi problema se poate rezolva cu conditioner, apa lasata la statut de pe o zi pe alta sau prefiltrare cu carbune activ.

_________________
Album
Video
Discusi, filtre, oua de artemia, astaxantina
0723663680

"It never ceases to surprise me at the infinite capacity of the human mind to resist the introduction of useful knowledge." Thomas Raynesford Lounsbury


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 17 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group