It is currently Mon May 20, 2024 4:29 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 18 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: Pregatire apa cu pH mic
PostPosted: Tue May 25, 2010 10:41 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 10:02 am
Posts: 1173
Location: Bucuresti
dragos wrote:
Eu cred ca am gasit rezolvarea contra flagelatelor . din pacate cu viermii de branhii e mai greu .Nu am mai avut probleme cu flagelatele de nu mai tin minte cit timp. Am dat pui scosi de mine si nicidecum sterilizati (crescuti de parinti ) unor persoane care nu ii tin in conditii foarte bune dar la nimeni dintre cei care nu i-au bagat cu alti pesti nici macar un pui nu a facut flagelate . Motivul pt care cred ca mare parte dintre flagelate (poate chiar toate) au murit e faptul ca am tinut pestii maturi in apa cu ph 4,5-5 si duritate 0-2 timp de vreo-un an si ceva + ca o data la vreo 3-4 luni ridic temperatura la 34-35 gC timp de citeva zile .Deasemenea nici bacteriile daunatoare nu se prea dau in vint dupa ph mic . Daca nici viermilor de branhii nu le-ar place temperatura mare si ph mic ar fi super dar din cite am observat nu prea au nici o treaba ... Partea mai buna e ca pestii cu virsta de peste 2 luni nu mai sunt prea tare afectati de parazitii de branhii .
Spune-mi te rog cum tii ph-ul asa jos.
Multam.

_________________
Image
http://aquascaping.acvaristic.ro


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Praf in ochi sau chiar merita
PostPosted: Tue May 25, 2010 7:43 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
marian4232 wrote:
Spune-mi te rog cum tii ph-ul asa jos.
Multam.
Prepar apa pt schimburile saptaminale cu apa de osmoza cu saruri a.i. sa am kh 3 si gh 5-6 iar ph se stabilizeaza undeva la 6-6,5 .Pe mine ph-ul nu ma intereseaza in mod special la inceput deoarece oricum il pot lasa sa se stabilizeze la o valoare pe care o doresc nefacind schimb de apa pina nu atinge valoarea respectiva . Daca vrei sa scazi de la inceput ph poti sa pui un saculet cu turba in dreptul bulelor de la o piatra de aer . Lasi saculetul pina scade ph la 5 sau chiar sub 5 dupa care il scoti . Dupa ce ajungi la ph 4,5-5 faci schimburi de apa saptaminale de maxim 30% si ph se va mentine de la sine . In acvariu am un ghiveci cu criptocorine (dupa parerea mea joaca un rol f important) care imi scade intr-o saptamina-doua kh la 1 sau mai putin si implicit ph pina pe la 4,6-4,7 .Imediat dupa schimbul de apa creste ph pina la maxim 5,1 daca schimb 30-40 % din apa . Fenomenul pe care nu prea il inteleg pe deplin e ca nu apare no3 nici daca nu schimb apa cite 3 saptamini .M-a lamurit partial ioan dar totusi cred ca mai e ceva care consuma no3 in afara de plante si de transformarea no3 in acid .... probabil ceva bacterii ..... Ma batea gindul la un moment dat sa incerc sa nu mai schimb apa cite o luna sa vad ce se intimpla ... Am rezistat 3 saptamini la sfirsitul carora aveam ph-4,5 , kh-0 :o , no3-0 . Discusii se simteau foarte bine dar mie mi-a cam fost frica de kh-ul ala de 0 si am schimbat din apa .

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Praf in ochi sau chiar merita
PostPosted: Tue May 25, 2010 7:53 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Feb 24, 2010 10:18 pm
Posts: 650
Location: Bucuresti
dragos wrote:
Fenomenul pe care nu prea il inteleg pe deplin e ca nu apare no3 nici daca nu schimb apa cite 3 saptamini .M-a lamurit partial ioan
Si nu ne lamuresti si pe noi asa din curiozitate?

_________________
"Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta."

Album foto


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Praf in ochi sau chiar merita
PostPosted: Tue May 25, 2010 9:08 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 10:02 am
Posts: 1173
Location: Bucuresti
Cam greu de crezut dar probabil ca aveai ceva bacterii anaerobe care descompuneau no3.

Cu apa de osmoza inca nu am umblat dar este ceva de retinut.

Am intrebat deoarece cunosc pe cineva care se chinuia sa scada pH-ul si sa-l mentina stabil si nu reusea.
Sa speram ca vede mesajul.


Numai bine.

_________________
Image
http://aquascaping.acvaristic.ro


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Praf in ochi sau chiar merita
PostPosted: Wed May 26, 2010 5:28 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
@sorinhc Idea e ca o parte din no3 se poate transforma in acid azotic in anumite conditii scazind totodata si ph-ul iar o parte poate fi consumat de plante si alge . Cea ce ma mira la mine e ca dispare no3 in totalitate din apa si nu cred ca prin cele doua mecanisme e posibil sa se consume asa de mult nitrat .De acea banuiesc ca exista si ceva bacterii care consuma no3 ... dar oare in ce-l transforma ? Dupa cum spuneam nici eu nu inteleg prea bine ce se intimpla ....

@marian - nu se poate mentine ph constant daca se folosesc acizi pe care sa-i adaugi in apa deoarece ph scade dupa care iar creste .....mai ales daca si kh este mare ..... Daca vrea ph cit de cit constant trebuie sa pastreze kh macar = 1-2 (initial sa fie mai mare dar sa-l lase sa scada pe masura ce pregateste apa ) si sa scada ph cu turba in decursul a 3-4 zile sau mai mult . Daca vrei sa prepari in 5 minute apa cu ph 5 care sa fie si stabila la valoarea asta din apa cu ph 7 nu prea ai sanse sa reusesti deoarece ph scade functie de acizii adaugati dar creste dupa ce kh incepe sa ,,consume'' din acizi .Pt ca ph sa fie stabil la o anumita valoare trebuie ca ph si kh sa ajunga la un anumit echilibru asa ca noi trebuie sa gasim acel echilibru .

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Praf in ochi sau chiar merita
PostPosted: Wed May 26, 2010 8:55 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
dragos wrote:
...banuiesc ca exista si ceva bacterii care consuma no3 ... dar oare in ce-l transforma ?
In azot sub forma de gaz, care se elimina in atmosfera si in nitrit care va fi transformat din nou in nitrat.
dragos wrote:
...nu se poate mentine ph constant daca se folosesc acizi pe care sa-i adaugi in apa deoarece ph scade dupa care iar creste
Asta-i cauza pentru care se pregateste apa de schimb in rezervor separat si se pune in acvariu cand nu se mai modifica valorile in timp de cel putin o ora si diferentele fata de apa acvariului pot fi tolerate de pesti.
dragos wrote:
Pt ca ph sa fie stabil la o anumita valoare trebuie ca ph si kh sa ajunga la un anumit echilibru asa ca noi trebuie sa gasim acel echilibru .
...si sa compensam permanent schimbarile produse de factorii activi, vietuitoare si plante.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Apa cu pH mic
PostPosted: Wed May 26, 2010 2:34 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Multumesc Ioan pt raspunsul la intrebarea mea si pt completarile aduse :P

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Praf in ochi sau chiar merita
PostPosted: Wed May 26, 2010 3:58 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 11:02 pm
Posts: 88
Location: Bucuresti - Ion Berindei
dragos wrote:
marian4232 wrote:
Spune-mi te rog cum tii ph-ul asa jos.
Multam.
Prepar apa pt schimburile saptaminale cu apa de osmoza cu saruri a.i. sa am kh 3 si gh 5-6 iar ph se stabilizeaza undeva la 6-6,5 .

Sa inteleg ca daca prepari pentru schimbul saptamanal apa de osmoza cu ph=7 si kh=0 in care adaugi saruri astfel incat sa ai kh=3 in timp de o saptamana vei avea aceasta apa de schimb cu ph 6 si asta doar eventual cu o piatra de aer ?

_________________
Galeria mea


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Apa cu pH mic
PostPosted: Wed May 26, 2010 8:15 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Ph-ul cu , care iese apa din osmozor depinde de ph care e la apa de la robinet dar oricum acesta nu conteaza deoarece e foarte instabil pt ca practic nu ai kh care reprezinta un tampon pt fluctuatiile de ph . Daca pui saruri ph-ul se va stabiliza undeva functie de caracteristicile si de cantitatea de saruri pe care le adaugi .Oricum nu trebuie sa dureze o saptamina ci doar citeva ore sau cel mult o zi de cind ai adaugat saruri pina cind ph-ul se stabilizeaza la o anumita valoare ( de exemplu cu sera mineral salt puse in apa a.i. sa am kh cam 2,5-3 la mine se stabilizeaza ph undeva la 6-6,5 dupa cel mult o zi de la prepararea apei) . Cu aceasta apa poti sa faci schimburile periodice pe care sa le programezi astfel incit sa mentii caracteristicile pe care le doresti tu la apa pestilor . Dupa ce vei adauga apa in acvariul cu masa biologica incepe adevarata munca de observare pina cind te prinzi cum se modifica chimismul apei functie de ce vietuitoare ai tu in bazin . Pt a te prinde cum evolueaza chimismul apei cu trecerea timpului la inceput va trebui sa faci destul de multe teste dupa care vei cam sti ce caracteristici are apa din acv. fara sa mai trebuiasca sa testezi mereu si vei putea sa iti faci o rutina in ce priveste schimburile de apa .

PS: Daca stai sa citesti ce scriu eu poate parea destul de complicat dar in realitate e destul de simplu daca ai tot ce iti trebuie (osmozorul , sarurile , testele pt ph si kh sunt minimul necesar ) si te apuci de facut teste .

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Apa cu pH mic
PostPosted: Wed May 26, 2010 8:53 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 11:02 pm
Posts: 88
Location: Bucuresti - Ion Berindei
Multumesc Dragos pentru raspunsuri.
Poti te rog sa-mi spui ce kh si ph are apa pe care o folosesti tu inainte si dupa osmoza inversa ca sa-mi dau seama cum ajungi la ph 6 dupa ce pui saruri.
Stiu ca daca adaugi saruri vei creste kh.
La mine daca adaug un varf de lingurita de saruri Remin Discus la 50 de litri de apa permeat creste kh de la 3 la 6 si ph de la 7 la 7,3 si nu mai scade. Este posibil sa nu-mi mearga filtrul Zepter bine si sa-mi lase kh=3.
O sa mai verific sa vad exact ce kh si ph am si eu inainte si dupa osmoza.
Turba o folosesti ca sa scazi mai repede ph-ul apei de schimb sau in acvariu ?
Am inteles ideea ca trebuie sa ai kh 1-2 ca sa poti scadea ph-ul cu turba.

_________________
Galeria mea


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 18 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group