It is currently Thu May 02, 2024 4:52 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 17 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: Apa de la retea
PostPosted: Wed Apr 11, 2012 2:16 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Oct 03, 2010 8:38 pm
Posts: 58
Location: roman
Daca fac un schimb masiv de apa 80% si pun biotopol imediat teoretic nu ar trebui sa se decicleze filtrul extern(jbl cristal profi 700 in care am 2l siporax) sau sa aiba pestii de suferit. Practic cei cu experienta ce zic? Aceeasi problema este si la mutarea filtrului extern la un acvariu nou neciclat?
Cristalele pentru dedurizare din filtrul de la centrala sunt asa toxice? Eu sincer cred ca acele cristale sunt mai mult de placebo,nu prea fac nimic.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Apa de la retea
PostPosted: Wed Apr 11, 2012 2:28 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Biotopolul ii pui exact in timpul schimbului, odata cu apa, nu dupa ce ai introdus apa. In felul acesta nu risti o deciclare. Daca apa are miros puternic de clor, nu risca.
Cat despre filtrul de la centrala, eu nu as fi asa sigur ca nu este daunator.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Apa de la retea
PostPosted: Wed Apr 11, 2012 5:13 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Oct 03, 2010 8:38 pm
Posts: 58
Location: roman
Daca am un acvariu de 200l si fac schimb de 30% fara sa car galeti prin casa cum fac? Ma gandeam sa pun apa cu furtunul si apoi imediat sa pun biotopol. Teoretic se pune apa in galeata apoi biotopol si astepti 3-5min sa-si faca efectul;apoi pui apa in acvariu.
Ma gandesc la cei care au acvarii de 500l sau 800l ce ar face cu galetile? Ar trebui sa mearga obligatoriu la sala. :D


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Apa de la retea
PostPosted: Wed Apr 11, 2012 7:03 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 22, 2011 2:57 pm
Posts: 1020
Location: Craiova
Eu pun biotopol in apa si o las 10-20 min sa-si faca efectul,asta cand am timp.
Daca nu am timp,pun biotopol o las cateva minute si pun apa in acvariu.
In legatura cu mersul la sala si cu galetile prin casa...cunosc eu vreo 2 "nebuni frumosi" prin Craiova,care fac acest lucru.
Bafta.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Apa de la retea
PostPosted: Thu Apr 12, 2012 2:56 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Apr 02, 2011 10:53 pm
Posts: 618
Location: Oradea RO
Depinde ce parametri are apa ta de la robinet,eu de 2 ani fac schimbul tot cu furtunul,direct de la retea,prima data o reglez sa fie aproximativ la aceiasi temperatura cu cea din acvariu,toleranta un grad,doua maxim dupa care bransez furtunul la o presiune acceptabila ca sa nu dau discusii peste cap cu concentratia de clor prea mare si cam atat.iti cumperi un furtun cu o pompita de tras apa,gasesti in comert in magazinele de acvaristica undeva la 10 lei dupa care mergi sa cumperi cealalta bucata de furtun in functie de diametrul celeilalte ca sa vina imbinate perfect,nu mai stiu exact de cat e dar vezi la fata locului,si toata cheltuiala te costa undeva la 25 lei.
ps. mentionez ca nu pun biotopal,etc.(sti cum e cu discusii,cum tii inveti asa ai ai)

_________________
CEA MAI IMPORTANTA PERSOANA ESTI TU,CEL MAI IMPORTANT TIMP ESTE PREZENTUL IAR CEL MAI IMPORTANT LUCRU ESTE IUBIREA


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Apa de la retea
PostPosted: Thu Apr 12, 2012 3:59 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Jan 18, 2012 12:59 pm
Posts: 709
Location: (Piatra-Neamt) Helsinki - Finland
rares201 wrote:
Daca am un acvariu de 200l si fac schimb de 30% fara sa car galeti prin casa cum fac? Ma gandeam sa pun apa cu furtunul si apoi imediat sa pun biotopol. Teoretic se pune apa in galeata apoi biotopol si astepti 3-5min sa-si faca efectul;apoi pui apa in acvariu.
Ma gandesc la cei care au acvarii de 500l sau 800l ce ar face cu galetile? Ar trebui sa mearga obligatoriu la sala. :D


Mai exista si "varianta semi-automatizata" ;) dar necesita o mica investitie: asa cum ti-a explicat dorutza_lavinia varianta cu furtunele... mai adaugi in plus: 1 recipient "calculat" in functie de schimb (la tine merge o chestie de aia de plastic de 50L)... si o pompa de recirculare! Simplu.
Prima data sifonezi si elimini apa din acvariu cu sifonul,pompa si furtunul care il duci pana la scurgerea din baie sa zicem. Scoti apa pana la un "semn" facut initial (sa stii exact cantitatea de apa care o reintroduci). Apoi faci amestecul de apa linistit (eventual lasi la declorinat 1-2 zile 30 de litri sa zicem).... completezi in ziua schimbului cu apa calda de la retea ca sa ajunga la temperatura dorita, adaugi Biotopol sau ce solutii folosesti ptr apa, apoi montezi frumos pompa (la alt furtun!!!!) si dai drumu la apa sa curga in acvariu! Cand se termina... stii sigur ca ai pus 25%... e si tratata apa.... si nici "nu cari galeti" ;) Ce zici, nu e mai usor asa? :D

_________________
Situatia in care te afli este consecinta faptelor si actiunilor tale!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Apa de la retea
PostPosted: Thu Apr 12, 2012 10:40 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Oct 03, 2010 8:38 pm
Posts: 58
Location: roman
Daca as avea loc unde sa pun recipientul de 50 litri ar fi bine dar problema e ca nu am spatiu. Cand o sa ma mut la casa probabil o sa fac o instalatie special pentru asta cu un bazin in care sa prepar apa cum vreau eu.
Cred ca e valabila vorba"cum tii inveti asa ii ai" ,asa ca se vor acomoda cu apa de la robinet plus biotopol sau tropol direct in acvariu.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Apa de la retea
PostPosted: Fri Apr 13, 2012 5:05 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
someone wrote:
"cum tii inveti asa ii ai"
A dreacu iapa asta, vrusei s-o-nvaț fără mâncare da´ pe când se-nvățase,... muri! :lol:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Apa de la retea
PostPosted: Fri Apr 13, 2012 5:30 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Jan 18, 2012 12:59 pm
Posts: 709
Location: (Piatra-Neamt) Helsinki - Finland
Poate ai sa fii "mirat" dar volumul unui cos de rufe.... cam pana la inaltimea chiuvetei in baie... are "cam" 50L ;) Solutii se gasesc.... atunci cand vrei... vorba lui Ioan ;) (pe care de altfel... o sustin)

_________________
Situatia in care te afli este consecinta faptelor si actiunilor tale!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Apa de la retea
PostPosted: Tue Apr 17, 2012 12:27 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
rares201 wrote:
Daca am un acvariu de 200l si fac schimb de 30% fara sa car galeti prin casa cum fac? Ma gandeam sa pun apa cu furtunul si apoi imediat sa pun biotopol. Teoretic se pune apa in galeata apoi biotopol si astepti 3-5min sa-si faca efectul;apoi pui apa in acvariu.
Ma gandesc la cei care au acvarii de 500l sau 800l ce ar face cu galetile? Ar trebui sa mearga obligatoriu la sala. :D

Poti face schimbul de apa linistit cu conditia ca temperatura apei sa fie la fel ca cea din bazin.Eu schimb regulat 80% din apa asa de vreo 25 de ani si nu pun absolut niciun conditioner in ea.Cristalele de la centrala dedurizeaza apa cu cateva grade.Eu am folosit asa ceva pentru discusi acum 12 ani cand era singura varianta gasita pe piata pentru dedurizarea apei.Nu am observat sa faca ceva rau discusilor desi in carti se scrie ca sunt daunatoare discusilor.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 17 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group