It is currently Sun May 19, 2024 12:59 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 41 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5  Next
Author Message
 Post subject: Apa ideala pentru discusi
PostPosted: Sat Feb 02, 2013 2:15 pm 
Offline
User avatar

Joined: Thu Mar 04, 2010 11:13 am
Posts: 531
Location: Targu Mures
Datorita mai multor discutii legata de apa , va invit sa discutam despre
apa ideala pentru discusi .
Ce consideram apa ideala pentru discusi , sau mai bine zis pentru
reproducere ?
Aici vorbim de domestici .
Indiferent de zona in care ne aflam si ce sursa de apa avem ,
cum ati proceda sa o obtineti ?
Ce parametri ar trebui sa aiba ?

_________________
Discusi Salbatici si Altumi .
0744624976


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Apa ideala pentru discusi
PostPosted: Sat Feb 02, 2013 11:12 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Dec 29, 2012 7:37 pm
Posts: 10
Location: Miercurea Ciuc
Apa ideala nu exista ... exista apa in care vrem sa reproducem discusul ...

(ph 5.5/140 - 150 microS/cm - Juwel Trigon 190l)

https://picasaweb.google.com/1025953891 ... 8914135810


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Apa ideala pentru discusi
PostPosted: Sun Feb 03, 2013 12:10 am 
Offline
User avatar

Joined: Wed Jan 18, 2012 12:59 pm
Posts: 709
Location: (Piatra-Neamt) Helsinki - Finland
antal_imre wrote:
Apa ideala nu exista ... exista apa in care vrem sa reproducem discusul ...

(ph 5.5/140 - 150 microS/cm - Juwel Trigon 190l)


Poti sa ne spui Imre cum este obtinuta acea valoare la Ph?
Si inca o intrebare daca imi permiti: care este apa in care vrei sa reproduci discusii? Cum o obtii? Multumesc

@Aron: eu consider ca un factor important si "declansator" ptr depuneri la domestici este Ph-ul...
Un ph de la 6,8 in jos stimuleaza o femela "domestica" sa depuna. Ma refer in mod natural: lasata sa depuna cand are ea chef... nu stimulata de noi cu schimburi de apa- diferente de temperatura etc... Un ideal il consider 6,4....

Bineanteles ca vor veni multi sa spuna ca au perechi care depun in orice fel de parametri, am citit despre asta si stiu in mare "valorile declarate" de fiecare crescator de pe forum. Nu contest lucrul acesta: ca pot depune si in apa cu Ph 8 si duritate 20+, stiu si cazuri din astea ;;) Mustang o poate confirma...

E doar opinia mea... si in functie de ce observ la mine acum. Chiar inainte de a iti citi postarea am vazut o femela Leopard depunand icre, intr-un acvariu unde nu prea a fost activitate de genul acesta, am masurat valorile de curiozitate: Ph 6,15 / PPM 98 / Ms 156 / Temp 29.9....
In alt acvariu, la perechea de RM am ph-ul 7 si stiu cu siguranta ca nu au sa depuna atat timp cat voi mentine acest ph prin schimburile zilnice. Daca ai las de capul lor 4-5 zile... ma trezesc iar cu icre pe con si batalii prin acvariu. De obicei depun in acelasi timp cu perechea corcita de BlueCobalt si Pigeon... asa ca o concluzie personala ar fi: Ph-ul conteaza, duritatea afecteaza icrele- eclozarea sau dezvoltarea puietului.
Parintii sunt obisnuiti cu o anumita duritate si asta nu ai deranjeaza in a depune... se adapteaza.
Dar nu pot contesta faptul ca din 4 perechi aflate in acvarii diferite, 2 depun concomitent la ph 6,4 - 6,2 indiferent de finalitatea icrelor si cu toate ca restul de valori: microsiemens, ppm duritate etc... sunt identice in ambele acvarii, doar ph-ul difera!
Am testat si asta: am lasat icrele la BlueCobalt iar la Red Marlboro le-am curatat de pe tubul de Out.....
La Blue Cobalt au iesit puii, au iesit la zbor... s-au pus pe parinti etc schimb de apa- ph 7.... puii in final mancati de "colocatari": toata perioada a fost in jur de 9 zile, timp in care RedMarlboro a "somat" la apa cu ph 7. Au trecut inca 2 saptamani timp in care am facut schimburi normale de apa: nimic, la ambele perechi. Am lasat apa sa se duca in jos: au depus ambele perechi iar. Valori Ph? 6,4...

_________________
Situatia in care te afli este consecinta faptelor si actiunilor tale!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Apa ideala pentru discusi
PostPosted: Sun Feb 03, 2013 12:53 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Discusul este un peste adaptabil. Putine specii de pesti supravietuiesc o perioada lunga in parametrii atat de diferiti: pH intre 4 si 7,5, gH intre 0.5 si 20. Deci daca vorbim de apa in care ii crestem trebuie sa fim atenti doar la compusii azotului dar asta este regula de baza in acvaristica, ciclarea.
Regulile se schimba insa cand vorbim de reproducere si aici nu ma refer la pontele accidentale ci la cele programate. Totusi nici aici nu sunt parametrii standard deoarece discusii nostrii provin din incrucisari multiple iar stramosii lor cine mai stie din ce afluenti ai Amazonului au fost recoltati, ape care difera destul de mult fizico-chimic unele de altele. Si ca sa nu las topicul in coada de peste dand impresia ca mai mult v-am aburit decat v-am lamurit pot spune ca pH-ul ideal ar fi unul cat mai mic dar nu sub 5 deoarece apa acida este un antiseptic natural dar daca sari calul omori mai multe bacterii decat ti-ai dori ;) , iar conductibilitatea cat mai aproape de 30 microsiemens. GH-ul si kH-ul le consider complect inutile ca si valori deoarece conductibilitatea reda cel mai fidel suma tuturor solidelor dizolvate in apa.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Apa ideala pentru discusi
PostPosted: Sun Feb 03, 2013 9:50 am 
Offline
User avatar

Joined: Thu Mar 04, 2010 11:13 am
Posts: 531
Location: Targu Mures
"Indiferent de zona in care ne aflam si ce sursa de apa avem ,
cum ati proceda sa o obtineti ? "
Daca se poate si acest aspect sa il discutam ..

_________________
Discusi Salbatici si Altumi .
0744624976


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Apa ideala pentru discusi
PostPosted: Sun Feb 03, 2013 11:03 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Dec 29, 2012 7:37 pm
Posts: 10
Location: Miercurea Ciuc
Pt. userul "NIMENI"
RO (conductivitate 7 - 10 microS/cm!) + apa de la robinet (380 - 420 microS/cm) si tin in bidon 1 - 2 zile, tratez cu JBL TorMec Activ, respectiv cu JBL Biotopol.
Schimb apa 50 % din 2 - 2 zile, filtru extern plin cu Siporax, filtru intern plin ci JBL SintoMec. In fiecare zi curat cu aspiratorul "fundul" acvariului.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Apa ideala pentru discusi
PostPosted: Sun Feb 03, 2013 4:14 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Jan 18, 2012 12:59 pm
Posts: 709
Location: (Piatra-Neamt) Helsinki - Finland
@ Antal: Felicitari!... ptr modul corect de a trata "problema apei" si pentru descrierea facuta.
Ps: ptr filtrul intern... nu ati incercat varianta cu JBL BioNitratEx?
@ Aron: eu sunt "lenes"... nu fac nimic. Cred ca intru in categoria lui Marius... acum am masurat apa de retea: la 27,5 grade am Ph 7,2 PPM 80 si Ms 157... as fi nebun daca as face ceva, nu?
Eu la apa doar o trec printr-o baterie de filtre casnice Micro 0,5 + Carbon activ si atat. In rest.... e treaba "externelor" pline doar cu Siporax.

Ptr resturile de mancare... folosesc un 2013 pe post de "aspirator Eheim": adica recircul apa din acvariu retinand in el doar mizeria. Dupa folosire buretii, furtunele si filtrul le spal cu apa fierbinte... nimic mai mult ;) Spor

_________________
Situatia in care te afli este consecinta faptelor si actiunilor tale!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Apa ideala pentru discusi
PostPosted: Mon Feb 04, 2013 9:38 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Jul 25, 2011 9:30 pm
Posts: 658
Location: Roman
dragos wrote:
valypetre wrote:
La ph de 8.4 nu stiu ce osmoza sa-i fac.... :lol:
Si rabdare am.......


Tu sigur nu stai in Focsani? :D
Si la mine ph-ul la retea este minim 7,5 si maxim 8,4...depinde de anotimp si de ce mai baga astia in apa.
Sa iti zic un secret?
E mai usor sa convingi discusii sa depuna cind ii tii in mod uzual in apa cu ph ca al nostru .
Trebuie doar sa ii muti din iad in rai ;)


Preiau aceasta discutie dintr-un alt topic dar avand legatura cu apa...
Am ajuns la concluzia cu "o suta de locuri - o suta de obiceiuri", desi o consider universal valabila treaba cu ph-ul mic pentru stimularea depunerii, ulterior acesta fiind rezultatul unei ape moi (gh mic => ph mic), duritate mica pentru eclozare...(din pacate sunt inca in stadiul de experienta) dar dupa toate cele citite, multe sfaturi primite in privat ceva nu se leaga.
Asadar la retea apa cu ph 7.5-8.0 (variaza chiar de la o zi la alta), gh =15-24 (la fel, variatiile sunt dese) rastel cu discusi tinuti strict in apa de retea rezultat:


Pestii aveau cand i-am filmat ~10 zile de cand erau la mine si depuneau odata la 3 zile care cu cine apuca...desi discusii au crescut in Bucuresti intr-o apa considerabil mai buna decat ce am eu.
Am mutat perechea in cub cu apa scoasa din bazinul lor, in 5 min de la mutare au inceput sa depuna dar icrele 1/2 au disparut de pe con 1/2 s-au albit

Asa ca am inceput ca in cub sa adaug la schimburile de apa, apa osmoza, pana am ajuns la un gh =5 si ph 6.8..= in cub nici urma de depunere, in rastel odata la 2-3 zile depune care cu cine poate la ph=8 gh =15-20...dar din pacate nu pot avea nici o finalitate in rastel acele icre...

_________________
"The fish doesn't think because the fish knows everything"
"Viata este ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri." – John Lennon
Prichindeii mei
R.I.P.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Apa ideala pentru discusi
PostPosted: Mon Feb 04, 2013 10:06 am 
Offline
User avatar

Joined: Thu Mar 04, 2010 11:13 am
Posts: 531
Location: Targu Mures
Quote:
Asa ca am inceput ca in cub sa adaug la schimburile de apa, apa osmoza, pana am ajuns la un gh =5 si ph 6.8..= in cub nici urma de depunere, in rastel odata la 2-3 zile depune care cu cine poate la ph=8 gh =15-20...dar din pacate nu pot avea nici o finalitate in rastel acele icre...
Daca pesti au fost crescuti in apa de 12-14 GH , si ii aduci repede la 5 , ei au nevoie de timp sa se obisnuieasca cu diferenta mare de presiune osmotica .
Plus ca daca au fost in apa ph peste 7 , si acum sunt sub 7 iar au nevoie de timp .
Cand zici ph 6,8 , imi dau seama ca masori cu picaturi , cea ce este dupa parerea mea
destul de nesigur . ( picaturile costa pe un an, doi cat un aparat electronic ) .

_________________
Discusi Salbatici si Altumi .
0744624976


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Apa ideala pentru discusi
PostPosted: Mon Feb 04, 2013 10:16 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Jul 25, 2011 9:30 pm
Posts: 658
Location: Roman
Tot procesul de ... schimbare a valorilor a fost si este ca si in cazul aclimatizarii...
Ultimul bazin de sus din rastel este strict pentru a strange apa de osmoza, din acesta pana in cub am un furtunas de la o perfuzie cu acel "reglaj" reglez la 1-2picaturi pe secunda, astfel ca ~20l apa osmoza, atat cat este schimbul zilnic dureaza ~10ore, pestii nu prezinta urme de disconfort(asta nu inseamna ca nu il au) dar, faceam referire la ceea ce spunea Dragos, prin alte postari(nu stiu sau zic ca e bun sa procedez astfel) totusi acest schimb de valori...nu ar trebui sa fie un factor declansator/stimulator al depunerii? sau este unul care inhiba acest proces?... La mine tot procesul de schimbare a valorilor apei a durat 3-4 zile, treptat...cum altfel procedam daca apa pe care o prefera discusii pentru a scoate pui este diferita de cea in care ii tinem? ma refer la acest proces de aclimatizare de la o apa la alta...Dilema mea era cum de discusii depun fara nici o jena in apa "groaznica" din rastel, iar in cea "preparata"...nu(dar cred ca ai dreptate asupra adaptarii", dar din nou, acestia au crescut in apa asemanatoare cu cea preparata de mine...gh=5, ph~7
dragos wrote:
In legatura cu ''socul de ph'' eu acum vreo ora am luat o pereche dintr-un bazin cu pui unde ph-ul este 5-5,5 si conductivitatea 40-50 si am bagat-o in bazinul comun cu apa de retea unde ph-ul este 8 si conductivitatea undeva intre 600 si 800 .Nu le-am facut aclimatizare de nici un fel, i-am prins in mincioc dintr-un bazin si i-am varsat in celalalt .De atunci nu m-am uitat la ei sa vad daca le place apa dura si cu ph mare dar pot sa pun pariu ca nu au nici pe naiba. In schimb acum citiva ani am facut un ''soc de ph'' cind am adus 2 discusi maturi din alta localitate si i-am transferat fara prea multa aclimatizare (vreo 30 min) din ph 7,3 in ph 7,5....dupa o zi o femela nu mai avea coada deloc iar masculul era pirlit tot iar aripile erau pe 1/3 arse....deci oare e corect numit soc de ph chestia pe care o numim astfe?

Intradevar, in mare masura ma bazez pe teste la picatura dar si pe un ph-meter care din pacate se decalibreaza dupa 2 utilizari dar il utilizez in continuare ca si referinta (masor diferenta intre apa din diferite bazine de unde imi reiese diferenta si imi da sau nu incredere in masuratorile la picatura)
Din pacate nu pot oferi valorile apei in coductivitate sau ppm, ma bazez doar pe testele la picatura, momentan cat si pe supravegherea comportamentului pestilor...

_________________
"The fish doesn't think because the fish knows everything"
"Viata este ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri." – John Lennon
Prichindeii mei
R.I.P.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 41 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group