It is currently Fri Mar 29, 2024 9:00 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 20 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: Conditionatori: EasyLife FFM & Seachem Prime + alte opinii
PostPosted: Sat Apr 21, 2012 4:15 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Jan 18, 2012 12:59 pm
Posts: 709
Location: (Piatra-Neamt) Helsinki - Finland
Buna ziua stimati colegi,

Supun atentiei voastre acest "amalgam" de branduri... in speranta de a afla mai multe informatii si a merge intr-o directie buna in ceea ce priveste tratarea apei de retea.

Folosind in trecut la declorinarea apei banalul AquaSafe si trecand apoi la "pasul urmator" si anume: citeste intai prospecte.... acumuleaza informatii si mai ales: observa rezultate.... am schimbat AquaSafe cu cea de la EasyLife care in opinia mea este net calitativa si cu rezultate mult mai bune in 3 privinte: efectul "vizual" asupra apei, dozaje recomandate, costuri de "intretinere".

Destui ani am fost impacat cu ideea ca EasyLife ffm este (in opinia mea) cel mai bun conditionator si l-am folosit cu incredere.
Acum a aparut o "dilema" destul de mare in ceea ce priveste apa si mai ales pestii de viitor, discusii. La achizitionarea unuia dintre acvarii a venit "la pachet" si o sticla de Prime. Nimic important sau nou sub soare: deja dadusem comanda de o canistra noua de EasyLife calculand urmatoarele schimburi de apa destul de mari ca numar de litri si intentionam sa merg pe EasyLife in continuare.
Faza noua este ca.... am mai primit cadou de la un amic de aici, care stiindu-mi proiectul si pasiunea comuna cu a lui.... 2 bidoane de Prime motivand: asta e cel mai bun de pe piata si o sa te ajute la inceput! Buuun... iau sticlele si citesc dozaje: 5ml - 200L!!! :wow: Deci din start.... raport pret consum bun.

Aici pe forum din ceea ce citesc printre randuri si recomandari.... vad numai nume gen Biotopol - apa retea etc....

De aceea vin cu intrebarile:
- voi ce conditionatori folositi la schimb de apa? Si din ce motive? (pret... volum mare schimb.... eficienta... rentabilitate)
- Ati experimentat unul din cele 2 produse de mai sus? Care este opinia voastra personala: care este mai bun sau mai... "recomandabil" discusilor?
- ce ati face in locul meu? Ati ignora Seachem Prime si ati merge in continuare pe EasyLife?

In incheiere si cateva date de ajutor poate:

- volum apa detinut in acvarii : 1400-1500L (de aici calculul cu schimburi si etc)
- valori apa retea: Ph-7,5/7,7 ; Gh-2 ; Kh-1,5;
Referitor la apa: la valorile astea de apa.... achizitia unei instalatii de osmoza vi se pare oportuna?

Va multumesc anticipat ptr eventualele raspunsuri.

_________________
Situatia in care te afli este consecinta faptelor si actiunilor tale!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Conditionatori: EasyLife FFM & Seachem Prime + alte opin
PostPosted: Sat Apr 21, 2012 7:39 pm 
Offline

Joined: Sat Feb 05, 2011 10:21 pm
Posts: 53
Location: Piatra neamt
mie numai gandul sa folosesc apa de retea imi face frica. folosesc numai apa de osmoza cu saruri si cu toate astea incerc sa folosesc cei mai buni bioconditionatori. dupa parerea me EasyLife e cel mai bun de pe piata, cu toate ca nu se gaseste prea des nici in magazinele din italia si trebuie sa il comand pe internet. in lipsa lui folosesc Sera BlackWather, pentru ca imi coloreaza apa in acelasi timp. de la Seachem folosesc itegratori de minerale si saruri,nu imi amintesc acum numele(sunt inca la munca). un alt bioconditionator pe care il folosesc(si il recomand celor care vor apa inchisa la culoare) e Azoo DubleBlackW.
la valorile pe care le ai nu cred ca ai nevoie de osmozitor, cu toate ca eu il recomand

_________________
Discus album


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Conditionatori: EasyLife FFM & Seachem Prime + alte opin
PostPosted: Sat Apr 21, 2012 8:24 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Jan 18, 2012 12:59 pm
Posts: 709
Location: (Piatra-Neamt) Helsinki - Finland
Mersi de raspuns Titi...
La apa care o ai in Italia... nici nu se poate altfel.
Si eu eram de aceeasi parere pana acum referitor la EasyLife dar.... acum intalnindu-ma cu Prime de la Seachem.... si tinand cont tocmai de restul de produse pe care le au... ma bate gandul sa il schimb (conditionatorul). am vazut ca si Marian foloseste dar voiam mai multe opinii ;)

Gama de saruri si restul de produse dedicate discusului de la Seachem o cunosc destul de bine, plus Matrixul dar... raman "fidel" Siporaxului din punctul de vedere al filtrarii.
Multumesc ptr pontul cu Azoo, o sa caut informatii despre el.... raman dator cu o bere la Tequila ;)

_________________
Situatia in care te afli este consecinta faptelor si actiunilor tale!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Conditionatori: EasyLife FFM & Seachem Prime + alte opin
PostPosted: Sat Apr 21, 2012 9:55 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 10:02 am
Posts: 1173
Location: Bucuresti
Seachem Prime, am folosit si am fost supermultumit de el.
Mi s-a parut cel mai ieftin, pentru cantitatea de apa care o trateaza.

_________________
Image
http://aquascaping.acvaristic.ro


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Conditionatori: EasyLife FFM & Seachem Prime + alte opin
PostPosted: Sun Apr 22, 2012 12:00 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3759
Location: Sibiu
Eu folosesc Biotopol plus. Comparativ cu Aquasafe actioneaza mult mai rapid iar cu altele nu pot face comparatie deoarece nu am folosit. Il achizitionez la bidon de 5 litri la pretul de 265 lei. Dozajul este de 5 ml la 100 l deci rezulta un cost de 0,00265 lei pe litru de apa schimbata. Adica daca schimbi 100 litri de apa pe zi iti ajunge aproape 3 ani un bidon de 5 litri de Biotopol plus.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Conditionatori: EasyLife FFM & Seachem Prime + alte opin
PostPosted: Sun Apr 22, 2012 11:09 am 
Offline

Joined: Mon Oct 31, 2011 6:08 pm
Posts: 4
Location: NASCUT IN ORADEA
Buna ziua si la multi ani .
Si ieu folosesc EASY-LIFE ffm si sint foarte multumit,dar nu poti sa il compari cu PRIME doar poti sa il folosesti inpreuna , pentru ca EASY-LIFE contine si zeolite lichid care are foarte bun effect si la apa dar si la pesti.Scuzatima de scrisul sau exprimarea mea dar sint plecat din ROMINIA de 31 de ani.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Conditionatori: EasyLife FFM & Seachem Prime + alte opin
PostPosted: Sun Apr 22, 2012 12:07 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Jan 18, 2012 12:59 pm
Posts: 709
Location: (Piatra-Neamt) Helsinki - Finland
BSS wrote:
Si eu folosesc EASY-LIFE ffm si sunt foarte multumit,dar nu poti sa il compari cu PRIME

Pai tocmai asta era si ideea: stiu ca Easy FFM e bun.... dar incercam sa aflu daca Prime este mai bun si mai ales: de ce? Ce proprietati in plus are Prime.
Asta din prisma faptului ca Seachem au la ora actuala o vasta experienta in ce priveste materialul biologic (matrix), mineralele ptr apa... plus, nu mai retin exact, dar au niste substante dedicate strict discusului. Deci produsele lor sunt "de top" sau cel putin calitative.... Si cum am momentan acasa conditionator ptr 60.000L apa de schimb de la Prime.... in afara faptului ca "a venit moka"... ma gandesc sa si il folosesc, nu?
Si cum de obicei sunt perseverent.... daca incep cu un produs.... vreau sa continui cu acelasi produs.... (dar am sa tin cont si de sfatul cu... folosestele impreuna: in 2 acv am sa bag EasyLife care ma avantajeaza din privinta dozajului si alte 2 mai mari am sa bag Prime datorita volumului mare de apa la schimb. Asa macar observ si diferentele)

_________________
Situatia in care te afli este consecinta faptelor si actiunilor tale!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Conditionatori: EasyLife FFM & Seachem Prime + alte opin
PostPosted: Sun Apr 22, 2012 1:07 pm 
Offline

Joined: Mon Oct 31, 2011 6:08 pm
Posts: 4
Location: NASCUT IN ORADEA
Prime nu este mai bun . O sa opservi daca faci test la apa ca de multe ori iti indica falsa amonie.
Easy-life nu e bun e foarte bun ,daca citesti despre zeolit o sa te lamuresti .


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Conditionatori: EasyLife FFM & Seachem Prime + alte opin
PostPosted: Sun Apr 22, 2012 1:24 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Aug 16, 2010 5:31 pm
Posts: 1204
Location: tg mures
Eu as opta pentru prime ,l-am folosit la marine , easy-life nu prea il cunosc ;dar cum spuneai raport calitate/cantitate /pret..., de multe ori iti indica falsa amonie-BSS poti sa explici nu inteleg ce ai vrut sa spui , numai bine


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Conditionatori: EasyLife FFM & Seachem Prime + alte opin
PostPosted: Sun Apr 22, 2012 1:35 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Jan 18, 2012 12:59 pm
Posts: 709
Location: (Piatra-Neamt) Helsinki - Finland
Despre zeolit am citit si cunosc efectul lui (comparativ cu al carbonului) asupra metalelor grele...
De aceea si spuneam la inceput de efectul "vizibil" asupra apei al FFM-ului: se vede efectiv cum "lucreaza" in apa: chiar daca il torn intr-un colt de acvariu pe masura ce se extinde luat de curentul de apa (de schimb) se observa cum lucreaza la neutralizare, apa devenind laptoasa treptat iar in maxim 3 ore devine cristal! La un volum de apa de schimb de 150L din 470L totali ai unui acvariu. Teste cu Prime nu am inceput sa fac si probabil ca va mai dura inca 2 luni pana voi face dar.... ramane sa vad diferentele atunci.
Ps: Multumesc domnul MariusVlad ptr raspunsul concret ;) Sa inteleg ca din prisma pretului ai facut alegerea ptr Biotopol? Sau ar mai fi si alte.... "motive"? Marian observ ca este secretos si nu da mai multe detalii ;)

@ oceanG: dap.... intradevar Prime este bun la marine, si Matrix tot acolo se incadreaza iar Seachem pe linia asta merg.
Insa am vazut de ceva timp/ani... ca ei dezvolta cercetarea si pe ramura discusului. Si nu cred ca au nevoie de "marketing" sau crearea de diversitate a produselor asa aiurea... din moment ce sunt lideri de piata pe anumite segmente iar productia lor are desfacerea asigurata pe linia "saraturilor"...

BBS- voia sa spuna (cel putin asa cred) ca la masuratorile de apa imediate sau.... intr-un interval de timp relativ scurt.... se detecteaza valori de clor si de aici o semi-concluzie cum ca nu si-ar face treaba bine de tot ;)

_________________
Situatia in care te afli este consecinta faptelor si actiunilor tale!


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 20 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group